37th Chess Olympiad: Turin 2006

<< [ Information || The final group || Statistics || Women's Olympiad ] >>

Information

[ Basic data | Tournament review | Individual medals | Interesting games | Trivia | Books | Missing data ]


Basic data

37th Chess Olympiad
(see all-time tournament summary)
Date: 20th May - 4th June 2006
City: Turin, Italy
Venue: The Oval hall
Chairman of Organizing Committee: Mr. Paolo Fresco (ITA)
General Manager: Mr. Michele Cordara (ITA)
Head Referree: IA Geurt Gijssen (NED)
Teams participating: 148 (incl. Italy "B" and "C")
Somalia and Sierra Leone did not arrive
Players participating: 873 (incl. 246 GMs, 163 IMs, 1 WGM, 104 FMs, 2 WIMs and 5 CMs)
Games played: 3836
Competition format: Four board 13 round Swiss.
Final order decided by: 1. Game points; 2. Buchholz; 3. Match points; 4. Berger; 5. Median Buchholz
Time control: all moves in 90 minutes + 30 sec. increment per move
Official logo: Peonin
Tournament bulletin: Issues 0-13
Website: http://www.chessolympiad-torino2006.org/ (cached)
Other websites: Official results
The Closet Grandmaster blog: r1, r2, r3, r4, r5, r6, r7, r8, r9, r10, r11, AUS, PHI
ChessVista photos: opening, r1, r2, r3, r4, r5, r6, r7, r8, r9, r10, r11, r12, r13
FIDE website: start, 1r, 2r, 3r, 4r, 5r, 6r, 7r, 8r, 9r, 10r, 13r
ChessBase news
Mig Greengard's daily blog
TWIC reports
The Chess Drum reports
ECF reports
Scotlands news
Welsh news
Irish news
Downloadable game file: 06olm.zip


Tournament review



Individual medals

Best Rating Performance
no. name code ELOp
1. GM Kramnik, Vladimir RUS 2847
2. GM Wang Yue CHN 2837
3. GM Bacrot, Etienne FRA 2833

1st Board
no. name code pts gms %
1. Gillani, Tunveer PAK 7 8 87.5
2. GM Ermenkov, Evgeny PLE 10 85.0
3. GM Hamdouchi, Hichem MAR 10 75.0

2nd Board
no. name code pts gms %
1. IM Oms Pallise, Josep AND 9 11 81.8
2. Dew, Brian HKG 7 9 77.8
3. IM Iturrizaga, Eduardo VEN 11 77.3

3rd Board
no. name code pts gms %
1. Larrea Llorca, Gustavo Manuel URU 7 8 87.5
2. GM Leitão, Rafael BRA 8 10 80.0
3. GM Illescas Córdoba, Miguel ESP 7 9 77.8

4th Board
no. name code pts gms %
1. GM Wang Yue CHN 10 12 83.3
2. GM Zelčić, Robert CRO 9 12 75.0
3. GM Avrukh, Boris ISR 10 75.0

1st Reserve Board
no. name code pts gms %
1. FM Al-Qudaimi, Bashir YEM 7 7 100.0
2. Amir, Karim PAK 8 93.8
3. Ali, Laith IRQ 7 92.9

2nd Reserve Board
no. name code pts gms %
1. Phiri, Richmond ZAM 7 94.3
2. Pg Mohd Omar, Ak Hirawan BRU 7 92.9
3. Haideri, Hamidullah AFG 9 83.3



Nona Gaprindashvili International Trophy
no. country pts
Men
pts
Women
Sum
1. China 34 27½ 61½
2. Ukraine 32 29½ 61½
3. Armenia 36 24 60
4. Russia 32 28 60
5. United States 33 24½ 57½
6. Hungary 32½ 24½ 57

This trophy is awarded to the country with biggest sum of game points scored by men and women.




Category Prizes
cat. seed range country pts
A 1-30* Israel 33
B 31-60 Sweden 30½
C 61-89 Italy "B" 28½
D 90-120 Tajikistan 28
E 121-147 Japan 25½

Those are prizes given in separate categories for best teams within selected seeding numbers. Seeding numbers assigned to specific category may not be 100% accurate. *Medal winners do not apply.




Interesting games




Trivia



---