12th Blind Chess Olympiad: Tarragona 2004

<< [ Information || The final group || Statistics ] >>

The final group

[ Standings | Crosstable | 1st | 2nd | 3rd | 4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th ]

8th round

10th November 2004

POL Poland 2299 3 : 1 2038 Serbia & Montenegro YUG
IM Dukaczewski 2366 1 - 0 2201 Avram, S.
FM Żółtek 2313 0 - 1 2216 Markov
Suder 2242 1 - 0 2135 Vulin
Gunajew 2274 1 - 0 Avram, V.

ROM Romania 2018 ½ : 3½ 2307 Russia RUS
Pribeanu 2194 0 - 1 2407 IM Krylov
Iordache 0 - 1 2347 IM Berlinsky
Piroşcă 2117 ½ - ½ 2262 Smirnov
Irimia 2161 0 - 1 2213 Strokov

CRO Croatia 2163 2 : 2 2068 Ukraine UKR
Kačić-Karlin 2181 ½ - ½ 2303 FM Vassin
Cajzler 2217 0 - 1 2261 WIM Zsiltsova-Lisenko
Marendić 2090 1 - 0 2106 Konev
Šakić 2163 ½ - ½ Ivchenko

CZE Czech Republic 2033 2½ : 1½ 1759 FYR Macedonia MKD
Olšar 2269 1 - 0 2235 Trakaljanov
Vykydal 2252 1 - 0 Selkovski
Kalík 2010 0 - 1 Čapanov
Řehořek ½ - ½ Kostadinovski

KAZ Kazakhstan 1863 2 : 2 2124 Spain ESP
IM Zhunusov 2217 1 - 0 2229 Palacios Pérez
Gaponenko 2033 1 - 0 2164 Enjuto Velasco
Yumabekov 0 - 1 2034 Draghici Flutur
Sapelkin 0 - 1 2067 Olivera Gutiérrez

LTU Lithuania 1988 2½ : 1½ 1841 Hungary HUN
FM Rositsan 2280 1 - 0 Rév
Kuvšinovas 2022 0 - 1 2078 Voján
Rutkauskas 2050 ½ - ½ 2087 Erős
Pakalniškis 1 - 0 Nemes

GER Germany 2134 3 : 1 1717 Italy ITA
Bischoff 2159 ½ - ½ 2066 Kowalczyk
Pohlers 2148 ½ - ½ Fratini
Kröger 2127 1 - 0 Pugliese
Schellmann 2101 1 - 0 Gasperoni

SLO Slovenia 1976 1½ : 2½ 1777 Moldova MDA
Mlačnik, F. 2132 0 - 1 2307 FM Spinu
Muri 2011 ½ - ½ Minzat
Mlačnik, I. 0 - 1 Platon
Hevir 2159 1 - 0 Irenevici

COL Colombia 1600 ½ : 3½ 1775 Sweden SWE
Torres 0 - 1 2300 FM Magnusson
Russinque 0 - 1 Berggren, P.
Daza ½ - ½ Berggren, M.
Rodríguez 0 - 1 Vuković

FIN Finland 1791 2 : 2 1811 Austria AUT
Wikman 1953 0 - 1 2042 Kauzky
Tonteri 2009 1 - 0 2000 Gerold
Holmela ½ - ½ Pasteiner
Mäkelä ½ - ½ Zipko

TKM Turkmenistan 1600 1½ : 2½ 1820 France FRA
Byashimov 0 - 1 2058 Hervais
Mametgeldiev ½ - ½ 2020 Schmeisser
Shaliev 1 - 0 Bertrand
Amanov 0 - 1 Ababsa

IND India 1806 2 : 2 1600 Ireland IRL
Gaurav ½ - ½ Doyle
Patil ½ - ½ Delaney
Jadhav 2012 0 - 1 McElroy
Swapnil Shah 2012 1 - 0 McAloon

NED Netherlands 1600 0 : 4 1780 Slovakia SVK
Boer 0 - 1 2321 FM Novák
Arntz 0 - 1 Orviský
Gundogmus 0 - 1 Kováč
Snoek 0 - 1 Molnár

NOR Norway 1600 1 : 3 1749 Great Britain GBR
Norum 0 - 1 2194 Lilley
Vik ½ - ½ Chambers
Prytz, T. ½ - ½ Armstrong
Prytz, O. 0 - 1 Whittle

SUI Switzerland 1600 1½ : 2½ 1895 Denmark DEN
Bürge ½ - ½ 2121 Larsen
Bolliger 0 - 1 Bremer
Engler ½ - ½ 2260 Pedersen
Gromme ½ - ½ Poulsen

PER Peru 1600 1½ : 2½ 1600 Republic of South Africa RSA
Segura Lozano 0 - 1 Grovè
Aguilar Machuco ½ - ½ Lucas
Salazar Ticeran 1 - 0 Cyster
-- empty board -- - w/o + NN

Greece (GRE) received a bye worth 2 points.

<< Standings after 8th round >>

See context-sensitive help
no. code pts Progr 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. POL 25 111.5 SVK
LTU
CRO
3
ROM
4
RUS
2
UKR
3
ESP
4
YUG
3
CZE
2. RUS 24½ 110.0 SWE
3
SLO
3
KAZ
4
UKR
3
POL
2
ESP
MKD
ROM
CRO
3. UKR 19 95.0 IND
KAZ
2
COL
4
RUS
1
YUG
4
POL
1
ROM
CRO
2
GER
4. CRO 19 87.5 MDA
3
FIN
3
POL
1
CZE
3
MKD
GER
LTU
3
UKR
2
RUS
5. CZE 19 83.5 ITA
3
GER
YUG
CRO
1
FRA
TKM
KAZ
MKD
POL
6. ROM 18 92.5 GRE
4
FRA
ESP
POL
0
KAZ
LTU
UKR
RUS
½
MKD
7. GER 18 81.5 MKD
CZE
MDA
HUN
SLO
2
CRO
YUG
ITA
3
UKR
8. ESP 17½ 92.0 GBR
3
AUT
ROM
YUG
2
LTU
3
RUS
POL
0
KAZ
2
HUN
9. LTU 17½ 87.0 IRL
POL
SWE
3
SVK
ESP
1
ROM
CRO
1
HUN
YUG
10. YUG 17½ 86.0 HUN
NOR
CZE
ESP
2
UKR
0
FIN
GER
POL
1
LTU
11. MKD 17½ 84.0 GER
HUN
GBR
3
FRA
3
CRO
SLO
3
RUS
½
CZE
ROM
12. KAZ 17½ 82.5 PER
4
UKR
2
RUS
0
IND
ROM
½
GBR
4
CZE
ESP
2
SWE
13. SWE 17½ 73.0 RUS
1
NED
4
LTU
1
MDA
2
TKM
SVK
ITA
2
COL
KAZ
14. HUN 17 74.0 YUG
MKD
NOR
GER
½
IND
ITA
SLO
LTU
ESP
15. SVK 17 68.5 POL
½
IRL
DEN
4
LTU
½
MDA
2
SWE
FIN
2
NED
4
SLO
16. MDA 16½ 70.0 CRO
1
ITA
3
GER
SWE
2
SVK
2
FRA
COL
2
SLO
AUT
17. SLO 16 79.0 NED
3
RUS
1
AUT
FIN
GER
2
MKD
1
HUN
MDA
SVK
18. FRA 15½ 70.5 RSA
4
ROM
½
FIN
2
MKD
1
CZE
MDA
GBR
TKM
IND
19. AUT 15½ 67.5 SUI
3
ESP
½
SLO
COL
ITA
1
IRL
TKM
FIN
2
MDA
20. FIN 15 71.0 TKM
CRO
1
FRA
2
SLO
½
IRL
YUG
½
SVK
2
AUT
2
ITA
21. ITA 15 66.5 CZE
1
MDA
1
SUI
RSA
3
AUT
3
HUN
SWE
2
GER
1
FIN
22. IND 15 61.5 UKR
½
TKM
3
GRE
KAZ
½
HUN
½
NOR
3
SUI
3
IRL
2
FRA
23. IRL 15 57.5 LTU
½
SVK
RSA
GRE
FIN
½
AUT
PER
4
IND
2
COL
24. COL 14½ 68.0 BYE
2
DEN
3
UKR
0
AUT
NOR
GRE
3
MDA
2
SWE
½
IRL
25. TKM 14½ 66.0 FIN
½
IND
1
NED
4
GBR
3
SWE
CZE
½
AUT
FRA
BYE
2
26. GBR 14½ 62.0 ESP
1
SUI
3
MKD
1
TKM
1
RSA
4
KAZ
0
FRA
NOR
3
GRE
27. GRE 13 54.5 ROM
0
PER
3
IND
IRL
½
DEN
COL
1
RSA
BYE
2
GBR
28. SUI 12 50.5 AUT
1
GBR
1
ITA
NOR
BYE
2
PER
IND
1
DEN
NED
29. NOR 11½ 53.0 DEN
YUG
½
HUN
½
SUI
COL
IND
1
BYE
2
GBR
1
PER
30. NED 11½ 42.5 SLO
1
SWE
0
TKM
0
BYE
2
PER
2
RSA
DEN
3
SVK
0
SUI
31. DEN 11 44.0 NOR
COL
1
SVK
0
PER
GRE
½
BYE
2
NED
1
SUI
RSA
32. RSA 11 43.0 FRA
0
BYE
2
IRL
ITA
1
GBR
0
NED
½
GRE
PER
DEN
33. PER 40.5 KAZ
0
GRE
1
BYE
2
DEN
NED
2
SUI
IRL
0
RSA
NOR