12th Blind Chess Olympiad: Tarragona 2004

<< [ Information || The final group || Statistics ] >>

The final group

[ Standings | Crosstable | 1st | 2nd | 3rd | 4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th ]

3rd round

5th November 2004

ESP Spain 2124 2½ : 1½ 2018 Romania ROM
Palacios Pérez 2229 0 - 1 2194 Pribeanu
Enjuto Velasco 2164 1 - 0 Iordache
Draghici Flutur 2034 1 - 0 2117 Piroşcă
Olivera Gutiérrez 2067 ½ - ½ 2161 Irimia

POL Poland 2299 3 : 1 2163 Croatia CRO
IM Dukaczewski 2366 ½ - ½ 2181 Kačić-Karlin
FM Żółtek 2313 1 - 0 2217 Cajzler
Suder 2242 1 - 0 2090 Marendić
Gunajew 2274 ½ - ½ 2163 Šakić

RUS Russia 2307 4 : 0 1754 Kazakhstan KAZ
IM Krylov 2407 1 - 0 2217 IM Zhunusov
IM Berlinsky 2347 1 - 0 Satybaldiev
Smirnov 2262 1 - 0 Yumabekov
Strokov 2213 1 - 0 Sapelkin

CZE Czech Republic 2033 1½ : 2½ 2038 Serbia & Montenegro YUG
Olšar 2269 1 - 0 2201 Avram, S.
Vykydal 2252 0 - 1 2216 Markov
Kalík 2010 ½ - ½ 2135 Vulin
Řehořek 0 - 1 Avram, V.

UKR Ukraine 2076 4 : 0 1600 Colombia COL
Grigorchuk 2294 1 - 0 Torres
FM Vassin 2303 1 - 0 Russinque
Konev 2106 1 - 0 Daza
Ivchenko 1 - 0 Rodríguez

LTU Lithuania 1988 3 : 1 1775 Sweden SWE
FM Rositsan 2280 ½ - ½ 2300 FM Magnusson
Kuvšinovas 2022 1 - 0 Thomsson
Rutkauskas 2050 1 - 0 Berggren, P.
Pakalniškis ½ - ½ Vuković

FIN Finland 1791 2 : 2 1820 France FRA
Wikman 1953 1 - 0 2058 Hervais
Tonteri 2009 ½ - ½ 2020 Schmeisser
Holmela ½ - ½ Bertrand
Mäkelä 0 - 1 Ababsa

MKD FYR Macedonia 1759 3 : 1 1749 Great Britain GBR
Trakaljanov 2235 1 - 0 2194 Lilley
Selkovski 1 - 0 Chambers
Čapanov 1 - 0 Armstrong
Kalcovski 0 - 1 Whittle

MDA Moldova 1777 1½ : 2½ 2123 Germany GER
FM Spinu 2307 1 - 0 2159 Bischoff
Minzat 0 - 1 2127 Kröger
Platon ½ - ½ 2101 Schellmann
Irenevici 0 - 1 2104 Schlierf

AUT Austria 1811 1½ : 2½ 1919 Slovenia SLO
Kauzky 2042 ½ - ½ 2011 Muri
Gerold 2000 ½ - ½ Mlačnik, I.
Pasteiner 0 - 1 2159 Hevir
Zipko ½ - ½ 1904 Čižman

GRE Greece 1600 1½ : 2½ 1806 India IND
Boudalakis 0 - 1 Gaurav
NN 1 - 0 Patil
NN ½ - ½ 2012 Jadhav
Skordili 0 - 1 2012 Swapnil Shah

NOR Norway 1600 ½ : 3½ 1841 Hungary HUN
Norum 0 - 1 Rév
Viken 0 - 1 2078 Voján
Vik ½ - ½ 2087 Erős
Prytz, T. 0 - 1 Nemes

SVK Slovakia 1780 4 : 0 1895 Denmark DEN
FM Novák 2321 1 - 0 2121 Larsen
Orviský 1 - 0 Bremer
Kováč 1 - 0 2260 Pedersen
Molnár 1 - 0 Poulsen

RSA Republic of South Africa 1600 2½ : 1½ 1600 Ireland IRL
Grovè ½ - ½ Doyle
Lucas 0 - 1 Delaney
Cyster 1 - 0 Casey
Grib 1 - 0 McAloon

SUI Switzerland 1600 1½ : 2½ 1717 Italy ITA
Bürge 0 - 1 2066 Kowalczyk
Bolliger 0 - 1 Pugliese
Engler 1 - 0 Gasperoni
Gromme ½ - ½ Papa

TKM Turkmenistan 1600 4 : 0 1600 Netherlands NED
Kasymov 1 - 0 Boer
Byashimov 1 - 0 Arntz
Mametgeldiev 1 - 0 Gundogmus
Shaliev 1 - 0 Snoek

Peru (PER) received a bye worth 2 points.

<< Standings after 3rd round >>

See context-sensitive help
no. code pts Progr 1 2 3 4
1. RUS 10 19.0 SWE
3
SLO
3
KAZ
4
UKR
2. UKR 18.5 IND
KAZ
2
COL
4
RUS
3. ROM 9 20.5 GRE
4
FRA
ESP
POL
4. ESP 9 18.5 GBR
3
AUT
ROM
YUG
POL 9 18.5 SVK
LTU
CRO
3
ROM
6. YUG 17.0 HUN
NOR
CZE
ESP
7. LTU 8 16.5 IRL
POL
SWE
3
SVK
8. CRO 7 16.0 MDA
3
FIN
3
POL
1
CZE
9. CZE 7 15.5 ITA
3
GER
YUG
CRO
10. MKD 7 12.5 GER
HUN
GBR
3
FRA
11. SVK 7 10.5 POL
½
IRL
DEN
4
LTU
12. FRA 15.0 RSA
4
ROM
½
FIN
2
MKD
13. FIN 14.5 TKM
CRO
1
FRA
2
SLO
14. SLO 13.5 NED
3
RUS
1
AUT
FIN
15. GER 13.0 MKD
CZE
MDA
HUN
16. HUN 11.0 YUG
MKD
NOR
GER
17. KAZ 6 16.0 PER
4
UKR
2
RUS
0
IND
18. SWE 6 12.0 RUS
1
NED
4
LTU
1
MDA
19. IND 6 10.0 UKR
½
TKM
3
GRE
KAZ
20. MDA 10.5 CRO
1
ITA
3
GER
SWE
21. TKM 7.5 FIN
½
IND
1
NED
4
GBR
22. COL 5 12.0 BYE
2
DEN
3
UKR
0
AUT
23. AUT 5 11.5 SUI
3
ESP
½
SLO
COL
24. GBR 5 10.0 ESP
1
SUI
3
MKD
1
TKM
25. GRE 7.5 ROM
0
PER
3
IND
IRL
ITA 7.5 CZE
1
MDA
1
SUI
RSA
27. RSA 6.5 FRA
0
BYE
2
IRL
ITA
28. NOR 9.0 DEN
YUG
½
HUN
½
SUI
29. SUI 6.5 AUT
1
GBR
1
ITA
NOR
30. IRL 6.0 LTU
½
SVK
RSA
GRE
31. PER 3 4.0 KAZ
0
GRE
1
BYE
2
DEN
32. DEN 6.5 NOR
COL
1
SVK
0
PER
33. NED 1 3.0 SLO
1
SWE
0
TKM
0
BYE
2