12th Blind Chess Olympiad: Tarragona 2004

<< [ Information || The final group || Statistics ] >>

The final group

[ Standings | Crosstable | 1st | 2nd | 3rd | 4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th ]

2nd round

4th November 2004

ROM Romania 2018 3½ : ½ 1820 France FRA
Pribeanu 2194 1 - 0 2058 Hervais
Iordache 1 - 0 2020 Schmeisser
Piroşcă 2117 1 - 0 Bertrand
Irimia 2161 ½ - ½ Ababsa

KAZ Kazakhstan 1863 2 : 2 2115 Ukraine UKR
IM Zhunusov 2217 1 - 0 2294 Grigorchuk
Satybaldiev 0 - 1 2303 FM Vassin
Gaponenko 2033 0 - 1 2261 WIM Zsiltsova-Lisenko
Yumabekov 1 - 0 Ivchenko

POL Poland 2269 2½ : 1½ 1988 Lithuania LTU
IM Dukaczewski 2366 ½ - ½ 2280 FM Rositsan
Suder 2242 1 - 0 2022 Kuvšinovas
Gunajew 2274 ½ - ½ 2050 Rutkauskas
Wolak 2195 ½ - ½ Pakalniškis

CRO Croatia 2163 3 : 1 1791 Finland FIN
Kačić-Karlin 2181 0 - 1 1953 Wikman
Cajzler 2217 1 - 0 2009 Tonteri
Marendić 2090 1 - 0 Holmela
Šakić 2163 1 - 0 Mäkelä

SLO Slovenia 1976 1 : 3 2307 Russia RUS
Mlačnik, F. 2132 0 - 1 2407 IM Krylov
Muri 2011 ½ - ½ 2347 IM Berlinsky
Mlačnik, I. 0 - 1 2262 Smirnov
Hevir 2159 ½ - ½ 2213 Strokov

AUT Austria 1811 ½ : 3½ 2093 Spain ESP
Kauzky 2042 0 - 1 2229 Palacios Pérez
Gerold 2000 0 - 1 2034 Draghici Flutur
Pasteiner ½ - ½ 2040 Zanoletty García
Zipko 0 - 1 2067 Olivera Gutiérrez

GER Germany 2134 1½ : 2½ 2033 Czech Republic CZE
Bischoff 2159 0 - 1 2269 Olšar
Pohlers 2148 0 - 1 2252 Vykydal
Kröger 2127 ½ - ½ 2010 Kalík
Schellmann 2101 1 - 0 Šereda

YUG Serbia & Montenegro 2038 3½ : ½ 1600 Norway NOR
Avram, S. 2201 ½ - ½ Norum
Markov 2216 1 - 0 Viken
Vulin 2135 1 - 0 Vik
Avram, V. 1 - 0 Prytz, T.

COL Colombia 1600 3 : 1 1895 Denmark DEN
Torres 1 - 0 2121 Larsen
Russinque 0 - 1 Bremer
Daza 1 - 0 2260 Pedersen
Rodríguez 1 - 0 Poulsen

HUN Hungary 1841 1½ : 2½ 1759 FYR Macedonia MKD
Rév 1 - 0 2235 Trakaljanov
Voján 2078 0 - 1 Selkovski
Erős 2087 0 - 1 Čapanov
Nemes ½ - ½ Kostadinovski

ITA Italy 1717 1 : 3 1777 Moldova MDA
Kowalczyk 2066 0 - 1 2307 FM Spinu
Fratini 0 - 1 Minzat
Pugliese 0 - 1 Platon
Gasperoni 1 - 0 Irenevici

SWE Sweden 1775 4 : 0 1600 Netherlands NED
FM Magnusson 2300 1 - 0 Boer
Thomsson 1 - 0 Arntz
Berggren, P. 1 - 0 Gundogmus
Berggren, M. 1 - 0 Snoek

GBR Great Britain 1749 3 : 1 1600 Switzerland SUI
Lilley 2194 ½ - ½ Bürge
Armstrong 1 - 0 Bolliger
Whittle 1 - 0 Engler
Wragg ½ - ½ Gromme

IRL Ireland 1600 1½ : 2½ 1780 Slovakia SVK
Doyle 0 - 1 2321 FM Novák
Delaney ½ - ½ Orviský
McElroy 1 - 0 Škultéty
McAloon 0 - 1 Kováč

IND India 1882 3 : 1 1600 Turkmenistan TKM
Oza 1903 1 - 0 Kasymov
Gaurav 1 - 0 Byashimov
Jadhav 2012 0 - 1 Mametgeldiev
Swapnil Shah 2012 1 - 0 Shaliev

PER Peru 1600 1 : 3 1600 Greece GRE
Segura Lozano 0 - 1 Papadopoulos
Aguilar Machuco 0 - 1 Boudalakis
Salazar Ticeran 1 - 0 Argiropoulos
-- empty board -- - w/o + Skordili

Republic of South Africa (RSA) received a bye worth 2 points.

<< Standings after 2nd round >>

See context-sensitive help
no. code pts Progr 1 2 3
1. ROM 11.5 GRE
4
FRA
ESP
2. ESP 9.5 GBR
3
AUT
ROM
3. KAZ 6 10.0 PER
4
UKR
2
RUS
4. POL 6 9.5 SVK
LTU
CRO
5. CRO 6 9.0 MDA
3
FIN
3
POL
RUS 6 9.0 SWE
3
SLO
3
KAZ
7. YUG 6 8.5 HUN
NOR
CZE
8. UKR 9.0 IND
KAZ
2
COL
9. CZE 8.5 ITA
3
GER
YUG
10. LTU 5 8.5 IRL
POL
SWE
11. COL 5 7.0 BYE
2
DEN
3
UKR
12. SWE 5 6.0 RUS
1
NED
4
LTU
13. FRA 8.5 RSA
4
ROM
½
FIN
14. FIN 8.0 TKM
CRO
1
FRA
15. SLO 4 7.0 NED
3
RUS
1
AUT
16. GER 4 6.5 MKD
CZE
MDA
17. MKD 4 5.5 GER
HUN
GBR
18. MDA 4 5.0 CRO
1
ITA
3
GER
GBR 4 5.0 ESP
1
SUI
3
MKD
20. AUT 6.5 SUI
3
ESP
½
SLO
21. IND 4.0 UKR
½
TKM
3
GRE
22. NOR 3 5.5 DEN
YUG
½
HUN
23. HUN 3 4.5 YUG
MKD
NOR
24. SVK 3 3.5 POL
½
IRL
DEN
25. GRE 3 3.0 ROM
0
PER
3
IND
26. DEN 4.0 NOR
COL
1
SVK
27. SUI 2 3.0 AUT
1
GBR
1
ITA
ITA 2 3.0 CZE
1
MDA
1
SUI
29. IRL 2 2.5 LTU
½
SVK
RSA
30. RSA 2 2.0 FRA
0
BYE
2
IRL
31. TKM 2.0 FIN
½
IND
1
NED
32. NED 1 2.0 SLO
1
SWE
0
TKM
33. PER 1 1.0 KAZ
0
GRE
1
BYE
2