12th Blind Chess Olympiad: Tarragona 2004

<< [ Information || The final group || Statistics ] >>

The final group

[ Standings | Crosstable | 1st | 2nd | 3rd | 4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th ]

9th round

12th November 2004

CZE Czech Republic 2033 ½ : 3½ 2299 Poland POL
Olšar 2269 0 - 1 2366 IM Dukaczewski
Vykydal 2252 0 - 1 2313 FM Żółtek
Kalík 2010 0 - 1 2242 Suder
Řehořek ½ - ½ 2274 Gunajew

RUS Russia 2307 4 : 0 2163 Croatia CRO
IM Krylov 2407 1 - 0 2181 Kačić-Karlin
IM Berlinsky 2347 1 - 0 2217 Cajzler
Smirnov 2262 1 - 0 2090 Marendić
Strokov 2213 1 - 0 2163 Šakić

UKR Ukraine 2065 3 : 1 2135 Germany GER
Grigorchuk 2294 ½ - ½ 2159 Bischoff
WIM Zsiltsova-Lisenko 2261 ½ - ½ 2148 Pohlers
Konev 2106 1 - 0 2127 Kröger
Ivchenko 1 - 0 2104 Schlierf

MKD FYR Macedonia 1759 2 : 2 2018 Romania ROM
Trakaljanov 2235 ½ - ½ 2194 Pribeanu
Selkovski ½ - ½ Iordache
Čapanov ½ - ½ 2117 Piroşcă
Kalcovski ½ - ½ 2161 Irimia

SWE Sweden 1775 1½ : 2½ 1863 Kazakhstan KAZ
FM Magnusson 2300 0 - 1 2217 IM Zhunusov
Berggren, P. 1 - 0 2033 Gaponenko
Berggren, M. ½ - ½ Yumabekov
Vuković 0 - 1 Sapelkin

YUG Serbia & Montenegro 2038 3½ : ½ 1988 Lithuania LTU
Avram, S. 2201 1 - 0 2280 FM Rositsan
Markov 2216 1 - 0 2022 Kuvšinovas
Vulin 2135 ½ - ½ 2050 Rutkauskas
Avram, V. 1 - 0 Pakalniškis

HUN Hungary 1841 1 : 3 2117 Spain ESP
Rév 0 - 1 2229 Palacios Pérez
Voján 2078 0 - 1 2164 Enjuto Velasco
Erős 2087 1 - 0 2034 Draghici Flutur
Nemes 0 - 1 2040 Zanoletty García

SVK Slovakia 1780 0 : 4 1976 Slovenia SLO
FM Novák 2321 0 - 1 2132 Mlačnik, F.
Orviský 0 - 1 2011 Muri
Kováč 0 - 1 Mlačnik, I.
Molnár 0 - 1 2159 Hevir

MDA Moldova 1777 1 : 3 1811 Austria AUT
FM Spinu 2307 ½ - ½ 2042 Kauzky
Minzat ½ - ½ 2000 Gerold
Platon 0 - 1 Pasteiner
Irenevici 0 - 1 Zipko

FRA France 1820 1½ : 2½ 1779 India IND
Hervais 2058 1 - 0 1903 Oza
Schmeisser 2020 0 - 1 Gaurav
Bertrand 0 - 1 Patil
Ababsa ½ - ½ 2012 Jadhav

ITA Italy 1717 1 : 3 1791 Finland FIN
Kowalczyk 2066 ½ - ½ 1953 Wikman
Fratini ½ - ½ 2009 Tonteri
Gasperoni 0 - 1 Holmela
Papa 0 - 1 Mäkelä

IRL Ireland 1600 1 : 3 1600 Colombia COL
Doyle 0 - 1 Torres
Delaney 0 - 1 Russinque
McElroy 1 - 0 Daza
Casey 0 - 1 Rodríguez

GBR Great Britain 1749 3½ : ½ 1600 Greece GRE
Lilley 2194 1 - 0 Papadopoulos
Chambers ½ - ½ Boudalakis
Armstrong 1 - 0 Dovas
Whittle 1 - 0 Skordili

NED Netherlands 1600 2½ : 1½ 1600 Switzerland SUI
Boer 0 - 1 Bürge
Arntz ½ - ½ Bolliger
Gundogmus 1 - 0 Engler
Snoek 1 - 0 Gromme

NOR Norway 1600 2 : 2 1600 Peru PER
Norum 0 - 1 Segura Lozano
Viken 1 - 0 Aguilar Machuco
Vik 0 - 1 Salazar Ticeran
NN + w/o - -- empty board --

DEN Denmark 1895 3½ : ½ 1600 Republic of South Africa RSA
Larsen 2121 ½ - ½ Grovè
Bremer 1 - 0 Lucas
Pedersen 2260 1 - 0 Cyster
Poulsen 1 - 0 Grib

Turkmenistan (TKM) received a bye worth 2 points.

<< Standings after 9th round

See context-sensitive help
no. code pts Progr 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. POL 28½ 140.0 SVK
LTU
CRO
3
ROM
4
RUS
2
UKR
3
ESP
4
YUG
3
CZE
2. RUS 28½ 138.5 SWE
3
SLO
3
KAZ
4
UKR
3
POL
2
ESP
MKD
ROM
CRO
4
3. UKR 22 117.0 IND
KAZ
2
COL
4
RUS
1
YUG
4
POL
1
ROM
CRO
2
GER
3
4. YUG 21 107.0 HUN
NOR
CZE
ESP
2
UKR
0
FIN
GER
POL
1
LTU
5. ESP 20½ 112.5 GBR
3
AUT
ROM
YUG
2
LTU
3
RUS
POL
0
KAZ
2
HUN
3
6. ROM 20 112.5 GRE
4
FRA
ESP
POL
0
KAZ
LTU
UKR
RUS
½
MKD
2
7. KAZ 20 102.5 PER
4
UKR
2
RUS
0
IND
ROM
½
GBR
4
CZE
ESP
2
SWE
8. SLO 20 99.0 NED
3
RUS
1
AUT
FIN
GER
2
MKD
1
HUN
MDA
SVK
4
9. MKD 19½ 103.5 GER
HUN
GBR
3
FRA
3
CRO
SLO
3
RUS
½
CZE
ROM
2
10. CZE 19½ 103.0 ITA
3
GER
YUG
CRO
1
FRA
TKM
KAZ
MKD
POL
½
11. CRO 19 106.5 MDA
3
FIN
3
POL
1
CZE
3
MKD
GER
LTU
3
UKR
2
RUS
0
12. GER 19 100.5 MKD
CZE
MDA
HUN
SLO
2
CRO
YUG
ITA
3
UKR
1
13. SWE 19 92.0 RUS
1
NED
4
LTU
1
MDA
2
TKM
SVK
ITA
2
COL
KAZ
14. AUT 18½ 86.0 SUI
3
ESP
½
SLO
COL
ITA
1
IRL
TKM
FIN
2
MDA
3
15. LTU 18 105.0 IRL
POL
SWE
3
SVK
ESP
1
ROM
CRO
1
HUN
YUG
½
16. HUN 18 92.0 YUG
MKD
NOR
GER
½
IND
ITA
SLO
LTU
ESP
1
17. FIN 18 89.0 TKM
CRO
1
FRA
2
SLO
½
IRL
YUG
½
SVK
2
AUT
2
ITA
3
18. GBR 18 80.0 ESP
1
SUI
3
MKD
1
TKM
1
RSA
4
KAZ
0
FRA
NOR
3
GRE
19. MDA 17½ 87.5 CRO
1
ITA
3
GER
SWE
2
SVK
2
FRA
COL
2
SLO
AUT
1
20. COL 17½ 85.5 BYE
2
DEN
3
UKR
0
AUT
NOR
GRE
3
MDA
2
SWE
½
IRL
3
21. IND 17½ 79.0 UKR
½
TKM
3
GRE
KAZ
½
HUN
½
NOR
3
SUI
3
IRL
2
FRA
22. FRA 17 87.5 RSA
4
ROM
½
FIN
2
MKD
1
CZE
MDA
GBR
TKM
IND
23. SVK 17 85.5 POL
½
IRL
DEN
4
LTU
½
MDA
2
SWE
FIN
2
NED
4
SLO
0
24. TKM 16½ 82.5 FIN
½
IND
1
NED
4
GBR
3
SWE
CZE
½
AUT
FRA
BYE
2
25. ITA 16 82.5 CZE
1
MDA
1
SUI
RSA
3
AUT
3
HUN
SWE
2
GER
1
FIN
1
26. IRL 16 73.5 LTU
½
SVK
RSA
GRE
FIN
½
AUT
PER
4
IND
2
COL
1
27. DEN 14½ 58.5 NOR
COL
1
SVK
0
PER
GRE
½
BYE
2
NED
1
SUI
RSA
28. NED 14 56.5 SLO
1
SWE
0
TKM
0
BYE
2
PER
2
RSA
DEN
3
SVK
0
SUI
29. GRE 13½ 68.0 ROM
0
PER
3
IND
IRL
½
DEN
COL
1
RSA
BYE
2
GBR
½
30. NOR 13½ 66.5 DEN
YUG
½
HUN
½
SUI
COL
IND
1
BYE
2
GBR
1
PER
2
31. SUI 13½ 64.0 AUT
1
GBR
1
ITA
NOR
BYE
2
PER
IND
1
DEN
NED
32. RSA 11½ 54.5 FRA
0
BYE
2
IRL
ITA
1
GBR
0
NED
½
GRE
PER
DEN
½
33. PER 11½ 52.0 KAZ
0
GRE
1
BYE
2
DEN
NED
2
SUI
IRL
0
RSA
NOR
2