Friendly matches

Friendly gamesThe below is the result of our efforts to assemble past results of international team friendlies. They have virtually no coverage in chess literature yet must not be forgotten. The popularity of friendlies rose in late 1940s and reached its peak between 1950 and 1980. Then, due to growing number of international team events and progressing commercialisation of chess the number of friendly encounters gradually decreased. They are not extinct those days, but the pulse is weak.

Please check our help Online help for format explanation.


[ 1900 | 1905 | 1910 | 1915 | 1920 | 1925 | 1930 | 1935 | 1940 | 1945 | 1950 | 1955 | 1960 | 1965 | 1970 | 1975 | 1980 | 1985 | 1990 | 1995 | 2000 ]

Under constructionNote! Matches prior to 1946 and post 1980 are exceptionally incomplete. Correspondence matches as well as one game city duels (e.g. famous London-Paris series) are not included. Please consider help if you have extra informaion.




1901

  • 26th-27th April, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 3-3
    (Perry 0 Colman; Falk ½ Wiles; Sewall 1 Lane; Rice 1 Grundy; Hunt 0 Davidson; Keeler ½ Wright)
  • 19th April, 6. telematch: Great Britain-USA 5-5
    (Blackburne 0 Pillsbury; Mason 1 Showalter; Lee ½ Barry; Mills ½ Hodges; Atkins 0 Hymes; Bellingham ½ Voigt; Ward 1 Marshall; Jackson ½ Bampton; Jacobs 0 Newman; R.P.Michell 1 Howell)
  • 3rd June, 21. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 6-4
    (Esling 0 Jacobsen; Loughran 1 Heiman; Watson 0 Christensen; Noall 0 Hill; Russell 1 Wallis; Betts 0 Jonas; Grant 1 Taylour; Taylor 1 Britton; Witton 1 Henderson; Hay 1 Turner)
  • 28 September, 8. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 8-2
    (Jacobsen 0 Apperly; Jonas 1 Boyce; Miles 1 Billing; L.Crakanthorp 1 Poole; Britton 1 Bell; Wallis 1 Martin; Henderson 1 C.Stumm; Taylour 1 Greenway; Turner 1 Trundle; Bracey 0 Robson)

1902

  • 25th-26th April, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 4½-1½
    (Rice 1 Webb; Sewall 1 Grundy; Sawin 1 Davidson; Hunt 1 Clarke; Keeler ½ Bateman; Asams 0 Roome)
  • 7. radiomatch: USA-Great Britain 5½-4½
    (Pillsbury ½ Lawrence; Barry ½ Mason; Marshall 0 Atkins; Hodges 1 Lee; Hymes ½ Mills; Voigt ½ Bellingham; Delmar 0 Trenchard; Newman ½ Blake; Howell 1 Michell; Helms 1 Girdlestone)
  • 1st January, 1. telematch (AUS): South Australia-Western Australia 6½-3½
    (McArthur 0 Viner; Coombe ½ Hilton; Harrison 1 Colebatch; Bowen 1 Siebenhaar; Noack ½ Pederson; Charlick 1 Farrington; Bebee 1 Muller; Clarke ½ Mather; Simmons 1 Bates; Gold 0 McDonald)
  • 25th October-1st November, 9. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 5½-4½
    (Jonas 1 Apperly; L.Crakanthorp ½ W.Palmer; B.Hill ½ Trundle; N.Hill ½ Boyce; Bunyan 0 Thompson; Taylour 0 Poole; S.Crakanthorp 1 Hall; Turner 1 Robinson; Mackenzie 1 Larkin; Beaumont 0 Ramsay)
  • 10th November, 22. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (Jonas 0 Watson; L.Crakanthorp 1 Loughran; B.Hill ½ Wilson; Miles 0 Russell; Britton ½ Grant; S.Crakanthorp 0 Witton; Foster 1 Taylor; Bunyan 1 Hay; Taylour 1 Jonas; Turner ½ Buzzard)

1903

  • 17-18th March, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 2½-3½
    (Rice ½ Webb; Sewall 1 Bateman; Sawin 0 Davidson; Richardson 1 Roome; Keeler 0 Bumpus; Bridgeman 0 Brown)
  • 8. radiomatch: USA-Great Britain 5½-4½
    (Pillsbury ½ Lawrence; Barry 1 Blackburne; Hodges ½ Mills; Marshall 1 Atkins; Hymes 0 Bellingham; Voigt 1 Trenchard; Newman 0 R.P.Michell; Delmar ½ Jacobs; Howell 0 Gunston; Helms 1 Hooke)
  • 8th June, 23. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (Jonas 0 Watson; L.Crakanthorp 1 Wilson; B.Hill 1 Loughran; N.Hill 0 Russell; Lancaster ½ Grant; Turner 1 Weldon; Wallis ½ Witton; Taylour 1 Betts; Foster ½ Reid; Mackenzie 0 Hay)
  • Hastings Chess Club tour of Germany
    • 17th August, Cologne: Cologne-Hastings 4-6
      (Liebenstein ½ Trenchard; Gebuhr 1 Cheshire; Schapiro ½ Dobell; Schultz ½ Skyrme; Tell 0 Richmond; Schoeter ½ Chandler; Sattler 0 Mannington; Cahen 1 Mann; Salmony 0 McCormick; Pfahl 0 Wight)
    • 19th August, Wiesbaden: Wiesbaden-Hastings 1-9
      (Hartlaub 0 Cheshire; Pleyer 0 Dobell; Mohr 1 Skyrme; Voss 0 Trenchard; Bott 0 Richmond; Bluementhal 0 Mannington; Calm 0 Mann; Fedderson 0 Chandler; Kratishma 0 Wight; Hess 0 McCormick)
    • 21st August, Nuremberg: Nuremburg-Hastings 4½-5½
      (Dürock ½ Trenchard; Halm 0 Cheshire; Kolb 1 Richmond; Eigemann ½ Dobell; Beyer ½ Skyrme; Bathel 0 Mannington; Schröder 1 Mann; Epstein 1 Chandler; Leppen 0 Wight; Brann 0 McCormick)
    • 24th August, Dresden: Dresden-Hastings 5½-3½
      (Wolff 0 Skyrme: Wuttke 1 Trenchard; Lewy 0 Cheshire; Schneider 1 Dobell; Janicaud 0 Mannington; Schütz 1 Chandler; Scholl 1 Wight; Broschwitz 1 Mann; Roeder ½ McCormick)
    • 25th August, Berlin: Berlin Chess Club-Hastings 4½-4½
      (Wehner 1 Trenchard; Lewitt 1 Dobell; Heilmann 0 Cheshire; Höfer 0 Skyrme; Przepierka 1 Mannington; Bauer ½ Mann; Phillippsthal 0 Wight; Horhstadt 0 Chandler; Kunze 1 McCormick)
    • 26th August, Berlin: Berlin Chess Association-Hastings 6½-2½
      (Ranneforth 1 Dobell; Wagner 0 Trenchard; Walter 1 Cheshire; Kagan ½ Skyrme; Loewz ½ Mannington; Gregory 1 Mann; Schweinburg 1 Wight; Schewe ½ Chandler; Thomas 1 McCormick)
  • 3rd-10th October, 10. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 6½-3½
    (Jonas ½ A.Palmer; L.Crakanthorp 1 Apperly; B.Hill 1 A.Stumm; Britton ½ Billing; Turner 0 Trundle; Bunyan 1 Poole; Taylour ½ Larkin; Hunt 1 Krone; S.Crakanthorp 1 Ramsay; Spedding 0 W.Palmer)

1904

  • 6th June, 24. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (L.Crakanthorp 0 Watson; Jonas ½ Loughran; B.Hill ½ Russell; Christensen ½ Wilson; Bunyan ½ Grant; Taylour 0 Witton; Hunt 1 Noall; S.Crakanthorp 1 Hay; Melville 1 Thompson; Miller ½ Dierich)
  • Telematch (AUS): Townsville-Brisbane 4½-3½
    (Fraser ½ Bradshaw; Weir 0 Bowen; Rye 1 Thompson; Boyce 0 Trundle; Dalglish 1 Poole; Bottiger 1 W.Palmer; McBrair ½ Forbes; McAllister ½ Passey)
  • 8th October, 11. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 8½-1½
    (Jacobsen 1 A.Palmer; L.Crakanthorp ½ Bradshaw; Jonas 1 Trundle; Bunyan ½ Bowen; S.Crakanthorp 1 Thompson; Taylour 1 Martin; Malville 1 A.Stumm; Miller 1 C.Stumm; Spedding ½ Tatham; Walshe 1 W.Palmer)

1905

  • 10th-11th November, telematch, Manhattan Chess Club-Berlin Chess Association 4-2
    (Davidson ½ Caro; Phillips 0 B.Lasker; Finn ½ Schallopp; Koehler 1 Lewitt; Roething 1 Post; Simonson 1 Ranneforth)
  • Hastings Chess Club tour of the North Sea and Denmark
    • 26th July, Brussels: Brussels-Hastings 5-5
    • 28th July, The Hague: The Hague-Hastings 8-2
    • 29th July, Amsterdam: Amsterdam-Hastings 7-4
    • 2nd August, Hanover: Hanover-Hastings 4½-3½
    • 3rd August, Bremen: Bremen-Hastings 3½-5½
    • 4th August, Kiel: Kiel-Hastings 4-5
    • 7th August, Copenhagen: Copenhagen-Hastings 5½-3½

1906

  • 24th March, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 3-3
    (Hughes 1 Greenhalgh; Mitchell ½ Price; Miller 0 Roughton; Kirkpatrick 0 Hanning; Sweet 1 Lane; Johnston ½ Bottomley)
  • 4th June, 25. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 6½-3½
    (S.Crakanthorp 1 Wilson; Jacobsen 1 Gundersen; Bunyan 0 Esling; Jonas ½ Loughran; B.Hill ½ Grant; L.Crakanthorp 1 Witton; Bradshaw 1 Ockenden; Baynes 0 Dierich; Taylour ½ Hay; Bignold 1 Rainey)

1907

  • 23rd March, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 3-3
    (Capablanca ½ Rose; Brackett 1 Greenhalgh; Wolff 1 Illingworth; Clark 0 Roughton; Burgess 0 Hanning; Blumberg ½ Humphreys)
  • 9. radiomatch: Great Britain-USA 5½-4½
    (Burn ½ Marshall; Atkins 1 Barry; Lawrence ½ Hodges; Blackburne ½ Voigt; Richmond 1 Morgan; Lee ½ Fox; Ward 0 Bampton; Holmes ½ Wolbrecht; Michell 0 Howell; Wainwright 1 Robinson)
  • 3rd June, 26. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (S.Crakanthorp 0 Gundersen; Jacobsen ½ Loughran; Bunyan ½ Grant; L Crakanthorp ½ Witton; Jonas 1 Dierich; B.Hill 1 Ockenden; Bradshaw 1 Read; Taylour 0 Thompson; Walshe ½ Rainey; Bignold ½ Haldane)
  • Hastings Chess Club tour of Switzerland
    • 1st July, Lucerne: Lucerne-Hastings 1½-6½
    • 2nd July, Basle: Basle-Hastings 5½-3½
    • 3rd July, Zurich: Zurich-Hastings 3½-5½
    • 10th July, Geneva: Geneva- Hastings 4½-4½
    • 11th July, Lausanne: Lausanne-Hastings 2½-5½
    • 12th July, Berne: Berne-Hastings 7-2
  • 11th November, 12. telematch (AUS): New South Wales Queensland 8-2
    (S.Crakanthorp ½ A.C.Palmer; Jacobsen 1 Thompson; Jonas 1 C.L.R.Boyce; Bradshaw ½ Bowen; L.Crakanthorp 1 Trundle; Bunyan 1 Greenaway; Taylour ½ Lineker; Walshe 1 W.Palmer, Bignold 1 Bostrom; Calvert ½ Ansaldo)

1908

  • 21st March, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 3½-2½
    (Hughes 0 Roughton; Wolff 1 Illingworth; Johnson ½ Stower; Blumberg ½ Lob; Ash ½ Woodhouse; Williams 1 Petrie)
  • 10. radiomatch: USA-Great Britain 6½-3½
    (Hodges ½ Blackburne; Viogt ½ Atkins; Helms ½ Lawrence; Delmar ½ Richmond; Stadelman ½ Wainwright; Howell ½ Ward; Schwietzer 1 Englund; Wolbrecht 1 Michell; Libaire 1 Palmer; Robinson ½ E.G.Sergeant)
  • 8th June, 27. radiomatch (AUS): New South Wales-Victoria 7-3
    (S.Crakanthorp ½ Grant; Jacobsen ½ Watson; Bradshaw ½ Gundersen; Jonas ½ Ockenden; L Crakanthorp ½ Steele; Bunyan 1 Loughran; Kinman 1 Stanley; Parker 1 Russell; Calvert 1 Dierich; Corkhill ½ Burr)
  • 9th November, 13. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 7-3
    (S.Crakanthorp 1 Trundle; Jacobsen ½ Smyth; L.Crakanthorp ½ Ansaldo; Jonas 1 Casperson; Bradshaw 1 Forbes; Bunyan 1 W.Palmer; Davies 1 Parkinson; Parker 0 McLean; Calvert 0 St.John; Bignold 1 Atwell)

1909

  • 20th March, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 4½-1½
    (Wolff 1 Roughton; Hughes ½ Lob; Whitaker 1 Humphreys; Stephens ½ Brown; Blumberg 1 Rennie; Parchley ½ Bee)
  • 11. radiomatch: USA-Great Britain 4-6
    (Marshall 1 Blackburne; Barry ½ Lawrence; Hodges 1 Ward; Voigt 1 Wainwright; Howell 0 Blake; Helms 0 Michell; Schwietzer 0 Wahltuch; Stadelman ½ Holmes; Mlotkowski 0 E.G.Sergeant; Ruth 0 Jacobs)
  • 20th March, telematch: USA University-Great Britain University 4½-1½
    (Wolff 1 Roughton; Hughes ½ Lob; Whitaker 1 Humphreys; Stephens ½ Brown; Blumberg 1 Rennie; Parchley ½ Bee )
  • 7th June, 28. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 6-4
    (S.Crakanthorp 1 Gundersen; Jacobsen 1 Watson; Bradshaw 1 Grant; Spedding 1 Steele; L.Crakanthorp ½ Ockenden; Bignold 0 Loughran; Calvert ½ Coultas; Cummings 0 Witton; Spence 0 Dierich; Tylor 1 Hay)
  • 22nd November, 14. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 7½-2½
    (Jacobsen 1 A.C.Palmer; Bradshaw 1 J.A.Boyce; Jonas ½ Smyth; Ridley 1 C.L.R.Boyce; Bignold 1 Ansaldo; Calvert ½ Atwell; Tylor ½ McLean; Cummings 1 W.Palmer; Taylour ½ Little; De Larpent ½ St.John)

1910

  • London: City of London Chess Club-Holland 3-4
    (Lawrence 1 A.E. Van Foreest; Ward 0 Esser; Wainwright ½ Speyer; Blake ½ Leussen; Michell ½ Te Kolste: E.G. Sergeant ½ Baudet; Jacobs 0 D. Van Foreest)
  • Bromley: Kent Congress Team-Holland 3½-2½
    (Gunsberg ½ Leussen; Yates 1 Te Kolste: Thomas 0 Esser; Gibbs ½ A.E. Van Forrest; Allcock 1 Loman; F. Brown ½ Baudet)
  • 23rd April, cable match: American Universities-Oxford and Cambridge Universities 4½-1½
    (Whitaker ½ Lob; Chandler 1 Bee; Stephens ½ Waterfield; Tolins 1 Stevens; Burgess 1 Bewley; Bauder ½ Southwell)
  • 12. radiomatch: Great Britain-USA 6½-3½
    (Blackburne 0 Marshall; Atkins 1 Barry; Lawrence ½ Hodges; Wahltuch 1 Voigt; Yates 1 Wolbrecht; Wainwright 1 Stadelman; Ward ½ Schwietzer; Blake 0 Black; Thomas 1 Rosenfeld; Michell ½ Meyer)
  • 6th June, 29. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5-5
    (Jacobsen 1 Loughran; Bradshaw 1 Steele; Jonas 0 Gundersen; L.Crakanthorp ½ Grant; Ridley 0 Watson; Tylor 0 Coultas; Bignold 1 Ockenden; Calvert ½ Dierich; Taylour 1 Rainey; Cummings 0 Metzler)

1911

  • 13. radiomatch: Great Britain-USA 6-4
    (Burn 1 Marshall; Atkins ½ Hodges; Lawrence 0 Fox; Wahltuch 1 Barry; Yates 1 Voigt; Richmond 0 Black; Ward 1 Walcott; Thomas 1 Milnes; Michell ½ Schwietzer; Cole 0 Meyer)
  • 25th-26th March: Berlin-Vienna 4-4
    (Gregory 1 Loewy; E.Cohn ½ Perlis; Ahues ½ Kaufmann; Ed.Lasker ½ Zinkl; Moll ½ S.R.Wolf; B.Lasker ½ Weiss; Post 0 H.Wolf; W.Cohn ½ Marco)
  • 6th May, Sankt Petersburg: Sankt Petersburg-Moscow 6-3
    (Znosko-Borovsky ½ Alexander Alekhine; Freiman 1 Blumenfeld; Levenfish ½ Selezniev; Maliutin 1 Pavlov; Lebedev 0 Ostrogsky; Plats 1 Vigodchikov; Koyalovich 1 Parfenov; Chepurnov 0 Musatov; Gelbak 1 Alexey Alekhine)

1912

  • 12th-13th April, London: Great Britain-Holland 7-9 (5-3, 2-6)
    (Atkins 0½ Speijer; Yates 1½ Esser; Blake 10 Leussen; Thomas ½½ A.E.Van Foreest; Michell 10 Te Kolsté; Cole 1½ Baudet; E.G.Sergeant 00 Gans; Macdonald ½0 Schelfhout)
  • 30th-31st March, Berlin: Berlin-Prague 4-4
    (Ed.Lasker ½ Pavelka; W.Cohn 1 Prokes; Gregory 0 Moravec; Schlage ½ Taussig; Post ½ K.Treybal; Moll ½ F.Treybal; E.Cohn ½ Duras; Ahues ½ Kvicala) View games Download games
  • 13th April, Moscow: Moscow-Sankt Petersburg 4½-5½
    (Alexander Alekhine ½ Znosko-Borovsky; Blumenfeld ½ Levenfish; Goncharov ½ Kubbel; Selezniev ½ A.A.Romanovsky; Pavlov 1 Maliutin; Ostrogsky ½ Plats; Favorsky 1 Rabinovich; Estrin 0 Baashch; Pavlov-Painov 0 P.A.Romanovsky; Alexey Alekhine 0 Lutz)
  • 3rd June, 30. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 7½-2½
    (Gundersen 1 Bradshaw; Grant ½ L.Crakanthorp; Steele 1 Bignold; Esling ½ Calvert; Watson 1 Taylour; Loughran 1 Spence; Erskine ½ Bracey; Coultas 1 Foster; Read 0 Crane; Burr 1 Baynes)
  • 3rd June, 2. Telematch: Western Australia-South Australia 9-3
    (Watson 1 Harrison; Hilton 1 McArthur; Younkman 1 Coombe; Sayers 1 Wheeler; Siebenhaar ½ Noack; E.A.Coleman ½ Almers; Grosvenor 1 J.Coleman; Armitage ½ Thiem; Tzelepsis 1 Whitelaw; Avent ½ Monk; Leighton ½ Swan; Darragh ½ Muller)
  • 26th December, 15. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 7-3
    (Bradshaw ½ Kerr; L.Crakanthorp 1 Ansaldo; Crane 1 Evans; Calvert 1 J.A.Boyce; Bignold 1 C.L.R.Boyce; Bracey 1 Pattinson; Morgan ½ Allen; O'Connor 1 Grosse; Berry 0 Moseley; Mair 0 W.Palmer)

1913

  • 23th March, Berlin: Berlin-Prague 28-36
    (Pahl 5½, E.Cohn 4, Krüger 4, Post 3½, Jakobowitz 3, Rotenstein 3, Lewitt 2½, Salinger 2½ — Treybal 7, Zidlicky 6, Scheinost 5½, Mitovsky 5, Opocensky 5, Pokorny 3, Kornia 2½, Kautsky 2) See results
  • Berlin: Berlin-Prague 16½-15½ (8½-7½, 8-8)
    (Salinger ½½ Chodera; Lewitt ½0 Kautsky; Pahl 1½ Kornia; Ahues ½1 Krulis-Randa; W.Cohn 0½ Kvicala; Schulz 10 Opocensky; Schlage ½0 Pokorny; Moll ½0 Prokes; Wiegand 1½ Scheinost; Rotsenstein 10 Sipek; A.Janowski 01 Skalicka; Gregory 01 F.Treybal; Post ½½ K.Treybal; Jacobowitz 11 Zidlicky; A.Bauer 01 Zukovsky; E.Cohn ½½ Duras) View games Download games
  • 9th June, 31. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 5-5
    (Gundersen 1 S.Crakanthorp; Grant 0 L.Crakanthorp; Steele 1 Jonas; Loughran 1 Calvert; Erskine 1 Bradshaw; Coultas ½ Crane; Read 0 Bignold; Harrison ½ Cummings; Burr 0 Spence; Moulin 0 Morgan)
  • 26th December, 16. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 5½-4½
    (S.Crakanthorp 1 Ansaldo; Jacobsen 1 Allen; Bradshaw 1 Paul; Spedding ½ Kerr; Crane ½ C.L.R.Boyce; Robinson 1 St.John; McArthur ½ Moseley; Tom 0 Beet; Thomas 0 Poole; Robert 0 Dale)

1914

  • 11th-13th April, The Hague: Holland-Great Britain 4-12 (1½-6½, 2½-5½)
    (Olland 00 Atkins; Esser 01 Yates; A.E.Van Foreest 00 Lawrence; Leussen 00 Thomas; Gans 01 Blackburne; Geus 0½ Michell; D. Van Foreest 10 [Wahltuch, Gibson]; Fontein ½0 [Blake, Saunders])
  • 31st May-1st June, Prague: Dobruský Praha-Berliner SG 15½-10½ (6½-6½, 9-4)
    (Duras ½½ Cohn; K.Treybal 0½ Post; F.Treybal 1½ Ahues; Prokes ½1 Schlage; Kvicala ½1 Pahl; Taussin 10 Rotenstein; Richter 0½ Wiegand; Pavelka ½½ Plönnings; Opocensky 01 Jakobowitz; Moravec 0½ Schulze; Sery 11 Klotzsch; Mitovsky 11 Janowski; Zukovsky ½1 Wienskowitz) View games Download games
  • 8th June, 32. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 5-5
    (Watson ½ Viner; Grant 1 McArthur; Steele 1 Jacobsen; Erskine 0 S.Crakanthorp; Loughran ½ H.V.Crane; Coultas 1 L.Crakanthorp; Read 0 Bradshaw; Harrison 0 W.Crane jr; Moulin ½ Bignold; Russell ½ Calvert)
  • 26th December, 17. telematch: New South Wales-Victoria 6-4
    (McArthur ½ Paul; S.Crakanthorp 1 Pattison; Jacobsen ½ Ansaldo; Bradshaw 1 Ludski; H.V.Crane 1 Culpin; W.Crane jr ½ Peberdy; Spence ½ Cowdry; Kinman 1 Cory; Jeater 0 W.Palmer; Durand 0 St.John)

1915

  • 7th June, 33. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 5-5
    (Gundersen 1 McArthur; Watson 0 S.Crakanthorp; Grant 1 Jacobsen; Loughran ½ Bradshaw; Erskine ½ L.Crakanthorp; Coultas 0 Robinson; Harrison ½ Kinman; Read 1 Bracey; Armstrong 0 Beeby; Tate ½ Spence)
  • 16th-20th July: Dutch juniors-Dutch seniors 19-11 See results View games Download games

1919

  • 6th June, 34. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 5½-4½
    (Gundersen 0 S.Crakanthorp; Watson 1 Crane; Steelde 1 Bradshaw; Grant ½ Bignold; Erskine 0 L.Crakanthorp; Coultas 1 Calvert; Moulin 0 Jonas; Harrison 1 Kite; Tate 1 Nield; Loughran 0 Kinman)

1920

  • 1st January, 18. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 10-10
    (Nield ½ Robinson; Bradshaw ½ Ansaldo, L.Crakanthorp ½ Allen; Bignold ½ St.John; Kinman 1 Martin; Jonas 1 Poole; V.A.Spence 0 Holliday; Kite ½ Casperson; Gankrodger 0 Dempster; Heydon 0 Cowdry; King 0 Walker; Ranger ½ Nesbit; Nielsen 1 W.Palmer; K.K.Spence 1 Glassop; Johnstone ½ Snashall; Turner 1 Warrick; Snowden 1 Weston; Walsh 0 Brown; Preston 0 Moseley; Scholey ½ Walker jr)
  • 1st February, radiomatch: Berlin-Scheveningen 5-3
    (Gregory ½ Fontein; Johner 1 Marchand; Schweinburg ½ Loman; Ahues 1 Oskam; Sämisch ½ Euwe; Schories ½ Van Gelder; Von Hennig ½ W.Fick; Schlage ½ Van Linschoten)
  • 24th December, 35. telematch (AUS): Victoria-New South Wales: 5-5
    (Gundersen 1 Nield; Watson 1 S.Crakanthorp; Steele ½ Wallace; Esling 1 Bradshaw; Grant 0 Jonas; Erskine 1 L.Crakanthorp; Coultas 0 Kinman; Tate 0 Harrison; Loughran 0 Nielsen; Spielvogel ½ V.A.Spence)

1921

  • 1st January, 19. telematch (AUS): Queensland-New South Wales 5½-4½
    (Ansaldo 1 Kite; Robinson 0 Heydon; Allen ½ Ranger; St.John ½ King; Poole 1 Tonkin; Thomson ½ Johnstone; Dempster 1 Scholey; Martin 0 Jeater; Cowdry ½ Scully; Culpin ½ Keyser)
  • 6th June, 36. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 7½-2½
    (Gundersen ½ S.Crakanthorp; Waton 1 Bradshaw; Steele 1 Jonas; Esling 1 Nielsen; Erskine 1 Ballek; Grant 0 L.Crakanthorp; Coultas 1 Heydon; Stanley 1 Spence; Tate ½ King; Burr ½ Ranger)

1922

  • 2nd January, 20. telematch (AUS): Queensland-New South Wales 7½-7½
    (Ansaldo ½ W.Jonas; Dixon ½ Calvert; Crowdy ½ Kinman; Boyce 0 L.Crakanthorp; St.John ½ Nielsen; Evans ½ Jeater; Moseley ½ Spence; Culpin 1 Kirkpatrick; Holliday 0 Smith; Poole 1 Westbrook; Casperson ½ Prowse; Billington ½ Joseph; Oldfield ½ Isles; Parker ½ Ferguson; Glassop ½ K.Jonas)
  • Easter, Berlin: Germany-Sweden 12½-11½ (5½-6½, 7-5)
    (Post ½1 Nyholm; John 10 A.Nillson; Wagner 11 Olson; Schlage 01 Berndtsson; Carls 0½ Sjöberg; Krüger ½½ Jacobson; Zander 10 Harald; Pahl 0½ O.Nilsson; Von Hennig ½½ Lundell; Preusse 00 Owesson; Hess ½1 Hult; Mieses ½1 Håkanson) View games Download games
  • 3rd June, Berlin: Germany-Netherlands 14½-9½ (6½-5½, 8-4)
    (Post 00 Euwe; Sämisch 1½ Speyer; John 10 te Kolsté; Wagner 0½ Van Forest; Ahues 11 Marchand; Schlage ½1 Davidson; Carls ½½ Weenink; Krüger ½1 Loman; Zander 1½ Fick; Wegemund ½1 Schelfhonst; Hess ½1 Rueb; Blümisch 01 Oskman) View games Download games
  • 5th June, 37. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 5½-4½
    (Watson 1 Wallace; Gundersen ½ S.Crakanthorp; Steele 0 W.Jonas; Esling 1 Calvert; Erskine 1 Kinman; Grant ½ L.Crakanthorp; Coultas 0 Ballek; Read 0 Nielsen; Stanes ½ Ranger; Merkel ½ Bignold)
  • 15th-16th October, Milan: Italy-Switzerland 11½-12½ (7-5, 4½-7½)
    (Marotti 10 Naegeli; Marquis del Turco ½½ H.Johner; Cenni 10 Voellmy; Miliani 11 Henneberger; Monticelli 00 Zimmermann; Hellmann 00 Michel; Rastrelli ½0 Weyland; Padulli 0½ Kühne; Manteucci 10 Léal; Stalda 0½ Meister; Bonanno 11 Stoos; Daveglia 11 Blum)
  • Radiomatch: New York-Buenos Aires 4-2
    (Black 1 Villegas; Marder ½ Illa; Chajes ½ Lynch; Phillips ½ Belgrano-Rawson; Schroeder ½ Quiroga; Rosenthal ½ Ellerman) View games Download games

1923

  • 1st January, 21. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 7-3
    (S.Crakanthorp 1 Ansaldo; Jonas 1 Boyce; Kinman ½ Palmer; Ballek 1 Thompson; L.Crakanthorp 1 Cowdry; Nielsen 0 Evans; Walters 1 Poole; D'Arcy-Irvine 1 Casperson; Stewart 0 Allen; Anderson ½ Hunt)
  • 4th June, 38. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 6-4
    (S.Crakanthorp 1 Gundersen; Wallace 1 Erskine; Crane 1 Esling; Jonas ½ Coultas; Ballek ½ Grant; Kinman 0 Stanes; L.Crakanthorp 0 Woinarski; Tonkin 1 Tate; Scholey 1 Merkel; A.Nielsen 0 Leeper)
  • 23rd July-3rd August, Scheveningen: The Netherlands-The Foreigners 30½-69½
    (Euwe 4½; Speyer 4½; Fick 4; Oskam 3½; Weenink 3½; Davidson 3; Straat 2½; Olland 2; Fontein 1½; Loman 1½ — Johner 8½; Spielmann 8½; Colle 8; Maroczy 8; Reti 8; Mieses 7; Yates 7; Norman Hansen 5½; Znosko-Borovsky 5½; Strick van Linschoten 3½) See results in DOC View games Download games
    The system of play was named as 'Scheveningen' in memory of this event, although this wasn't anything like a pioneer tournament of this kind.
  • 13th-14th October, Brno: Brno city-Vienna city 6-5
    (Pokorny ½ Müller; Haida 0 Takacs; Vanek 1 Mändler; Teller ½ König; Engel 1 Bauer; Olexa 0 Kmoch; Brach 1 Kondor; Feuer ½ Meller; Perna ½ Siebenschein; Porchazka 0 Kohn; Kopriva 1 Klein) View games Download games See results in PDF
  • 11th November, Vienna: Vienna city-Brno city 6-4
    (Vukovic 0 Pokorny; Müller ½ Haida; Takacs 0 Vanek; Braun 1 Teller; Kmoch 1 Engel; Szekely 0 Olexa; König ½ Berger; Kondor 1 Kopriva; Meller 1 Perna; Mandler 1 Prochazka) View games Download games See results in PDF
  • Hastings Chess Club tour of Holland and Belgium
    • 19th May, Brussels: Brussels-Hastings 7½-2½
    • May, Rotterdam: Rotterdam-Hastings 6-4
    • 24th May, Amsterdam: Amsterdam-Hastings 5½-4½
      (Euwe 1 Yates; Speyer ½ Scott; Weenink ½ Price; van Hoorn 0 Griffith; Hartingwelt ½ Dobell; Straat 1 Watt; Kerstein 1 Whicher; Addichs 0 Taylor; Kronne 1 Chandler; Meyer 0 Wight)
    • 24th May, Utrecht: Utrecht-Hastings 6-5
      ((Olland ½ Yates; Piccardt 1 Scott (...)))
    • 25th May, The Hague: The Hague-Hastings 4½-5½
      (Té Kolsté 0 Yates; Fontein ½ Scott; Kranendonk 0 Price: A.E. van Foreest 0 Griffith; Loman 1 Dobell; Oskam 1 Watt; Strick van Linschofen 1 Whicher; Rueb 0 Taylor; van Veer ½ Willett; Zitterstein ½ Wight)
    • 26th May, Antwerp: Antwerp-Hastings 3½-7½

1924

  • 1st January, 22. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 9-6
    (Ballek ½ Thompson; Jonas 1 Cowdry; L.Crakanthorp 1 Moseley; Tathan 1 Allen; Ranger ½ Poole; Walters 1 Casperson; Spence ½ Lachlan; Tonikin ½ Hunt; D'Arcy-Irvine 1 Harper; Shoebridge 0 Oldfield; Roy ½ Roberts; Linden 0 Weston; McNab 0 Spencer; Richter ½ Snushall; Purdy 1 Brown)
  • 6th June, Trenčianske Teplice: Slovakia-Austria 6-9
    (Opocensky 0 Becker; Walter sr 0 S.Wolf; Engel 0 Kmoch; Fazekas 1 Schara; Zobel 0 König; Zabodroczky ½ Fischer; Walter jr ½ Lokvenc; May ½ Kleemann; Allerhand 1 Igel; Abonyi 1 Scharf; Laube 1 Bourqui; Kerekes 0 Grieshaber; Weber 0 Perneder; Kozler 0 Wahle; Singer ½ Lewitt) See results in DOC View games Download games
  • 7th June, Brussels: Belgium-Netherlands 4½-5½
    (Koltanowski 0 Euwe; Colle 1 Weenink; Boruchowitz ½ Té Kolsté; Lancel 1 W.Fick; Devreese 0 Oskam; Louviau ½ Van Foreest; Lenglez ½ Rueb; De Villegas ½ Van Hoorn; Tackels 0 L.Fick; Verschueren ½ Schelfhout) See details
  • 9th June, 39. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5-5
    (S.Crakanthorp 1 Watson; Wallace 0 Gundersen; Jonas ½ Coultas; L.Crakanthorp ½ Erskine; Ballek 1 Woinarski; Tatham 0 Grant; Scholey 1 Leeper; Purdy 1 Kannuluik 1; D'Arcy-Irvine 0 Stanes; Spence ½ Tate)
  • 9th June 1924, Paris: France-Netherlands 3½-6½
    (Muffang 0 Euwe; Silbert ½ Té Kolsté; Lazard ½ Weenink (...))
  • 6th July, Teplitz Schönau: Czechoslovakia-Austria 6-9
  • 26th April, cable match (resumed from 1910!): American Universities-British Universities 3½-2½
    (Schapiro ½ Buerger; Mott-Smith ½ West; Frink 1 Thomas; Samuels 1 Goldstein; Koetter ½ Pryer; Sherman 0 Klein)
  • Warsaw: Warsaw city-Lodz city 23-9
    (Flamberg 6, Łowcki 6, Przepiórka 5½, Schwartzmann 5½ — Gottesdiener 4, Kolski 2½, Daniuszewski 2, Hirschbein ½) See results

1925

  • 12th April, Budapest: Budapest-Vienna 10-10
    (Balla 0 Grünfeld; Vajda 1 Kmoch; Barasz 0 Becker; Havasi ½ König; E.Steiner 1 H.Müller; Erdey ½ Wolf; Bakonyi ½ Fischer; Von Temunovich 0 Dünmann; Negyesy 1 Lokvenc; Foldes ½ Gruber; Elekes ½ Kondor; Schweiger ½ Wotawa; Szigeti 0 Schara; Szavay 0 Godai; Rethy 1 Eberle; Jakab ½ Kleemann; Sarkozy 0 Meller; Beitscher ½ Bourqui; S.Zinner 1 Lanz; Herz 1 Laub) View games Download games
  • 8th June, 40. telematch (AUT): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (Viner 1 Coultas; Wallace ½ Gundersen; S.Crakanthorp ½ Ersking; Jonas 1 Grant; Crane 0 Fox; Calvert ½ Merkel; Purdy 0 Woinarski; Ballek ½ Stanes; L.Crakanthorp ½ Kannuluik; Kinman 1 Spielvogel)
  • 11th October, The Hague: Netherlands-Belgium 5-5
    (Davidson 0 Colle; Olland 0 Koltanowski; Weenink ½ Lenglez; Pannekoek 1 Tackels; Van Forest 0 Louviau; Kersten 1 Lancel; Straat 1 Varlin; Loman 0 Is.Censer; Kroone 1 Verschueren; L.Fick ½ Prils) See details View games Download games
  • Radiomatch: Copehagen 3½, Stockholm 1½, Oslo ½
  • Belgrade: Belgrade-Zagreb 9½-10½
  • 31st May-June, Berlin, 4 cities tt: Pest 7½, Vienna 7, Prague 6½, Berlin 3
    (Pest: Havasi 2½, Vajda 2½, Von Balla 1½, Steiner 1; Vienna: Gruber 2½, Becker 2½, Wolf 1 König 1; Prague: Skalicka 3, Schulz sr 1½, Hromadka 1, Prokes 1; Berlin: Post 1, Zander 1, Dührssen ½, Steneberg ½) See results View games Download games

1926

  • 22nd-23rd May, Moscow, 4. match: Moscow-Leningrad 23½-20½ (10-12, 13½-8½)
    (A.Rabinovich ½1 Romanovsky; Zubariev ½0 Levenfish; Nenarokov 01 Ilyin-Genevsky; Blumenfeld ½1 I.Rabinovich; Sergeev 0½ Kubbel; Grigoriev 11 Rokhlin; Kholodkevich ½1 Model; Slonim 11 Golubev; Bernstein 10 Kagan; Maizelis ½0 Travin; Poliak ½½ Shebarshin; Rosenkrants ½1 Kubbel; Yordansky ½1 Botvinnik; Tselikov 00 Perfiliev; Musatov 11 Smirnov; Geiler 00 Vainstein; Nemlicher 01 Yuriev; Yutkovsky 01 Ostrovsky; Panchenko ½½ Sidorov; Karev ½0 Pankratiev; Bluket 11 Tikhomirova; Kramer 00 Giruits)
  • Easter, Dresden: Germany-Austria 8½-7½ (2½-5½, 6-2)
    (Wagner 1-1 Lokvenc (...))
  • 7th June, 41. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 8½-1½
    (S.Crakanthorp 1 Vaughan; Wallace 1 Woinarski; Purdy 1 Gundersen; Crane 1 Erskine; Jonas ½ Merkel; Kinman 1 Stanes; L.Crakanthorp 1 Coultas; Shoebridge 1 Fox; Roy 0 Kannuluik; Nielsen 1 McKie)
  • Hampstead Chess Club tour of France and Belgium
    • 25th July, Antwerp: Cercle D'Anvers-Hampstread 6-4
      (Koltanowski 0 Winter; Sapira ½ M.E.Goldstein; Gottesdiener 1 P.W.Sergeant; A.Dunkelblum 1 Mercer; J.Dunkelblum ½ Bonwick; Horowitz ½ R.F.Goldstein; Censer 0 Jellie; Karnel 1 Scrimgeour; Van Stappen ½ Busvine; Embrechts 1 Rowson)
    • 26th July, Brussels: Cercle de Bruxelle-Hampstead 1½-8½
      (Nebel 0 M.E.Goldstein; Louviau ½ Winter; Kraitchik 0 Bonwick; Lenglez 0 R.F.Goldstein; Varlin ½ P.W.Sergeant; Lancel ½ Mercer; Neirynski 0 Jellie; Finn 0 Busvine; Van Beneden 0 Scrimgeour; Riza 0 Rowson)
    • 27th July, Brussels: Cercle de Philidor-Hampstead 2-8
      (Tackels 0 Winter; Nebel 0 M.E.Goldstein; Lenglez 0 Bonwick; Louviau ½ R.F.Goldstein; Lancel 0 P.W.Sergeant; Barzin ½ Mercer; Strassel ½ Jellie; Karfiol 0 Scrimgeour: Jonnet ½ Busvine; Gaty 0 Rowson)
    • 31st July, Paris: Cercle de Philidor- Hampstead 5½-4½
      (Kahn 0 Winter; Slivitski 0 Bonwick: Betbeden ½ P.W.Sergeant; Alexander 0 R.F.Goldstein; Barthe 1 Mercer; Fischer ½ Jellie; Thiellement 1 Scrimgeour; Anglade ½ Busvine)
    • 1st August, Paris: Cercle du Palais Royal- Hampstead 6-3
      (Baratz ½ Winter; Romih 1 Bonwick; Ratner 1 P.W.Sergeant; Barthe ½ R.F.Goldstein; Dembro 1 Mercer; Anglade 0 Jellie; Gromer 1 Busvine; Poliker 1 Scrimgeour; Soffer 1 Felber)
  • July, Vienna: Austria-Germany 6½-5½ (3-3, 3½-2½)
    (König 0½ Leonhardt; Becker 1½ Wagner; Dünmann 01 Hilse; Lokvenc 11 Von Holzhausen; Wolf ½0 Blümich; Honlinger ½½ Moritz) View games Download games
  • 4th-5th August 1926, Freiburg-im-Brisgau: Germany-Switzerland 11-7
    (Wagner 11 Michel; Schmitt 11 M.Henneberger; Orbach 11 W.Henneberger (...))
  • 6th November, 1926 Insull Trophy Series: London-Chicago 4-2
    (R.P.Michel 1 Ed.Lasker; E.G.Sergeant ½ S.D.Faktor; V.Buerger 1 L.J.Isaacs; W.Winter 1 H.Hahlbohm; B.E.Sisgheim 0 C.W.Philips; M.E.Goldstein ½ O.Frink jr) View games Download games
  • 6th-7th November 1926, Stockholm: Stockholm-Leningrad 11½-12½ (6-6, 5½-6½)
    (Nyholm 0½ Ilyin-Zhenevsky; Wendel ½½ A.Kubbel; Lundgren 1½ Rokhlin; Jacobson 1½ Model; Stoltz ½0 Botvinnik; Englund 1½ Perfiliev; Arfwerdson ½0 Vainstein; Dahl 01 L.Kubbel; Hakanson ½1 Salmins; Bork 00 Yuriev; Sestam 10 Semionov; Kanov 01 Miasoedov)
  • 21st November, Brussels: Belgium-Netherlands 3-7
    (Koltanowski 0 Euwe; Nebel 0 Davidson; Segall 0 Té Kolsté; Wilden ½ Weenink; Censer ½ Loman; Tackels 1 W.Fick; Louviau 0 Schelfhout; Barzin 0 Oskam; Lenglez 0 Goud; Lancel 1 Key) See details

1927

  • 18th April, 23. telematch (AUS): New South Wales-Queensland 9-6
    (S.Crakanthorp 1 Koshnitsky; Purdy 1 Ansaldo; Jonas 0 Moseley; Crane 1 Thompson; L.Crakanthorp ½ Bennett; Bignold ½ Cowdry; Shoebridge 1 Harper; Tonkin 0 Roberts; Amadio 0 Holliday; Merkel 1 Oldfield; Ferguson ½ Boyce; Higham 0 Lefand; Roy 1 Palmer; Johnstone ½ Browne; Prowse 1 Glassop)
  • 6th June, 42. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 5½-4½
    (S.Crakanthorp 1 Kannuluik; Viner 0 Woinarski; Wallace ½ Gundersen; Purdy ½ Coultas; Kinman 1 Bannan; Jonas ½ Rosenblum; Tatham ½ Stanes; Crane 1 Barton-Hack; L.Crakanthorp 0 McKie; Amadio ½ Crowl)
  • 1st May, 5. match: Leningrad-Moscow 31½-25½ (14-15, 17½-10½)
    (Ilyin-Zhenevsky 01 Zubarev; Rabinovitch 11 Verlinsky; Romanovsky ½½ Duz-Khotomirsky; Gotgilf 10 Blumenfeld; A.Kubbel 0½ Sergeev; Botvinnik 1½ Grigoriev; Rokhlin 00 Kholodkevich; Model ½1 Pavlov-Pianov; Golubev ½½ Slonim; Shebarshin 10 Bernstein; Kagan 1½ Grekov; Ostrovsky 01 Poliak; Fedoseev ½1 Rosenkrantz; Travin 0½ Yordansky; Alatortsev 1½ Geiler; Perfiliev ½0 Riumin; Salmins 0½ Panov; Ragozin 01 Yudovsky; Rivlin ½1 Radugin; V.Yuriev ½null Panchenko; Zhilin ½1 Nemlicher; B.Yuriev ½1 Musatov; Ravinsky 0½ Karpenko; Pankratiev 00 Dlugach; Vainstein 01 Fogelevich; Gorfinkel 11 Scadrin; Girvidz 11 Marancheskaya; Ageeva ½0 Rubtsova; Tikhomirova 11 Kopieva)
  • Hampstead Chess Club tour of Germany, Holland and Belgium
  • Leningrad, trade union teams: Leningrad-Moscow 29-13 (14-7, 15-6)
    (Botvinnik ½1 Panchenko; Yuriev 1½ Norkin; Rivlin ½1 Rau; Liutov 11 Smyshlaiev; Gorfinkel 11 Rubtsov; Ganichev 10 Mudrov; Arkin ½1 Korchemkin; Herodes 11 Baranov; Timofeev ½1 Ignatiev; Evnin 11 Hokhman; Glikman 00 Beliavin; Khekhovich 11 Kuckin; Voronstev ½1 Kunits; Znosko-Borovsky 1½ Zenkovich; Anufriev 00 Levin; Rulev ½1 Zhdanov; Kleschev 01 Kamensky; Korobokhin 10 Fedorov; Silberman 00 Turchaninov; Beliuts 11 Toromitsin; Starchenkov 11 Magidzon)/li>
    • 31st July, Antwerp: Cercle D'Anvers-Hampstread 7½-2½
      (Sapira ½ M.E.Goldstein; A.Dunkelblum ½ Buerger; J. Dunkelblum 0 Watts; Koltanowski 1 Bonwick; Censer ½ Scrimgeour; Horowitz 1 Wechsler; Karmel 1 Jellie; Oberman 1 Meek; Koyliru 1 Busvine; Embrechts 1 Pritchard)
    • 1st August:Cologne: Cologne-Hampstead 2-7
      (Deichmann 0 Buerger; Heider ½ M.E.Goldstein; Guttenberger 0 Watts; Kaltheimer 0 Scrimgeour; Kolter ½ Bonwick; Schmitt 0 Jellie; Grimm 0 Meek; Tiell 0 Busvine; Rosenfeld 1 Pritchard)
    • 2nd August, Wiesbaden: Wiesbaden- Hampstead 3-6
      (Pfiefer 1 Buerger; Hartlaub ½ M.E.Goldstein; Beyer 0 Watts; Latz 0 Scrimgeour; Friedman 0 Bonwick; Kuntz 0 Jellie; Gradstein 0 Meek; Krause 1 Busvine; Schmidt ½ Pritchard)
    • 7th August, Amsterdam: Amsterdam-Hampstead 6½-2½
      (Euwe 0 Buerger; Davidson 1 M.E.Goldstein; Weenink ½ Watts; Van Hoorn 1 Scrimgeour; Schelfhout 1 Bonwick; Sonnenberg 1 Jellie; Kersten ½ Meek; Plukker 1 Busvine; Moldauer ½ Pritchard)
  • 3rd-4th September, Amsterdam: Netherlands - Rhineland-Westphalia 91-59
  • 10th-11th September, Stockholm: Stockholms SS-Berlin SG 11½-8½ (6-4, 5½-4½)
    (Nyholm 11 Post; Ljunggren 0½ Sämisch; K.Olsson ½½ Schlage; Wendel ½0 Zander; E.Jacobsen 00 Helling; Stoltz 11 Pahl; G.Dahl 10 Westphal; Börjesson 01 Dallman; K.W.Andersson 11 Bodenstein; Carlen 1½ Schirm) See details View games Download games
  • 5th November, 1927 Insull Trophy Series: London-New York 4-2
    (F.D.Yates ½ F.J.Marshall; R.P.Michell ½ A.Kupchik; E.G.Sergeant ½ Ed.Lasker; W.Winter ½ I.Kashdan; V.Buerger 1 A.E.Santasiere; M.E.Goldstein 1 M.Shapiro) See results in PDF, See results in PDF
  • 20th November, The Hague: Netherlands-Belgium 6-4
    (Euwe 1 Colle; Kroone 0 Koltanowski; Fontein ½ Censer; Weenink 1 Tackels; Pannekoek ½ Censer; Loman ½ Louviau; Van Hartingsvelt 0 Barzin; Wertheim 1 Segall; Van Foreest 1 Wilden; Oskam ½ Prils) See details

1928

  • 12th-13th February: Leningrad-Moscow 25-16
  • 18th March, Vienna: Vienna-Munich 8½-6½
    (Döry ½ Springe (...))
  • 4th April, 43. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 6½-3½
    (S.Crakanthorp 1 Stanes; Purdy 1 Woinarski; Crane 0 Watson; Kinman 1 Gundersen; Scholey 1 Coultas; Nielsen 1 Erskine; Amadio 0 Francis; Shoebridge 1 Rosenblum; Carter ½ McKie; Merkel 0 Alston)
  • 8th-9th April, Vienna: Austria-Hungary 30½-29½ (16½-13½, 14-16)
  • 16th-17th June, Gladbeck: Rhineland-Westphalia - Netherlands 36½-21½
    (Van Nuss 1-1 Euwe (...))
  • 8th-9th September, Berlin: Berlin-Stockholm 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    (Helling 0½ Stoltz; B.Koch ½1 Wendel; K.Richter 10 Nyholm; List ½½ Jacobson; Enoch 01 Ludin; Schlage 11 Karlin; Wiegand 10 Dahl; Wächter 00 Anderson; Dührssen 10 Sjöstam; Wegemund ½½ Lindquist)
  • 10th November, 1928 Insull Trophy Series: London-Washington 3-2
    (F.D.Yates ½ S.Mlotkowski; R.P.Michell ½ N.T.Whitaker; V.Buerger ½ I.S.Turover; W.Winter ½ N.S.Perkins; E.G.Sergeant 1 J.W.Byler; M.E.Goldstein * F.B.Walker)
    * There was a dispute over this game and on the matter being submitted to the FIDE the match was annulled.

1929

  • 30th March-6th April, Ramsgate: Great Britain-The Foreigners 17-32
    (Thomas 3½; Yates 3; Michell 2½; Tylor 2½; Winter 2; Sergeant 2; Price 1½ — Capablanca 5½; Rubinstein 5; V.Menchik 5; Koltanowski 4½; Maroczy 4½; Soultanbeieff 4; Znosko-Borovsky 3½) See results in DOC View games Download games
  • 31st March, Copenhagen: Copenhagen-Berlin 2½-7½
    (Krause ½ Sämisch; E.Andersen ½ Ahues; Gemzøe 0 K.Helling; K.Ruben ½ Richter; Desler 0 E.Post; Giersing 0 W.Schlage; J.Enevoldsen 0 B.Koch; Cruusberg 1 Pahl; E.Hansen 0 Dührssen; Steffensen 0 Wächter) See photo
  • 3rd June, 44. telematch (AUS): Victoria-New South Wales 6-4
    (Gundersen 0 S.Crakanthorp; Woinarski 1 Kinman; Crowl 1 Purdy; Erskine 0 Nielsen; Coultas 1 Crane; Stenhouse 1 Shoebridge; Stanes 0 Scholey; Kannuluik 1 Merkel; McKie 0 Greenfield; Faul 1 Roy)
  • 14th-15th September, The Hague: Netherlands - Rhineland-Westphalia won by visitors (25½-30½, round 2 unknown)
    (Euwe 2-0 Engel (...))
  • Leningrad, university workers' teams: Leningrad-Rostov 11-3 (6-1, 5-2)
    (Botvinnik 1½ Nikolaev; Ostrogsky 1½ Minukhin; Ravinsky 11 Prokhorov; Alatortsev 11 Gurkin; Chekhover 11 Nevsky; Lisitsin 1½ Matrosov; Petrov 0½ Dobrotin)

1930

  • Leningrad, metal workers teams: Leningrad-Moscow 31-17 (18½-5½, 12½-11½)
    (Botvinnik 10 Kan; Yuriev 10 Belavenets; Faktorovich 10 Mudrov; Marsky 1½ Panchenko; Golubev 11 Levin; Budo ½1 Shtiren; Yagdfeld 0½ Kots; Pankratiev 00 Tsvetaev; Pashkovsky 01 Popov; Starchenkov 00 Ignatiev; Vinogradov ½1 Schadrin; Barishev 10 Smyshlaev; Yurgis 11 Vasiliev; Lebedev 10 Maltsev; Vedensky 10 Evstaviev; Timofeev 11 Leizerman; Khramtsevsky ½½ Khigerovich; Zherebin 11 Koriekov; Todes 1½ Bozhedkov; Shirokov 10 Rassypnov; Akvilev 11 Zaitsev; Chirkin 1½ Nazarov; Levenson 11 Filat; Abramson 11 Bak) View games Download games
  • 6. match: Leningrad-Moscow 12-18 (6-9, 6-9)
    (Romanovsky 0½ Zubarev; Botvinnik 11 Kan; Rabinovich 01 Grigoriev; Model 0½ Riumin; Rokhlin 10 Panov; Ravinsky 11 Shtiren; Chekhover 00 Belavenets; Miasoedov 00 Yudovich sr; Stepanov ½0 Baum; Lisitsin 0½ Kots; Shchipunov ½½ Andreev; Faktorovich 00 Noskov; Savitsky 11 Lebedev; Girvidz 00 Chudova; Leikina 10 Bluket) View games Download games
  • 9th June, 45. telematch (AUS): New South Wales-Victoria 6-4
    (S.Crakanthorp 0 Crowl; Purdy 1 Stanes; Goldstein 1 Watson; Koshnitsky ½ Gundersen; Kinman 1 Eddy; Nielsen 1 McIntosh; Crane 1 Kannuluik; madio 0 Coultas; Greenfield ½ Adam; Shoebridge 0 Green)
  • 1930 Insull Trophy Series: London-Washington 3-3
    (F.D.Yates ½ G.E. Bishop; G.A.Thomas 1 N.T.Whitaker; R.P.Michell ½ N.S.Perkins; W.Winter 0 S.Mlotkowski; V.Buerger ½ I.S.Turover; E.G.Sergeant ½ F.B.Walker)
  • Budapest-Vienna 10½-7½
    (Barasz ½ Thanhofer; Michlo 0 Eisenberg; Havasi ½ Kmoch; Vajda 0 Hoenlinger; Rethy ½ Krejcik; Lovas 1 Godai; Erdelyi 0 H.Müller; Fuss 1 Hu.Müller; Negyesy 1 Feingold; Jakab 1 Palme; Reich 1 Gruber; Sarkozy ½ Glass; Hajos 1 Schierhuber; Schweiger 1 Hodina; E.Steiner 0 R.Spielmann; Sterk 0 Becker; Vargha 1 Halbritter; Szekely ½ S.Wolf) View games Download games
  • 21st-28th December, radiomatch: Fluminese (BRA)-Circulo de Ajedrez (ARG) 3-3
    (Corcao ½ Fenoglio; Accioly Borges 0 Grau; Carlos ½ Reca; Trompowsky 0 Maderna; Barboza de Oliveira 1 Palau; Gama 1 Fernandez Coria) View games Download games

1931

  • 1931 Insull Trophy Series: London-Philadelphia 3½-2½
    (Sultan Khan ½ N.T.Whitaker; F.D.Yates ½ J.Levin; R.P.Michell 1 S.T.Sharp; V.Buerger ½ D.G.Weiner; W.Winter 1 B.F.Winkelman; E.G.Sergeant 0 S.Mlotkowski)
  • 31st May, San Luis Obispo: South California-North California 14½-10½
    (C.Patterson ½ Fink; Borochow ½ Lamb; Scholtz 1 Bisno; Lyon ½ Stamer; Griffith 0 Tippin; Hultgren 0 Clarke; Elliott 1 Bagby; Grabill 0 Gross; Cray 1 Drouillard; Austrian ½ Bergman; Ward 1 Vedensky; Goehler 1 Thompson; Gibbs 1 Smyth; Light 0 C.Christiansen; Gill ½ Barlow; Knapp 1 Ralston; Van Essen 1 Woskoff; Greenberg 0 Adams; Taylor 1 Silvius; Marks 1 McClain; Davis ½ Shimkin; MacMahon ½ Meyer; Pianey ½ Sjoberg; Sawyer 0 Cunningham; Cooke ½ Nahl)
  • Antwerpen: Belgium-The Foreigners 8½-21½
    (Sapira 3½; Koltanowski 3; Baert 2; De Mey 0; Perquin 0; Shernetsky — Dake 5; Rubinstein 5; Yates 5; Winter 3½; V.Menchik 3) See results in DOC View games Download games

1932

  • 15 October, telephone match: Berlin-Hamburg 6½-5½
    (Helling 0 Wagner; Rellstab ½ Schönmann; Richter ½ P.Krüger; Ahues 0 Heinicke; Sämish 1 Reinhardt; B.Koch ½ Kapfer; Schlage ½ Rodatz; John ½ Taube; Dührssen 1 Schütte; Gumprich ½ Kranki; Rotenstein ½ Wöhl; Wächter 1 Springe)

1935

  • Zoppot (Germany): Germany-Sweden 15-17
    (Stahlberg 6½, Stoltz 5, Larsson 3, Danielsson 2½ — Richter 4½, Bogoljubow 4, Rellstab 3½, Carls 3) See results View games Download games

1936

  • 2nd November: Munich-Sofia ???

1937

  • 16th-17th May, Amsterdam: Netherlands-England 10½-9½ (4½-5½, 6-4)
    (Euwe 11 Winter: Landau 0½ Thomas; Speyer 0½ Milner-Barry; G.S.Fontein ½½ Fairhurst; Prins 01 Atkins; Van Doesburgh 00 Broadbent; Van Scheltinga 1½ Michell; Bergmsa ½0 Lenton; De Groot 11 Morry: Muhring ½1 Buerger)
  • 10th April, phone match: Berlin city-Hamburg city 6-4
    (Rellstab 0 Heinicke; Richter 1 Reinhardt; Sämisch 0 Taube; Koch 1 Rodatz; Schlage 0 Krankl; Dahl ½ Schneider; Czaya ½ Krüger; Wächter 1 Sahlmann; Mross 1 Finotti; Dührssen 1 Hirsch) View games Download games

1938

  • 5th-6th June, London: England-Netherlands 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Fairhurst 0½ Euwe; Alexander 0½ Landau; Milner-Barry ½1 G.S.Fontein; Thomas ½½ De Groot; Tylor 11 Prins; Golombek 00 Van Scheltinga; Broadbent; 11 Van Doesburgh; Mrs Stevenson ½½ Muhring; E.G.Sergeant ½0 Mulder; Lenton 1½ Vlagmsa)
  • 11th-12th June, Bremen: Germany-Scandinavia 29-9 (13-6, 16-3)
    (Kieninger 0½ Stahlberg; Richter ½½ Lundin; H.Müller ½½ Hage; Rellstab ½1 Krogdahl; Carls 11 Pettersson; Reinhardt 11 E.Sorensen; Heinicke 11 Jonsson; Rödl 1½ Bergqvist; Becker 11 Haave; Antze 01 Poulsen; Ahues 1½ E.Larsson; Michel ½1 Christensen; Sämisch ½1 Pettersson; Krankl ½½ H.Larsen; Schlage ½½ Ekström; Ernst ½1 Cruusberg; Weil 1½ Engholm; Blümich 11 E.Pedersen; Schenkirzik 11 Solberg) View games Download games

1939

  • 15th-16th April, Karlove Vary (Protectorate of Bohemia and Moravia): Germany-Hungary 26½-13½ (13½-6½, 13-7)
    (Eliskases 1½ Barcza; Bogoljubow 11 E.Steiner; Kieninger ½½ Rethy; Gilg ½1 Vajda; P.Michel 1½ Szily; Rellstab 1½ Tipary; Richter 11 Füster; Heinicke 1½ Törok; Kohler ½½ Balla; A.Becker ½1 Negyessi; Zollner 00 Balogh; L.Schmitt ½1 Sarközy; Lokvenc 1½ St.Gecsei; Schlage ½0 Sebestyen; Blümich ½½ Bakonyi; Hahn 1½ Sooky; R.Keller ½½ Laszlo; Krassnig ½1 Szentkiralyi-Toth; Platt ½1 Vargha; H.Keller ½1 Rög)
  • 28th-29th May, The Hague: Netherlands-England 10-10 (4½-5½, 5½-4½)
    (Euwe 0½ Alexander; Landau 10 Thomas; Van den Bosch 1½ Milner-Barry; Cortlever 00 Broadbent; Van Scheltinga ½½ Golombek; G.S.Fontein 0½ Winter; De Groot ½1 E.G.Sergeant; Muhring 11 B.H.Wood; Mulder 0½ Parr; J.H.C.Fontein ½1 Lenton)

1940

  • 25 February, Berlin: Berlin-Karlsbad 7½-2½
    (Rellstab 1 Klement; K. Richter 1 Dietze; Sämisch 1 Ott; Schlage ½ Gradl; Palme 1 Haberkorn; Kunerth ½ Pleyer; Nowarra ½ Brandl; Halosar 1 Wagner; Vogt ½ Schäffler; Steneberg ½ Häring)
  • 30 June, Karlsbad: Karlsbad-Berlin 3-7
    (Klement 1 Palme; Gradl 0 Sämisch; Ott 0 Kunerth; Haberkorn ½ Dührssen; Meißner 0 Nowarra; Jastner 0 Grahmann; Wagner 1 Vogt; Brittam 0 Lehmann; Schäffler 0 Kipke; Häring ½ Zietemann)
  • Brussels: Belgium-Netherlands 8½-11½

1941

  • 7th-8th December, Zagreb: Croatia-Slovakia 10-6 (4½-3½, 5½-2½)
    (Asztalos 01 Rohacek; Rabar 1½ Potucek; Tekavcic 11 Ujtelky; Subaric 11 Pazman; Jerman 0½ Mistina; M.Filipcic 00 Lauda; Petek 11 Stulir; B.Filipcic ½½ Stanek) See results in PDF

1942

  • 8th-9th August, Sofia: Bulgaria-Croatia 5-11 (2-6, 3-5)
    (Toshev 01 Rabar; Tsvetkov 01 Tekavcic; Neikirch 10 Subaric; Bidev 10 Petek; Kantardzijev 00 Jerman; Dimitrov 00 Dumic; unknown 00 Horvath; Popov 01 Licul)
  • 23rd-24th August, Trencianskie Teplice: Slovakia-Croatia 8-8 (2½-5½, 5½-2½)
    (Rohacek ½½ Rabar; Potucek 00 Tekavcic; Ramharter ½1 Subaric; Ujtelky 0½ Petek; Milan 0½ Jerman; Dienes 11 Horvat; Mistina ½1 Dumic; Lauda 01 Licul) See results in PDF

1943

  • 25th-26th April, Zagreb: Croatia-Bulgaria 8-8 (4½-3½, 3½-4½)
    (Tekavcic ½0 Tsvetkov; Subaric 00 Neikirch; Jerman ½1 Popov; Filipcic 10 Malchev; Jonke ½1 Karastoichev; Petek 1½ Kiprov; Kindij 01 Dimitrov; Licul 10 Kantardzhiev) View games Download games
  • 22nd-25th May, Russe/Gorgevo: Bulgaria-Romania result unknown

1945

  • Sofia, 17th-18th July: Sofia-Belgrade 7-9
  • 1st-4th September, radio match: Soviet Union-USA 15½-4½ (8-2, 7½-2½)
    (Botvinnik 11 Denker; Smyslov 11 Reshevsky; Boleslavsky ½1 Fine; Flohr 10 Horowitz; Kotov 11 Kashdan; Bondarevsky 0½ H.Steiner; Lilienthal ½½ Pinkus; Ragozin 11 Seidman; Makogonov 1½ Kupchik; Bronstein 11 Santasiere) View games Download games See details

1946

  • 2nd March in Prague & 22nd May in Moscow: Moscow-Prague 51½-20½ (23-13, 28½-7½) See results View games Download games
  • Czechoslovakia (Moscow's tour): 19th March: Bratislava-Moscow 3-13; 21st March: Zlin-Moscow 1-7; 27th March: Brno-Moscow 3½-12½ See photo
  • 27th-30th March: Leningrad-Prague&Bratislava 15-7 (8-3, 7-4)
    (Tolush 1½ Opocensky 0½; Levenfish 10 Kottnauer; Chekhover ½½ Zita; Rovner ½½ Rohacek; Taimanov 1½ Katetov; Vassiliev ½½ Pachman; Lisitsyn 1½ Saitar; Batuyev ½1 Prucha; Klaman 11 Potucek; Kuzminich ½1 Pokorny; Furman ½1 Bartosek) View games Download games
  • 31st May-1st June, Leningrad: Bolshevik Club Leningrad-Prague&Bratislava 12½-7½
  • Paris: France-Switzerland 10-10 (Tartacover — Strehle)
  • 9th-10th June, Bern&Zürich: Switzerland-France 14-6 (6½-3½,7½-2½)
    (H.Johner 11 Boutteville; Zimmermann 01 Gibaud; Lob 00 Daniel; Blau 01 Muffang; Gygli 1½ V.Kahn; Leepin 11 Bigot; Schudel ½½ Rometti; Ehrat 11 Chaude de Silans; Staehelin 11 Vertadier; Ormond 1½ Voisin) View games Download games
  • 19th-22nd June, radio match: Soviet Union-Great Britain 18-6 (9½-2½, 8½-3½)
    (Botvinnik 10 Alexander; Keres ½1 Klein; Smyslov 11 König; Boleslavsky ½½ Golombek; Flohr 1½ Fairhurst; Kotov 11 List; Bronstein 01 Winter; Bondarevsky 11 Aitken; Lilienthal 1½ Wood; Ragozin ½0 Abrahams; (w)Belova 11 Tranmer; (w)Rudenko 11 Bruce) View games Download games
  • 29th June, Australia: Australia-France 5½-4½
    (L.Steiner 0 Bernstein; Gellis ½ Gibaud; Crowl ½ Kahn; Purdy ½ Tartacover; Koshnitsky ½ Boutteville; Watson 1 Rometti; Daniel ½ Goldstein; Green 1 Renaud; Olivier 1 Aubert; Klass 0 Raizman) View games Download games
  • Antwerp: Belgium-Netherlands 9½-10½
  • 9th-12th September, Moscow: Soviet Union-USA 12½-7½ (7-3, 5½-4½)
    (Botvinnik ½1 Reshevsky; Keres ½1 Fine; Smyslov 11 Denker; Boleslavsky ½½ Horowitz; Kotov ½0 Kashdan; Flohr 1½ Steiner; Ragozin 11 Pinkus; Bondarevsky ½0 Kevitz; Lilienthal ½½ Dake; Bronstein 10 Ulvestad) View games Download games
  • 12th October, radio match: Argentina-Spain 7-8
    (Pilnik ½ Pomar; Rossetto 0 Medina; Ja.Bolbochan 0 Albareda; Ju.Bolbochan 1 Sanz Aguado; Iliesco ½ Perez Perez; Corte 0 Mocete; Pasero 1 Bove; Sanguinetti ½ Vilardebo Picurena; Maderna ½ Llorens; O.Garcia Vera ½ Gamonal; Puiggros ½ Fuentes; R.Garcia Vera 0 Alonso Leira; Rebizzo ½ Garcia Junco; Villegas 1 Rico Gonzalez; Montiel ½ Pedrol) View games Download games

1947

  • Easter, The Hague: Netherlands-England 7½-12½ (4½-5½, 3-7)
    (Prins 0½ Alexander; Van Scheltinga 10 Golombek; Kramer 00 Thomas; Cortlever 11 Abrahams; Fontein 0½ G.Wood; Van den Bosch 10 Milner-Barry; Muehring 0½ Broadbent; Pruyt 00 Ritson-Morry; Trummers ½0 Crown; Van den Berg 1½ B.Wood) See results View games Download games
  • 6th June, Utrecht: Dutch Students-Swiss Students 13-7 (7½-2½, 5½-4½)
    (Van den Berg 1½ Christoffel; Van Oosterwijk Bruin 1½ Hess; Donner 0½ Hedinger; Orbaan 1½ Baumgarten; Barendregt ½½ Winiger; Wijnans 00 Ginsberg; De Vita 11 Geissler; Grapperhaus 1½ Olsommer; V.d.Hoff 1½ Wohler; Van Donk 11 Kaufmann)
  • 6th-7th June, The Hague: Netherlands-Czechoslovakia 7½-12½ (4-6, 3½-6½)
    (Van Scheltinga 0½ Pachman; Prins 0½ Foltys; Cortlever 1½ Kottnauer; Kramer ½½ Opocensky; Muehring ½0 Sajtar; Van Steenis 0½ Zita; Van Hamming ½0 Florian; Van Doesburgh 1½ Alster; Bunt 0½ Fichtl; Henneberke ½0 Potucek) View games Download games
  • 12th June: Middlesex-Slovakia&Moravia 1-3
    (Stone 0 Florian; Sergeant ½ Alster; Bowen 0 Fichtl; Pritchard ½ Potucek)
  • 13th-14th June, radio match: Canada-Australia 4½-5½
    Montreal-Sydney 2½-2½ (Yanofsky 1 Koshnitsky; Fox ½ Purdy; Rauch ½ Goldstein; Brunet 0 Mills; Smith ½ Class)
    Toronto-Melbourne 2-3 (Yerhoff 0 Gellis; Martin ½ Crowl; Morrison 0 Green; Crompton 1 Watson; Glasberg ½ Oliver) See results View games Download games
  • 14th-15th June, London: Great Britain-Czechoslovakia 8-12 (4½-5½, 3½-6½)
    (Alexander ½½ Pachman; Golombek 00 Foltys; Thomas ½1 Kottnauer; Fairhurst 0½ Opocensky; Winter ½½ Sajtar; Abrahams 00 Zita; Wood 10 Florian; Milner-Barry 1½ Louma; Broadbent 10 Fichtl; Ritson Morry 0½ Potucek) View games Download games
  • 17th-18th June, Birmingham: Midland Counties-Czechoslovakia 6½-13½ (2½-7½, 4-6)
    (Tylor 0½ Pachmann; Ritson-Morry 00 Foltys; B.H.Wood 0½ Kottnauer; Blow ½0 Satjar; Price 00 Zita; Lenton 1½ Florian; Reilly 01 Louma; Bonham 1½ Alster; Hirsch 01 Fichtl; Keey 00 Potucek)
  • 13th-14th July, Brussels: Belgium-France 8½-11½ (5½-4½, 3-7)
    (Lemaire 00 Rossolimo; Dunkelblum 11 Raizman; (...))
  • 6th-7th September, Budapest: Hungary-Austria 15½-4½ (8-2, 7½-2½)
    (Szabo 11 Lenner; Barcza 1½ Hofmann; Gereben 11 Watzl; Florian 1½ Krassnig; Benko 01 Keller; Fuster ½0 Auer; Szily 1½ Leinweber; Bakonyi 11 Schenkirzig; Vajda ½1 Galia; Egri 11 Pluchar)
  • 21st-23rd September, London: Great Britain-Soviet Union 5-15 (4-6, 1-9)
    (Alexander ½0 Keres; Golombek ½0 Smyslov; Thomas 00 Boleslavsky; Crown 10 Kotov; Winter 0½ Bondarevsky; Milner-Barry ½0 Lilienthal; Fairhurst ½½ Flohr; Aitken 00 Ragozin; Abrahams 00 Bronstein; Newman 10 Tolush) View games Download games
  • 4th-5th October, radio match: Great Britain-Australia 7-3
    (Alexander 0 L.Steiner; Golombek ½ Purdy; Broadbent 1 Koshnitsky; Crown 1 Gellis; Winter ½ Goldstein; Milner-Barry 1 Crowl; Fairhurst 1 Green; Aitken 1 Mills; Abrahams ½ Klass; Newman ½ Karoly) View games Download games
  • 2nd November, radio match: Manhattan Chess Club (USA)-Club of La Plata (ARG) 3½-6½
    (Reshevsky 1 Ståhlberg; Kashdan 0 Najdorf; Denker ½ Jul.Bolbochan; Horowitz ½ Pilnik; Kevitz ½ Maderna; Pinkus 0 Michel; Pavey ½ Rossetto; Kramer 0 Guimard; Shainswit ½ Garciabalado; D.Byrne 0 Luckis) See results View games Download games
  • Paris: France-Czechoslovakia 9-11 (5-5, 4-6)
    (Tartacover ½½ Pachman; Rossolimo 11 Foltys; Raizman 0½ Kottnauer; Muffang 1½ Opocensky; Boutteville ½0 Sajtar; Crepeaux ½0 Zita; Daniel 00 Florian; Bigot 10 Louma; Seneca ½1 Fichtl; Gotti 0½ Potucek) View games Download games
  • 30th November-2nd December, Zagreb: Yugoslavia-Czechoslovakia 10-10 (5-5, 5-5)
    (Pirc 1½ Foltys; Tomovic 0½ Katetov; [Puc, Bidev] 01 Opocensky; Vidmar ½½ Zita; Markovic 0½ Richter; Milic ½0 Sajtar; Vukovic ½0 Rohacek; Kostic 1½ Florian; Bozic 11 Potucek; Rabar ½½ Louma) View games Download games
  • Oslo: Norway-Denmark 11-9 (6-4, 5-5)
    (Myhre 01 Enevoldsen; Barda ½0 Hage; Rojahn 01 Poulsen; Vestøl ½0 Norman-Hansen; Krogdahl ½½ Sorensen; Strom ½0 H.Nielsen; Herseth 1½ V.Nielsen; Haave 11 Ø.Larsen; Vinje-Gulbrandesn 1½ Kupferstich; Jensen 1½ J.Nielsen) View games Download games
  • Copenhagen: Denmark-Sweden 7½-12½
  • Vienna: Austria-Hungary 6½-13½
  • Swiss Students-Dutch Students 12-8

1948

  • Sweden's matches (1947?): Sweden-Norway 13½-6½, Sweden-Finland 9½-6½, Sweden-Denmark 12½-7½
  • 10th-11th April, cable match: Australia-New Zealand 6-1 (with one game unfinished)
    (Purdy ½ Wade; Pikler 1 Lepvilkmann; Goldstein ½ Steele; Crowl adj McNabb; Klass 1 Abbutt; Hanks 1 Gyles; Armstrong 1 Moiro; Karoly 1 Beyer)
  • 28th-29th April, Hungary: Hungary-Yugoslavia 10½-9½ (6½-3½, 4-6)
    (Trifunovic ½0 Barcza; Gligoric 01 Florian; Pirc ½1 Benko; Tomovic 1½ Szily; Vidmar jr 0½ Gereben; Vukovic 00 Fuster; Puc 10 Kovacz; Tot 10 Topary; Markovic 1½ Egri; Milic 11 Kapu)
  • April, Bad Nauheim: Germany-The Foreigners 5½-4½
    (Kieninger 1 Bohatyrchuk; Unzicker 0 Zemgalis; Rellstab ½ Endzelins; Rödl ½ Wolk; Niephaus ½ Tautvaisas; Czaya 1 Selezniev; Rautenberg 0 Ozols; Tröger ½ Zirnis; Hönlinger ½ Krumins; Lange 1 Carvais) View games Download games
  • 16th-17th May, Paris: France-Belgium 12½-7½ (7-3, 5½-4½)
    (Rossolimo 1½ Dunkelblum; Muffang ½1 Devos; Gibaud 10 Lemaire; Boutteville 11 Pepers; Crepeaux ½½ Van Lennep; Keiling ½½ Barzin; Seneca ½½ Van Hoorde; Daniel ½½ Mollekens; Bigot 1½ Geritz; Kesten ½½ Thibaut)
  • 16th-17th July, radio match: Great Britain-Australia 5-5
    (Golombek 0 Steiner; Alexander ½ Purdy; Broadbent 0 Koshnitsky; Winter ½ Pikler; Fairhurst ½ Goldstein; G.Wood ½ Crowl; Newman 1 Karoly; Milner-Barry ½ Klass; Aitken ½ Hanks; Horne 1 Bowman)
  • 11th-13th September, Spindleruv Mlyn: Czechoslovakia-Yugoslavia 5-15 (2½-7½, 2½-7½)
    (Pachman ½½ Trifunovic; Foltys ½1 Gligoric; Richter 00 Pirc; Katetov 01 Vidmar jr; [Opocensky, Ujtelky] 00 Puc; Sajtar ½0 Tomovic; Louma 00 Rabar; Rohacek ½0 [Kostic, Janosevic]; Alster ½0 Milic; [Florian, Fichtl] 00 Boric) View games Download games
  • 11th-12th September, London: England-Netherlands 10-10 (5-5, 5-5)
    (Broadbent 0½ Euwe; Golombek 00 Van Scheltinga; Thomas 11 Prins; Milner-Barry 11 Kramer; Alexander ½½ Cortlever; G.Wood 01 Muehring; Tylor 10 Vlagsma; Kitto 0½ Van Steenis; Horne ½½ Henneberke; Newman 10 Van den Berg) View games Download games
  • Radio match: Argentina-Spain ??? View games Download games
  • Saltsjöbaden: Sweden-Denmark 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    ([Lundholm, Ekström] ½0 Hage; [Danielsson, Lundholm] ½½ B.Nielsen; [Nilsson, Danielsson] ½0 A.Nielsen; [Jonsson, Nilsson] 0½ C.Poulsen; [Ekenberg, Jonsson] 1½ Lauridsen; [Carlsson, Ekenberg] ½½ V.Nielsen; [Sundberg, Carlsson] 10 J.Nielsen; Sköld ½1 E.Pedersen; Åhman 01 Haar; Skarp 1½ E.C.Sørensen) View games Download games
  • Saltsjöbaden: Sweden-Finland 5½-4½
    (Ekström 1 Niemelä; Lundholm 0 Kaila; Danielsson ½ Ojanen; Nilsson ½ Rantanen; Ekenberg 1 Salo; Carlsson ½ Vesterinen; Sundberg 1 Fred; Sköld ½ Kiuru; Ahman 0 Krogius; Skarp ½ Blomberg) View games Download games
  • Saltsjöbaden: Sweden-Norway 13½-6½ (7½-2½, 6-4)
    (Lundholm 1½ Rojahn; Danielsson ½0 Myhre; Nilsson 10 Krogdahl; Jonsson ½½ Vestøl; Ekenberg 11 Sigurdsen; Carlsson 11 Herseth; Sundberg ½1 Haave; Sköld ½½ Kongshavn; Ahman 11 Foss; [Skarp, Karlin] ½½ Storm) View games Download games
  • 19 December, cable match: New York-Paris 4-4
    (Fine ½ Bernstein; Ed.Lasker ½ Tartacover; Horowitz 0 Rossolimo; Kashdan 1 Raizman; Hanauer ½ Betbeter; Collins ½ Boutteville; Faucher ½ Seneca; Gresser ½ Chaude de Silance) View games Download games
  • Radio match: New York-Havana 7½-4½
    (Reshevsky ½ Garcia; Hanauer ½ Brodermann; Ed.Lasker ½ Calero; Seidman ½ Florido; Santasiere ½ Romero; Evans 1 Quesada; Pilnick 1 Meylan; Donovan ½ Blanco; Mengarini 0 Gonzales; Rehberg 1 Lopez; Halper ½ Cabrera; Bain 1 Mora)
  • Lisbon&Oporto: Portugal-Spain 5½-10½

1949

  • 1st-3rd January, Katowice: Poland-Czechoslovakia 6-14 (3-7, 3-7)
    (Makarczyk 00 Foltys; Sliwa 01 Pachman; Gawlikowski 00 Kottnauer; Plater ½½ Zita; Gadalinski 10 Opocensky; [Smigielok, Czarnota] 00 Richter; Borowski 01 Alster; Grynfeld ½0 Sajtar; Tarnowski 1½ Louma; Byrtek 00 Florian) View games Download games
  • Portugal (1948?): Portugal-Spain 3-4
  • March, Budapest & Moscow: Moscow-Budapest 86½-41½ (38-26; 48½-15½) See results View games Download games
  • Vienna: Austria-Czechoslovakia 7-13 (4-6, 3-7)
    (Lokvenc ½0 Foltys; Müller 00 Kottnauer; Hoffmann 00 Katetov; Galia 0½ Zita; Keller 0½ Opocensky; Busek 0½ Sajtar; Gragger 10 Louma; Leinweber 1½ Alster; Auer 11 Florian; Kopetzky ½0 Filip) View games Download game
  • Austria (Czech tour): Graz-Czechoslovakia 1½-8½; Vienna-Prague 5-5
  • Ljubljana: Yugoslavia-Switzerland 17½-2½ (9-1, 8½-1½)
    (Pirc 11 Christoffel; Gligoric 11 Gygli; Trifunovic ½½ Blau; Rabar 1½ Leepin; Vidmar jr ½1 Stahelin; Puc 11 Ehrat; Simonovic 11 Henneberger; Milic 11 Hedinger; [Kostic, Nedeljkovic] 1½ Tordion; Djaja 11 Sauberli) View games Download games
  • 27th March-3rd April, Bucharest: Romania-Bulgaria 18-18
  • 19th-20th March, Zagreb: Yugoslavia-Austria 16½-3½ (9-1, 7½-2½)
    (Gligoric 11 Lokvenc; Pirc 1½ Beni; Trifunovic ½1 Hofmann; Rabar 1½ Keller; Vidmar jr ½½ Busek; Puc 1½ Kaliwoda; Milic 1½ Gragger; Kostic 11 Platt; Djaja 11 Orienter; Nedeljkovic 11 Watzl)
  • April, Bucharest: Rumania-Bulgaria 18-18
    (Erdeli 5p — Tsvetkov 4½p)
  • 15th May, Zagreb: Croatia-Slovenia 169½-130½
    (Vukovic ½ Vidmar; Rabar ½ Pirc; Udovcic ½ Vidmar jr; Subraric 1 Puc; (...))
  • 5th-6th June, Brussels: Belgium-France 10-10 (6-4, 4-6)
    (Devos 1½ Betbeder; Dunkelblum ½½ Nora; Baert 1½ Bigot; Janssens ½0 Boutteville; Lemaire 11 Crepeaux; Arnstein 1½ Gibaud; Wery ½0 Daniel; Mollekens ½1 Bergrasser; De Mey 00 Hugot; Franck 00 Kesten)
  • 30th June-1st July, Belgrade: Yugoslavia-Netherlands 10½-9½ (6-4, 4½-5½)
    (Trifunovic ½½ Euwe; Pirc 11 Prins; Gligoric 11 Van Scheltinga; [Rabar, Janosevic] 00 Cortlever; Vidmar jr ½½ Kramer; Milic ½½ Muehring; Simonovic 10 Vlagsma; Kostic 10 Van Stenis; Nedeljkovic ½½ Henneberke; Bozic 0½ Van der Berg) View games Download games
  • 9th-11th July, Warsaw: Poland-Hungary 6½-17½ (5-7, 1½-10½)
    (Makarczyk 00 Szabo; Gawlikowski ½½ Barcza; Sliwa 00 Benko; Szapiel ½½ Tipary; Gadalinski 00 Szily; Plater 00 Füster; Tarnowski 10 Szilagyi; Grynfeld ½0 Bakonyi; Arlamowski ½0 Jeney; Pytlakowski ½½ Toroli; [Jurkiewicz, Sojka] ½0 Kapu; [Ciejka, Czerniakow] 10 Kardos) View games Download games
  • Italy: Venice-Prague 12½-27½ (2½-7½, 3-7, 2½-7½, 4½-5½)
    (Szabados, Paoli — Foltis, Kottnauer) View games Download games
  • 3rd-4th July, Budapest: Hungary-Netherlands 12½-7½ (6½-3½, 6-4)
    (Szabo ½1 Euwe; Barcza 1½ Cortlever; Benko 10 Prins; Tipary 0½ Van Scheltinga; Szily ½1 Kramer; Gereben 1½ Muehring; Füster 1½ Vlagsma; Szilagyi 10 Van Steenis; Bakonyi 01 Henneberke; Jeney ½1 Stumpers) View games Download games
  • July, Prague: Czechoslovakia-Netherlands 11½-8½ (6-4, 5½-4½)
    (Foltys 0½ Euwe; Pachman ½½ Prins; Kottnauer 1½ Cortlever; Richter ½1 Van Scheltinga; Katetov 0½ Kramer; Sajtar 1½ Muehring; Zita ½½ Van Steenis; Opocensky 1½ Henneberke; Ujtelky ½½ Van den Berg; Rohacek 1½ Stumpers) View games Download games
  • 30th July-1st August, Sofia: Bulgaria-Czechoslovakia 8½-9½ (4-5, 4½-4½)
    (Tsvetkov 01 Pachman; Neikirch ½½ Sajtar; Ivanov 00 Katetov; Markov 1½ Rohacek; Tosev ½1 Louma; Piskov 1½ Alster; Petrov ½0 Sefc; Popov ½½ Prucha; Dimitrov 0½ Filip) View games Download games
  • 26th-28th August, radio match: Sydney-London League 3½-6½
    (Steiner 1 Broadbent; Purdy ½ Konig; Koshnitsky 0 Milner-Barry; Pikler 0 Winter; Goldstein 1 Hooper; Klass 1 Friedman; Armstrong 0 Newman; Fell 0 Bowen; Kruger 0 Stone; Walsh 0 O.Penrose)
  • 28th-29th August, Oslo: Norway-Denmark 11½-8½
  • 17th-18th September, Copenhagen: Denmark-Sweden 9-11 (5½-4½, 3½-6½)
    (Hage 00 Sköld; Norman-Hansen 10 Danielsson; Poulsen 00 Carlsson; Pedersen ½½ Hjörth; Haar ½1 Snapr; J.Nielsen ½½ Sundberg; H.Enevoldsen 10 Johasson; V.Nielsen 10 Ekenberg; Kupferstick 11 Kinmark; J.Enevoldsen 0½ Z.Nilsson)
  • 17th-18th September, Utrecht: Netherlands-England 12½-7½ (7-3, 5½-4½)
    (Euwe 1½ Alexander; Cortlever 1½ Broadbent; Kramer 01 Thomas; Van Scheltinga 11 Fairhurst; [Van Bosch, Stumpers] 0½ Milner-Barry; Muehring 10 Horne; Van Steenis 00 Fazekas; Vlagsma 1½ Hooper; Henneberke 1½ Bowen; Spanjaard 11 Newman) View games Download games
  • Prague: Czechoslovakia-Austria 14½-5½ (6½-3½, 8-2)
    (Pachman 11 Grünfeld; Foltys ½½ Platt; Kottnauer ½1 Lokvenc; [Richter, Ujtelky] ½½ Beni; Sajtar ½1 Müller; Katetov 11 Galia; Opocensky ½1 Wurz; Sefc 01 Polzer; Fichtl 10 Leinweber; Alster 11 [Auer, Stöckl]) View games Download games
  • Barcelona: Barcelona-Paris 9-11
    (Medina ½-1½ Bernstein; Saborido ½-1½ Hugot; Cherta ½-1½ Raizman; Llado 0-2 Betbeder; Llorens 1½-½ Pope; Bordel 1½-½ Boljaniskoff; Vallve 1-1 Crepeaux; Ribera 1½-½ Huber; Catalan 0-2 Ratner; Colomer 2-0 Biscay)

1950

  • radio match: Argentina-Spain 13-2
    (Najdorf 1 Rico; Ju.Bolbochan 1 Medina; Guimard 1 Perez; Rossetto 1 J.Sanz; Marini 1 Pomar; Luckis 1 Sabarido; Martin ½ Llado; Chocron 1 Fuentes; Sanguinetti 1 Llorens; Ja.Bolbochan ½ Toran; Maderna ½ Alonso; Huguet ½ Cherta; Casas 1 Junco; Esposito 1 C.Sanz; Balado 1 Mocete)
  • Argentina: Argentina-Uruguay 10-2
    (Najdorf 1½-½ Trasmonte; Ju.Bolbochan 2-0 Laphitz; (...))
  • 11th-14th February, radio match: Yugoslavia-USA 11½-8½ (5½-4½, 6-4)
    (Gligoric ½½ Reshevsky; Pirc ½½ Fine; Trifunovic ½½ Horowitz; Rabar ½0 Denker; Vidmar jr 11 Ulvestad; Puc ½1 Dake; Milic ½½ Kevitz; Kostic ½½ Byrne; Matanovic 11 Pinkus; Ivkov 0½ Bisguier) View games Download games
  • 19th-23rd March, Prague: Czechoslovakia-Bulgaria 26½-13½ (8-2, 5½-4½, 5-5, 8-2)
    ([Pachman 1, Foltys 2½] 3½-½ Neikirch; Richter 2½-1½ Tsvetkov; Kottnauer 2½-1½ Dimitrov; (...)) View games Download games
  • Oslo: Norway-Sweden 8-12
    (Vestol 00 Stahlberg; Barda 11 Skold; (...))
  • April, Basle: Switzerland-Yugoslavia 5½-14½ (8-2, 6½-3½)
    (Tordion ½½ Vidmar; Blau 0½ Rabar; Christoffel 00 Vidmar jr; Zimmerman ½½ Puc; Gygli 0½ Milic; Leepin 0½ Matanovic; Strehle 0½ Ivkov; Ehrat 10 [Simonovic, Nedeljkovic]; Staehelin 00 Janosevic; Kupper 0½ Vukovic)
  • April: Austria-Yugoslavia 7½-12½
    (Lokvenc ½½ Vidmar sr; (...))
  • 15th-16th April, Antwerp: Belgium-Netherlands 6-14
    (Dunkelblum ½-1½ Euwe; Devos ½-1½ Van Scheltinga; Lemaire ½-1½ Cortlever; Thibaud 1-1 Kramer; Barzin ½-1½ Donner; Janssens ½-1½ Vlagsma; Van Schoor ½-1½ Stumpers; Mollekens ½-1½ Spanjaard; De Vries ½-1½ Barendregt; Willaert 1-1 Bouwmeester)
  • May, Linz: Austria-Switzerland 13-7
    (Beni 1-1 Christoffel; (...) Muller 2-0 Ehrat; (...))
  • Denmark-Norway 11-9
  • Sweden-Yugoslavia 6½-13½ (3½-6½, 3-7)
    (Stahlberg ½½ Gligoric; Skold 00 Pirc; Lundin 1½ Trifunovic; Stoltz ½½ Rabar; Danielsson ½1 Vidmar jr; Nilsson 00 Puc; Hjorth ½1 Milic; Ekenberg ½1 Matanovic; Sundberg ½0 Nedeljkovic; Jonssin 01 Ivkov)
  • Helsinki, Finland-Yugoslavia 4-16
    (Book ½-1½ Gligoric; Ojanen 0½ [Trifunovic, Puc]; Niemi 00 Rabar; (...))
  • 22nd-24th June, Utrecht: Netherlands-Yugoslavia 5½-14½ (3-7, 2½-7½)
    (Euwe ½½ Gligoric; Prins ½0 Pirc; Cortlever ½1 Trifunovic; Van Scheltinga 00 Rabar; Kramer ½0 Vidmar jr; Muehring ½0 Puc; Donner 0½ Milic; Henneberke 0½ Matanovic; Van den Berg 00 Ivkov; Van Steenis ½0 Nedeljkovic) View games Download games
  • Paris-Belgrade 2½-5½
    (Bernstein 0 Gligoric; Tartakower 1 Trifunovic; Rossolimo 1 Milic; Hugot 0 Matanovic; Planté 0 Nedeljkovic; Boutteville ½ Tot; Popel 0 Gabrovsek; Chaudé de Silans 0 Ivkov)
  • Venice: Upper Italy-Belgrade 10-22
    (Szabados 1½-2½ Trifunovic; Paoli 2-2 Milic; Castiglioni ½-3½; Matanovic; Fletzer 1-3 Bozic; Staldi 1-3 Vukovic; Balsanello 1-3 Djaja; Ferrantes 1½-2½ Andric; De Stefani 1½-2½ Gruber)
  • Belgium-Luxembourg 7½-2½
    (O'Kelly — Doerner)
  • 29th-31st July, Russe (junior teams): Bulgaria-Romania 13-11
    (Milev 2-0 Flonder; Bobotsov 1-1 Voiculescu; Kolarov ½-1½ Suba; Padevsky 1½-½ Cretulescu; Minev 1-1 Soos; Andreev 1½-½ Nacht; Kakamzozov 2-0 Ciocaltea; Lozev 2-0 Ianeso; Kostakiev ½-1½ Dunareanu; Pernisky 0-2 Drimer; (w)Teodorova ½-1½ Albulet; (w)Ivanova ½-1½ Andreescu)
  • 24th September-1st October, Sofia: Bulgaria-Romania 17½-18½
  • Zurich: Zurich Chess Club-Belgium 4-4
    (H.Johner ½ O'Kelly; Strehle ½ Dunkelblum; Christoffel 1 Devos; Zimmerman 0 Thibaud; (...)) View games Download games
  • Zurich: Zurich Chess Club-Argentina 4½-5½ (1½-3½, 3-2)
    (Strehle 01 Bolbochan; Grob ½1 Guimard; Christoffel 0½ Rossetto; Zimmermann 00 Marini; Ehrat 1½ Luckis) View games Download games
  • Vienna: Austria-Argentina 3½-8½
    (Beni ½-1½ Najdorf; Lokvenc ½½ Bolbochan; (...))
  • Paris: France-Argentina 4-6
    (Bernstein, Muffang, Boutteville, Raizman, Betbeder — ???)

1951

  • Easter, Freiburg: West Germany-Switzerland 11½-8½ (6-4, 5½-4½)
    (Unzicker ½1 Blau; Schmid 00 Christoffel; Niephaus 11 Leepin; Rellstab ½½ Zimmerman; Heinike 11 Gygli; Machate 00 Kupper; Nürnberg ½½ Ehrat; Schifferdecker 1½ Henneberger; Joppen ½1 Lob; Diemer 10 Stählin) View games Download games
  • May, Finland-Sweden 8½-11½
    (Böök 1½-½ Nilsson; Ojanen 1-1 Johanssen; Kaila 1-1 Carlsson; Fred 1-1 Sundberg; Salo ½-1½ Kinnmark; Niemala 0-2 Bergqvist; Vesterinen 1½-½ Skarp; Lehtinen 0-2 Ahman; Grunthal 1-1 Lidqvist; Honkanen 1-1 Sterner)
  • 16th June, Westminster: North London-South London 258½-241½
  • 16th-17th June, Halmstad: Sweden-Denmark 11-9
  • 18th-19th June, Halmstad: Sweden-Norway 12½-7½
  • 29th-30th June, Venice: Italy-Yugoslavia 4½-15½ (1½-8½, 3-7)
    (Paoli 0½ Gligoric; Castaldi 0½ Matanovic; Napolitano 0½ Pirc; Szabados ½½ Trifunovic; Giustolisi 01 Puc; Stalda 00 Rabar; Primavera 00 Milic; Castiglioni 00 Nedeljkovic; Fletzer 10 Udovcic; Staldi 00 Fuderer) View games Download games
  • 30th June-1st July, Paris: Paris-Barcelona 11-9
    (Bernstein 2-0 Medina; Tartacover 1-1 Llado; Boutteville 1-1 Albareda; Raizman ½-1½ Sanz; Popel 1½-½ Sola; Thaillement 1½-½ Mora; Nora 1-1 Sabarido; Bertrand 0-2 Llorens; Ratner 1-1 Cherta; Burstein 1½-½ Ribera)
  • 2nd-4th September, Krefeld: West Germany-Yugoslavia 9-11 (4½-5½, 4½-5½)
    (Unzicker ½½ Gligoric; Bogoljubow ½1 Matanovic; Pfeiffer 0½ Pirc; Kieninger 1½ Trifunovic; Tröger ½0 Puc; Teschner ½0 Rabar; Lange 00 Milic; Heinicke ½½ Nedeljkovic; Niephaus 1½ Ivkov; [Brandenberg, Rellstab] 01 Fuderer) View games Download games
  • West Germany: Krefeld-Belgrade ½-7½
  • West Germany: Freiburg-Zagreb 1-7 (Bogoljubow 0 Rabar; (...))
  • Dortmund-Zagreb 4½-11½ (1½-6½, 3-5)
    (Schrieck 0½ Rabar; E.Gödde 01 Fuderer; Thiel 1½ Bertok; Becker 00 Nikolac; K.Gödde ½½ Kindij; Köhn 00 Uhlir; Bartsch 0½ Dimc; Bauer 00 Jermann) View games Download games
  • September, Venice: Italy-Austria 8-12
    (Paoli, Szabados, Calapso — Leinweber, Müller, Lambert) View games Download games
  • September, Venice: Italy-Switzerland 9-11 (5-5, 4-6)
    (Szabados 01 Grob; Castaldi 1½ Blau; Paoli 11 Lob; Nestler ½0 Strehle; Castiglioni ½0 Müller; Norcia 0½ Ehrat; Stalda 0½ Kupper; Primavera ½0 Schudel; Fletzer 10 Henneberger; Staldi ½½ Emden) View games Download games (BCM and Chess both give the result as 10-10)
  • 12th-13th September, London: Great Britain-Yugoslavia 7½-12½ (3-7, 4½-5½)
    (Klein 0½ Gligoric; Alexander ½1 Matanovic; Golombek ½½ Pirc; Broadbent ½0 Trifunovic; Milner-Barry 0½ Puc; Tylor 01 Rabar; Ritson Morry 0½ Milic; Aitken 10 Nedeljkovic; Barden ½½ Ivkov; Penrose 00 Fuderer)
  • 15th September, Pall Mall, London: England-Scotland 6-2
    (Klein 1 Thomson; Alexander ½ Fairhurst; Milner-Barry 1 Combe; Tylor 1 Aitken; Ritson-Morry ½ Anderson; Barden 1 Burnett; Hooper 0 MacLeod; Fuller 1 M.Rose) See details
  • November, Düsseldorf: West Germany-Netherlands 10-10 (4½-5½, 5½-4½)
    (Unzicker 00 Euwe; Teschner 1½ Donner; Pfeiffer ½0 Cortlever; Kieninger ½½ Van Scheltinga; Schmid 1½ Kramer; Niephaus ½½ Van den Berg; Staude ½1 Muehring; Jäger 0½ Vinken; Heinicke 01 Bouwmeester; Lehmann ½1 Barendregt) View games Download games
  • December, Bucharest: Romania-Bulgaria 10½-13½
    (Reicher, Ciocaltea — Minev, Bobotsov)
  • 12th-14th December, Bucharest (junior teams): Romania-Bulgaria 10½-13½
    (Reicher, Ciocaltea — Minev, Bobotsov)
  • Brussels: Belgium-Yugoslavia 2½-17½

1952

  • 16th-17th February, telegraph match: Netherlands-South Africa 4-2
    (Euwe 1 Heidenfeld; Donner ½ Dreyer; Kramer ½ Wolpert; Van den Berg ½ Drimer; Vinken ½ Ackerman; Bouwmeester 1 Kolnik) View games Download games
  • Lausanne: Switzerland-Italy 10-10
    (Grob 1½ Szabados; Blau ½½ Paoli; Lob 11 Guistolisi; Strehle 01 Norcia; Schudel 00 Porreca; [Brunner, Zimmerman] ½½ Scafarelli; Henneberger 00 Nestler; Müller 01 Romi; Stahelin ½1 Primavera; Bachmann 10 Fletzer)
  • 12th-14th April, Lucerne: Switzerland-West Germany 7½-12½ (5-5, 2½-7½)
    (Grob 10 Teschner; Blau 10 Pfeiffer; Christoffel 0½ Schmid; Lob ½½ Kieninger; Zimmermann ½½ Staudte; Kupper 01 Jäger; Gygli 00 Niephaus; Ehrat 10 Heinicke; Henneberger 10 Schuster; [Morel, Müller] 00 Lehmann) View games Download games
  • 20th-24th July, Sofia (junior match): Bulgaria-Romania 13½-8½
    (Bobotsov 1-1 Soos; Minev ½-1½ Volculescu; Padevsky 2-0 Suteu; Losev 1-1 Ungureanu; Kolarov 1-1 Nacht; Valcianov ½-1½ Szabo; Prakhov 2-0 Georgescu; Peltetsov 1-1 Ghitescu; Genov 1-1 Mititelu; (w)Asenova 1½-½ Albulet; (w)Todorova 2-0 Andreescu)
  • Agram: Yugoslavia-West Germany 8-12 (3½-6½, 4½-5½)
    (Pirc ½½ Unzicker; Matanovic 0½ Teschner; Fuderer ½½ Schmid; Milic ½½ Pfeiffer; Nedeljkovic ½1 Kieninger; Udovcic 0½ Heinicke; Karaklaic 0½ Jäger; Janosevic 00 Lange; Andric ½0 Rellstab; Bertok 1½ Lehmann) View games Download games
  • Novi Sad: Yugoslavia-Belgium 17½-2½
  • Slovenia-Belgium 7½-2½
  • Slovenia-Koroska(?) 7½-2½
  • 31st May-1st June, London: England-Netherlands 6½-13½ (2½-7½, 4-6)
    ([Klein, Hooper] ½0 Euwe; Alexander 0½ Van Scheltinga; Golombek 00 Donner; Broadbent ½1 Kramer; Milner-Barry 0½ Cortlever; Tylor 00 Muehring; Penrose ½1 Van den Berg; Fairhurst ½½ Bouwmeester; Ritson Morry 0½ Barendregt; Parr ½0 Stumpers) View games Download games
  • Oslo: Norway-Denmark 8-12 (Barda — Poulsen)
  • September, Norway: Norway-Netherlands 4-16
  • 7th-8th September, Gothenburg: Sweden-Netherlands 11½-8½
  • September, Denmark: Denmark-Netherlands 9-11
  • 2nd-3rd November, Vienna: Austria-Italy 13-7 (7-3, 6-4)
    (Lokvenc ½½ Paoli; Beni ½½ Porreca; Kinzel ½1 Norcia; Kopetzky 10 Giustolisi; Platt 10 Napolitano; [Lambert, Watzl] ½½ Nestler; Müller ½1 Scafarelli; Auer 11 Primavera; Bruckner ½½ Cala; Weiner 11 Del Pezzo) View games Download games

1953

  • February, Innsbruck: Austria-Switzerland 16-4 (Lokvenc 11 Christoffel; Beni ½½ Blau; (...))
  • Aschaffenburg: West Germany-Austria 15-5 (7½-2½, 7½-2½)
    (Unzicker ½1 Lokvenc; Heinicke 10 Kinzel; Lehmann ½1 Lambert; Schmid 11 Kovacs; Hahn 11 Platt; Pfeiffer ½1 Palme; Gilg 0½ Stöckl; Rellstab 1½ Bruckner; Niephaus 1½ Dorn; Joppen 11 Kopetzky) View games Download games
  • 4th-5th June, Bled: Yugoslavia-Italy 14-6 (7½-2½, 6½-3½)
    (Trifunovic ½½ Szabados; Fuderer ½½ Paoli; Pirc 11 Porreca; Rabar ½½ Giustolisi; Milic 10 Norcia; Udovcic 10 Scafarelli; Nedeljkovic ½1 Nestler; Andric 11 Primavera; Vidmar jr 11 Staldi; Karaklajic ½1 Cala) View games Download games
  • Bucharest (junior match): Romania-Bulgaria 18½-10½
  • Graz (junior match): Austria-Yugoslavia 3½-16½
  • 2nd-11th October, Sofia: Bulgaria-East Germany 11½-8½ (6½-3½, 5-5)
    (Milev ½1 Fuchs; Tsvetkov ½1 Koch; Neikirch ½½ Budrich; Bobekov 1½ Krause; Bobotsov 1½ Uhlmann; Minev ½0 Brüchner; Padevsky 10 Herrmann; Popov 00 Platz; Dimitrov 11 [Keller-Hermann, Müller]; Kolarov ½½ [Müller, Klaus])
  • East Berlin-West Berlin 86½-58½ (East Germany-West Germany in alternative version)
  • 29th-31st October, Vienna: Austria-Soviet Union 2½-17½ (1½-8½, 1-9)
    (Lokvenc 00 Petrosian; Robatsh 00 Geller; Beni 00 Taimanov; Müller 0½ Averbakh; [Kinzel, Bruckner] 00 Tolush; Lambert 0½ Flohr; [Platt, Poschauko] ½0 Lilienthal; Dorn ½0 Simagin; Stöckl 00 Moiseev; Franzhüber ½0 Sokolsky) View games Download games
  • 14th-15th November, Copenhagen: Denmark-Sweden 11-9
    (Ståhlberg 1½ Pedersen; Sköld ½½ Hage; Johansson ½1 A.Nielsen; Jonsson 1½ C.Nielsen; Danielson 11 Lauridsen; Sterner ½0 Larsen; Ekenberg 10 Haahr; Joffe ½½ Kupferstich; Hjorth ½½ Ingerslev; Sundberg ½0 [V.Nielsen, H.Enevoldsen]) (results as given in the BCM but they do not add up correctly to 11-9)
  • Barcelona: Spain-Switzerland 13-7
    (Bordell ½0 Blau; Perez ½1 Lob; (...))

1954

  • 6th-7th January, Oslo: Norway-Sweden 7-13 (Barda, Vestøl — Ståhlberg, Nilsson)
  • 26th-28th February, Halle: East Germany-Bulgaria 9½-10½ (4-6, 5½-4½)
    (Koch ½1 Neikirch; Uhlmann 11 Milev; Hermann ½0 Tsvetkov; Fuchs 1½ Kolarov; Platz ½½ Padevsky; Brüchner ½0 Bobotsov; Krause 0½ Bobekov; Dittmann 01 Peev; [Liebert, Koch] 01 Mechkarov; [Keller Hermann, Malich] 00 Piskov) View games Download games
  • 16th-24th March, Buenos Aires: Argentina-Soviet Union 11½-20½ (3-5, 3-5, 3½-4½, 2-6)
    (Najdorf 001½ Bronstein; Bolbochan ½½10 Keres; Pilnik ½½0½ Petrosian; Eliskases ½0½0 Taimanov; Rossetto 0½0½ Kotov; Panno ½½00 Averbakh; Maderna 0½½½ Geller; Guimard 1½½0 Boleslavsky) View games Download games
  • 3rd-4th April, Stockholm: Sweden-Finland 13-7 (Ståhlberg, Stoltz — Kaila, Ojanen)
  • April, Montevideo: Uruguay-Soviet Union ½-19½ (½-9½, 0-10)
    ([Linskens, Rotunno] 00 Bronstein; [Canepa, Infantozzi] 00 Averbakh; [Kalkstein, Linskens] 00 Taimanov; Ibarburu ½0 Kotov; [Corral, Olivera] 00 Petrosian; [Aguilera, Etcheverry] 00 Geller; [Masoero, Corral] 00 Boleslavsky; [Infantozzi, Aguilera] 00 Tolush; [Rotunno, Kalkstein] 00 Flohr; [Etcheverry, Bademian Orchanian] 00 Suetin) View games Download games
  • 17th-19th April, Paris: France-Soviet Union 1-15 (½-7½, ½-7½)
    (Bernstein 00 Bronstein; Tartacover 00 Keres; Muffang 0½ Averbakh; Raizman 00 Taimanov; Boutteville 00 Kotov; Belkadhi 00 Petrosian; Nora 00 Geller; Plante ½0 Boleslavsky) View games Download games
  • 23rd-27th April, Sofia (trade union teams): Bulgaria-France 14-4
    (Miniev 1½-½ Zanstein; Bobotsov 1½-½ Kakhan; Kolarov 2-0 Faulk; Mekhkarov 1-1 Arkondate; Prakhov 1-1 Broklan; Popov 2-0 Bilson; Filchev 1½-½ Dekotsi; Filipov 1½-½ Neiman; Yakovlev 2-0 Gaspar)
  • Utrecht: Netherlands-West Germany 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Euwe ½½ Unzicker; Donner 01 Schmid; Prins ½0 Heinicke; Van Scheltinga 11 Teschner; Bouwmeester ½1 Pfeiffer; Kramer ½0 Schmitt; Cortlever ½0 Niephaus; Muehring 11 Lehmann; Van den Berg ½½ [Kieninger, Rellstab]; Barendregt 0½ Darga) View games Download games
  • 5th-6th June, Bern: Switzerland-Spain 8½-11½ (3½-6½, 5-5)
    (Blau 00 Albareda; Johner 11 Llado; Cristoffel 00 Perez; [Stahelin, Grob] 00 Rodrigo; Nievergelt 1½ Llorens; Kupper 01 Queimadelos; Zimmerman 01 Diez del Corral; Naef ½0 Mora; Walther 1½ Alonso; Brunner 01 Rubio)
  • 8th-9th June, Sirmione: Italy-Spain 6-14 (2½-7½, 3½-6½)
    (Paoli 00 Albareda; Szabados 00 Llado; Nestler ½1 Perez; Staldi 1½ Rodrigo; Porreca 00 Llorens; Primavera 0½ Queimadelos; Napolitano 0½ Diez del Corral; Romi 10 Mora; Cala 0½ Alonso; Ferrantes 0½ Rubio)
  • 16th-24th June, New York: USA-Soviet Union 12-20 (2-6, 3-5, 3-5, 4-4)
    (Reshesky ½½½½ Smyslov; [Dake, Denker, Denker, Denker] 0000 Bronstein; [Pavey, Pavey, Kevitz, Pavey] 0001 Keres; D.Byrne 1011 Averbakh; Horovitz 0½½0 Geller; R.Byrne 0½½½ Kotov; Bigsuier ½½00 Petrosian; Evans 01½1 Taimanov) View games Download games
  • 3rd-6th July, London: Great Britain-Soviet Union 1½-18½ (0-10, 1½-8½)
    (Alexander 0½ Smyslov; Golombek 00 Bronstein; Wade 00 Keres; Penrose 00 Averbakh; Broadbent 00 Geller; Milner-Barry 00 Petrosian; Barden 00 Taimanov; Fairhurst 0½ Boleslavsky; Tranmer 00 Bykova; Sunnucks 0½ Zvorykina) View games Download games
  • 9th-12th July, Stockholm: Sweden-Soviet Union 3-13 (1½-8½, 1½-8½)
    (Ståhlberg 0½ Smyslov; Lundin 1½ Bronstein; Stoltz 00 Keres; Hörberg ½0 Averbakh; Z.Nilsson 00 Geller; Goode 0½ Petrosian; Bäcklund 00 Taimanov; Sterner 00 Boleslavsky) View games Download games
  • Sirmione: Italy-Yugoslavia 7½-16½ (Castaldi — Pirc)
  • Moscow: Moscow-Ukrainian SSR 9½-5½
    (Bronstein, Averbakh — Geller, Bannik). It was to celebrate 300th anniversary of incorporation of Ukraine to Russia!
  • Copenhagen: Denmark-Norway 13½-6½ (Larsen — Barda)
  • Ghent: Belgium-Czechoslovakia 2-5
    (O'Kelly ½ Pachman; Van Seters 0 Filip; Dunkelblum ½ Sajtar; Gobert 0 Zita; Van Hoorde 0 Fichtl; G.De Wolf 0 Ujtelky; Mauquoy 1 Thelen) View games Download games
  • Moscow (women): Soviet Union-Czechoslovakia 29-7
    (Bykova, Zvorykina — Hruskova, Sucha)
  • Rüsselheim: West Germany-Yugoslavia 7½-12½ (2½-7½, 5-5)
    (Unzicker ½½ Pirc, Schmid ½½ Gligoric; Pfeiffer 01 Trifunovic; Heinicke 00 Fuderer; Teschner 01 Matanovic; Niephaus 1½ Rabar; Lehmann 0½ Ivkov; Joppen 00 Milic; Gilg 0½ Nedeljkovic; Darga ½½ Djurasevic) View games Download games
  • Paris: Cercle Caissa-Israel 4½-5½
  • Saarbrücken: Saar-Yugoslavia 2-18 (on the same year Saar beat Yugoslavia 2½-1½ during the 1954 Olympiad!)
  • Luxembourg: Luxembourg-Yugoslavia ½-19½

1955

  • January, Warsaw: Warsaw-Minsk 3-11 (½-6½, 2½-4½)
    (Sliwa 0½ Boleslavsky; Witkowski 0½ Suetin; Tarnowski ½½ Sokolsky; Gawlikowski 0½ Saigin; Gromek 0½ Veresov; Branicki 00 Goldenov; Holuj 00 Zvorykina) View games Download games
  • 5th-6th January, Cracow: Start Cracow-Minsk 2½-11½ (0-7, 2½-4½)
    (Sliwa 0½ Boleslavsky; Tarnowski 0½ Suetin; Balcarek 01 Sokolsky; Gromek 0½ Saigin; [Sojka, Grabczewski] 00 Veresov; Piechota 00 Goldenov; [Adamczewska, Malina] 00 Zvorykina) View games Download games
  • 23th May-6th June, Budapest: Hungary-Soviet Union 12-20 (5½-10½, 6½-9½)
    (Benko 3½; Barcza 3; Szabo 2½; Bilek 2½; Kluger ½ — Petrosian 5½; Keres 5; Bronstein 4½; Ilvitsky 3; Mikenas 2) View games Download games
  • 28th June-6th July, Moscow: Soviet Union-USA 25-7 (5½-2½, 7-1, 5½-2½, 7-1)
    (Botvinnik 0½½½ Reshevsky; Smyslov 1111 Bisguier; Bronstein ½1½½ Evans; Geller 1101 D.Byrne; Keres ½111 R.Byrne; Petrosian 1111 [Horovitz, Horovitz, Pavey, Pavey]; Taimanov ½½½1 L.Kashdan; Kotov 1111 [H.Steiner, H.Steiner, Kevitz, Kevitz]) View games Download games
  • Ljubljana: Yugoslavia-Italy 17½-6½ (8-4, 9½-2½)
    (Ivkov ½1 Nestler; Matanovic ½½ Scafarelli; Rabat 0½ Paoli; Trifunovic ½½ Szabados; Udovcic 01 Porreca; Nedeljkovic 11 Staldi; Djurasevic 1½ Napolitano; Bertok 11 Primavera; Trajkovic 1½ Norcia; Puc 11 Castiglione; Vidmar jr 11 Ferrantes; Matulovic ½1 Lilloni)
  • 10th September, Zurich: Switzerland-Saar 8½-1½
    (Kupper 0 Benker; Johner 1 Lorson; Grob 1 Weichselbaumer; Bhend 1 Schmitt; Leepin ½ Gessner; Strehle 1 Jacob; Walther 1 Nauert; Zimmermann 1 Kaiser; Henneberger 1 Kastel; Emden 1 Tunnat) View games Download games
  • September, Walchsee: Austria-Saar 9-1
  • 23rd-25th October, Belgrade: Belgrade-Sofia 10-6
    (Gligoric 1½-½ Minev; Ivkov 2-0 Bobekov; Matanovic 1-1 Neikirch; Trifunovic ½-½ Tsvetkov; Milic 0-1 Tsvetkov; Milic ½-½ Tringov; Janosevic 0-1 Tringov; Janosevic 1-0 Prakhov; NN ½-½ Prakhov; Djurasevic ½-½ Piskov; Matulovic 1-0 Piskov; Matulovic ½-½ Yanski; NN 1-0 Mekhkarov)
  • 25th October, Sofia: Sofia-Novi Sad 5½-3½
  • 20th-22nd November, Berlin Ost: East Germany-Denmark 13½-6½ (7-3, 6½-3½)
    (Uhlmann ½1 A.Nielsen; Dittmann 11 Pedersen; Koch 00 Andersen; Fuchs ½1 Nielsen; Herrmann 1½ H.Nielsen; Platz 11 Haahr; Franz ½½ Gemzøe; Mühlberg ½½ H.Enevoldsen; Eising 1½ Kupferstich; Liebert 1½ Korning) View games Download games (not confirmed)
  • 26th November, Glasgow: Scotland-England 3½-4½
    (Aitken 1 Golombek; Fairhurst 0 Penrose; Anderson 0 Wade; Nairn 0 Harris; Perkins 1 Moore; Thomson 0 Gibbs; Fallone 1 Haygarth; Middleton ½ Honan) See details
  • October, Wolfratshausen: Bavaria-Upper Italy 13-7 (Unzicker 1-1 Paoli; (...))
  • Gothenburg: Sweden-Denmark 11½-6½ and Stockholm: Sweden-USA 2½-4½
  • Helsinki: Stockholm-Helsinki 12-12 (Kalla 2-0 Norberg; (...))
  • Balgach: Switzerland-Austria 11-9 (5-5, 6-4)
    (Kupper 11 Lokvenc; Johner ½1 Dückstein; Blau 01 Leinweber; Christoffel 01 Palme; Bhend 11 [Busek, Kopetsky]; Leepin 10 Poschauko; Nievergelt ½0 Dorn; Säuberli ½0 Stöckl; Emden 0½ Prameshuber; Keller ½½ Weiner)

1956

  • 25th-28th April, Sofia: Bulgaria-Romania 11-13
    (Kolarov 0½ Balanel; Bobotsov ½0 Ciocaltea; Minev 00 Troianescu; Milev 11 Szabo; Bobekov 11 Khalik; Peev 1½-½ Reicher; Ivanov 1½ [Voiculescu, Csom]; Tsvetkov 0½ [Csom, Ghitescu]; Kviatkovsky 0 Ghitescu; Neikirch 0 Urceanu; Hadjipetrov ½ Alexandrescu; Filchev ½ Radulescu; (w)Todorova ½-1½ Pogorevic; (w)Asenova 1-1 Teodorescu)
  • 25th-26th May, Bled: Yugoslavia-West Germany 12½-7½ (7-3, 5½-4½)
    (Gligoric ½½ Unzicker; Matanovic 10 Darga; Ivkov ½0 Schmid; Pirc ½1 Pfeiffer; Trifunovic ½½ Teschner; Milic 1½ Lehmann; Rabar ½1 Heinicke; Udovcic 1½ Kieninger; Karaklajic ½½ Rellstab; Janosevic 1 Hahn; Djurasevic 1 Gilg) View games Download games
  • July, Belgrade: Yugoslavia-Soviet Union 26-38 See results View games Download games
  • July, Vienna: Austria-East Germany 8½-11½
    (Dückstein, Beni, Lokvenc — Uhlmann, Dittmann, Fuchs)
  • 8th-12th July, Sofia: Sofia-Belgrade 10-10
    (Matanovic 1½-½ Minev; Ivkov 1½-½ Kolarov; Trifunovic 1-1 Bobotsov; Karaklajic ½-1½ Tsvetkov; [Durasevic, Maric] ½½ Milev; [Maric, Nedeljkovic] 1½ Bobekov; [Nedeljkovic, Lukic] 1½ Ivanov; [Lukic, Tomovic] ½½ Neikirch; (w)V.Nedeljkovic ½-1½ Todorova; (w)[Cirovic, Timofejeva] 00 Asenova)
  • Sweden: Sweden-Finland 13-11 (Lundin-Ojanen)
  • Vichy: France-Yugoslavia 6½-13½
  • Belgrade: Yugoslavia-Romania 13½-6½
  • Oslo: Norway-Denmark 8-11 (Myhre 1-1 Larsen; (...))
  • Bucharest (junior teams): Romania-Bulgaria 11½-12½
  • 26th December-3rd January 1957, Minsk: Byelorussian SSR-Poland 13½-6½ (6½-3½, 7-3)
    (Boleslavsky 1½ Sliwa; Suetin ½1 Plater; Veresov 1½ Dzieciolowski; Goldenov 01 Luczynowicz; Saigin ½½ Tarnowski; Sokolsky 1½ Branicki; Roizman ½1 Arlamowski; Shagalovich ½1 Szukszta; Zvorykina 11 Holuj; Shegina ½0 Jurczynska) View games Download games

1957

  • Antwerp: Antwerp-Rotterdam 3½-18½ (Dunkelblum — Van Donck)
  • 16th March, telephone match: Dublin-Glasgow 4-4
    (Bourke ½ Fairhurst; Stanton 1 Fallone; Walsh ½ Morton; Dunphy ½ Knopfler; O'Foghlu 0 Beckingham; Ryan ½ Beattie; McMahon ½ Marshall; Conlon ½ Russell)
  • 11th-12th May, Fredericia: Denmark-East Germany 8½-11½
    (Larsen, Pedersen — Uhlmann, Dittmann, Berthold)
  • 25th May, Dublin: Ireland-Scotland 3½-4½
    (Bourke 0 Aitken; Stanton ½ Nairn; Duignan 1 Fallone; Walsh ½ Dickson; Grogan 0 McGowan; Ryan 0 Beckingham; Wrigley ½ Marshall; O'Riordan 1 Russell)
  • Dortmund: West Germany-Netherlands 12-8 (5-5, 7-3)
    (Unzicker ½½ Euwe; Darga 1½ Donner, Niephaus ½1 Bouwmeester; Teschner ½1 Van den Berg; Heinike ½½ Cortlever; Lehmann ½1 Kramer; Keininger 1½ Spanjaard; Rellstab ½1 Roessel; Bialas 01 Barendregt; [Joppen, Hodakowsky] 00 Orbaan) View games Download games
  • Yugoslavia: Belgrade-Budapest 12-12
    (Matanovic, Ivkov, Trifunovic — Bilek, Kluger, Tipary)
  • June, Dresden: East Germany-Austria 14-6 (6½-3½, 7½-2½)
    (Uhlmann 11 Dückstein; Fuchs ½½ Robatsch; Dittmann 1½ [Prameshuber, Orienter]; Bertholdt 01 Winiwarter; Liebert 0½ Lokvenc; Golz 11 Auer; Keller ½1 Dorn; Franz ½1 Gragger; Malich 1½ Palda; [Mühlberg, Breustedt] 1½ Stoppel)
  • 1st-16th July, Leningrad: Soviet Union-Yugoslavia 42½-21½ See results View games Download games
  • Venice: North Italy-Bavaria 7-13 (4-6, 3-7)
    (Paoli ½0 Unzicker; Szabados 1½ Schmitt; Napolitano ½0 Wolk; Fletzer 00 Gilg; Staldi 00 Scheipl; Romani ½0 Hahn; Romi ½½ Meier; Ferrantes 00 Steger; Castiglione 11 Thiermann; Miliani 01 Gerner)
  • Prague: Czechoslovakia-Italy 13-7 (5-5, 8-2)
    ([Pachman, Filip] ½1 Giustolisi; Alster ½½ Scafarelli; Kozma ½1 Porreca; Sefc 0½ Castaldi; Rejfir ½½ Paoli; Herink ½½ nestler; Blatny ½1 Staldi; Jezek ½1 Cala; Dolezal 11 Romani; Ujtelky ½1 Ferrantes)
  • 6th-10th August, Sofia: Bulgaria-Russian SSR 8½-11½
    (Neikirch ½0 Taimanov; Kolarov ½½ Nezhmetdinov; Minev 01 Aronian; Padevsky 10 Vasiukov; Milev ½½ Ilvitsky; Bobotsov 0½ Shamkovich; Filchev ½½ Krogius; Tsvetkov ½0 Kotkov; (w)Asenova ½½ Borisenko; (w)Ivanova 10 Tikhomirova)
  • 19th-21st October, Dresden: East Germany-Czechoslovakia 10-10 (4-6, 6-4)
    (Uhlmann 11 Pachman; Fuchs ½½ Filip; Dittmann ½½ Alster; Bertholdt ½½ Kozma; Franz 00 Fichtl; Golz 0½ Rejfir; Malich 0½ Jezek; Keller 1½ Blatny; Mühlberg 01 Ujtelky, Liebert ½1 Dolezal)
  • October, Budapest: Hungary-Yugoslavia 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Szabo ½½ Gligoric; Barcza ½0 Matanovic; Kluger ½0 Ivkov; Sandor ½½ Fuderer; Bely ½½ Karaklaic; Szilagyi ½1 Nedeljkovic; Portisch ½½ Bertok; Florian ½1 Djurasevic; [Koberl, Honfi] 01 Rakic; Forintos 1½ [Maric, Janosevic])
  • October, Tallinn: Estonian SSR-Hungary 7½-12½ (Keres 00 Barcza, (...))
  • October, Minsk: Byelorussian SSR-Hungary 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Boleslavsky 01 Barcza; Suetin 1½ Bilek; Veresov ½1 Kluger; Sokolsky ½½ Bely; Goldenov 10 Szilagyi; Saigin ½0 Portisch; Shagalovitz 0½ Forintos; Roizman ½1 Sandor; (w)Zworikina 11 Honsch; (w)Skegina 00 Sinka)
  • 29th September-2nd October, Belgrade: Belgrade-Sofia 17-7
    ([Matanovic, Gligoric] ½1 Kolarov; Ivkov ½½ Minev; Trifunovic ½1 Padevsky ; Karakalic 1½-½ Milev; Nedeljkovic 1½-½ Bobotsov; [Djurasevic, Sokolov] ½½ Tsvetkov; Vukovic 11 Bogdanov; Rakic 11 Bobekov ; Lukic 1½-½ Ivanov ; Vukcevkic 1½-½ Mechkarov; (w)Timofeeva 1-1 Asenova; (w)Balaban 1-1 Todorova)
  • October, Leningrad: Russian SSR-Hungary 12½-11½ (7½-4½, 5-7)
    (Spassky ½1 Barcza; Taimanov ½½ Bilek; Korchnoi ½½ Szilagyi; Tolush 11 Bely; Furman 10 Kluger; Tserepkov 01 Portisch; Bivshev ½½ Forintos; Aronson ½½ Florian; Kopylov 10 [Sandor, Koberl]; Rovner ½0 Szily; (w)Rudenko ½0 Hönsch; (w)Volpert 10 Sinka)
  • October, Bad Neuenahr: Middle Rhine-Belgium 26½-7½
    (Unzicker ½ O'Kelly; Troger 1 Dunkelblum; Lehmann 0 Van Seters; Darga 1 Boey; Behle ½ Limbos; Wolk ½ Willaert; Eisinger 1 Franck; Pfeiffer ½ Riddell; Rellstab 1 Beyen; Gumprich ½ Sommers; (...))
  • 30th November-1st December, Stockholm: Sweden-Norway 15-5
    (Nilsson ½½ Barda; Ekström 01 Morcken; Lundin ½1 Haave; Sterner 01 Store; (...))
  • December, Italy: Tour of Riga players, headed by Tal: Milan-Riga 2-8, Venice-Riga ½-9½, Reggio Emilia-Riga 2½-7½, Florence-Riga 3½-6½ and Rome-Riga 1½-8½

1958

  • 30th January-5th February, Poznan: Poland-East Germany 12-13 See results
  • 26th April, London: England-Scotland 6½-1½
    (Fazekas 1 Aitken; Penrose ½ Fairhurst; Clarke 1 Anderson; Barden ½ Fallone; Alexander 1 Dickson; Cafferty ½ Macleod; Fuller 1 Perkins; Moore 1 Nairn) See details
  • Sofia: Bulgaria-Russian SSR 8½-11½ (5-5, 3½-6½)
    (Neikirch ½0 Taimanov; Padevsky 10 Vasiukov; Minev 01 Aronin; Milev ½½ Ilvitsky; Bobotsov 0½ Shamkovich; Kolarov ½½ Nezhmetdinov; Filchev ½½ Krogius; Tsvetkov ½0 Kotkov; (w)Asenova ½½ Borisenko; (w)Ivanova 10 Tikhomirova)
  • April, Lago Maggiore: Italy-Switzerland 10½-9½
    (Paoli ½½ Kupper; Giustolisi 11 Blau; (...))
  • April, Leeuwarden: Netherlands-Spain 13-7 (7-3, 6-4)
    (Euwe 1½ Toran; Donner ½1 Perez; Prins 1½ Farre; Bouwmeester 01 Llado; Cortlever ½½ Franco; Van den Berg 1½ Ribera; Kramer ½½ Puig; Muhring ½½ Beltran; Roessel 10 E.Perez; Spanjaard 11 [Gete, Rodriguez])
  • 10th-13th May, Sofia: Sofia-Belgrade 11½-8½ (5-5, 6½-3½)
    (Neikirch ½½ Trifunovic; Bobotsov ½½ Djurasevic; Kolarov ½½ Karaklaic; Milev 1½ Ciric; Peev 1½ Vukovic; Padevsky ½½ Janosevic; Minev 01 Rakic; [Popov, Tsvetkov] 0½ Lukic; (w)Ivanova 01 Timofeeva; (w)Asenova 11 Cirovic)
  • 31st May-1st June, Copenhagen: Denmark-Sweden 9-11
  • 22nd-27th June, Zagreb: Yugoslavia-Soviet Union 12½-19½ (3½-4½, 3-5, 3-5, 3-5)
    (Gligoric ½01½ Keres; Matanovic ½00½ Geller; Ivkov ½1½0 Korchnoi; Djurasevic ½½½0 Taimanov; Trifunovic ½½½½ Boleslavsky; [Matulovic, Matulovic, Fuderer, Fuderer] 0001 Kotov; Milic ½½0 Polugaevsky, Rabar 0 Suetin; Bertok ½½½½ [Krogius, Krogius, Suetin, Krogius])
  • July, Polanica-Zdrój: Poland-Romania 35-29 See results
  • July, Polanica-Zdrój: Poland-Byelorussian SSR 23-41 See results
  • 8th-9th July, Bucharest: Romania-Poland 11-9 (4½-5½, 6½-3½)
    (Troiansecu 0½ Plater; Ciocaltea ½1 Sliwa; Mititelu ½½ Szukszta; Ghitescu ½½ Gromek; Drimer ½1 Branicki; Günsberger 11 Witkowski; J.Szabo ½½ Tarnowski; Pavlov 1½ Doda; (w)Pogorevici 01 Knapik; (w)[Manalescu, Teodorescu] 00 Konarkowska)
  • 7th-14th August, Leningrad: Russian SSR-Bulgaria 16½-3½ (8-2, 8½-1½)
    (Spassky 11 Bobotsov; Tolush 11 Kolarov; Nezhmedtinov 11 Milev; Aronin ½1 Padevsky; Krogius ½½ Minev; Lutikov 11 Bobekov; Shamkovich 11 [Vl.Popov, Gerensky]; G.Borisenko ½0 P.Ivanov; (w)V.Borisenko 11 A.Ivanova; (w)Tikhomirova ½1 Asenova)
  • Prague: Czechoslovakia-East Germany 11½-8½ (7½-2½, 4-6)
    (Pachman 11 Uhlmann; Filip 1½ Fuchs; Fichtl ½0 Malich; Kozma ½0 Golz; Alster ½½ Bertholdt; Jezek 1½ Platz; Sefc 1½ Koch; F.Blatny ½0 Pietzsch; [Zita, Herink] ½0 Zirngibl; [Rejfir, Ujtelky] 11 [Braun, Mühlberg])
  • August, Sofia: Lokomotiv Sofia - Radnicki Belgrad 6½-5½
    (Minev ½ Lukic; Gerensky 1 Bauer; Prakhov ½ V.Popovic; Valchanov ½ D.Popovic; Orev 1 Nedic; Kadrev 0 Mihailovic; Andreev ½ Radoikovic; Martinov ½ M.Popovic; Gerdzev ½ Todorcevic; Galabov ½ Kariv; Parutsev ½ Mijucic; Dagorev ½ Karkovic)
  • Ostend: Belgium-West Germany 4½-25½
  • 18th-29th September, Berlin/Kinbaum: East Germany-Bulgaria 10½-13½ (1½-4½, 4-2, 3-3, 2-4)
    (Uhlmann 011½ Bobotsov; Malich 0½½0 Minev; Dittman 0½00 Milev; Bertholdt 0½11 Padevsky; Fuchs 1½½½ Tringov; Pietzsch ½100 Vl.Popov)
  • September, Copenhagen: Denmark-Norway 12-8 (Norman-Hansen ½-1½ Rojahn; (...))
  • 25th-26th October, Vlissingen: Netherlands-England 11-9 (3½-6½, 7½-2½)
    (Euwe ½1 Penrose; [Van Donk, Donner] 01 Alexander; Cortlever 0½ Clarke; Kramer ½½ Golombek; Van Scheltinga 01 Barden; Muhring ½½ Milner Barry; Roessel 11 Fuller; Spanjaard 0½ Parr; Barendregt ½½ Cafferty; Orbaan ½1 Fazekas)
  • Bucharest (women): Romania-Yugoslavia 9½-6½
  • 19th-22nd December, Sofia: Sofia-Macedonian Rep. 7-9 (4-4, 3-5)
    (Karastoichev 11 Sofrevski; Dimitrov 00 Martinovski; Kostov 1½ Panov; Minev 10 Stojanov; Kadrev 0½ Sotirovski; Naidenov 0½ Popovic; Valtazarian ½0 Bojadzijev; Sut ½½ Andonovski)

1959

  • San Salvador: El Salvador-Guatemala 9½-6½
  • 11th-18th March, Budapest: Budapest-Leningrad 17½-26½ (7½-3½, 3½-7½, 3-8, 3½-7½)
    (Szabo 10½½ Spassky; Portisch ½001 Taimanov; Barcza ½½0½ Korchnoi; Bilek 1½00 Tolush; Dely 1½½½ Bondarevsky; Forintos 1110 Furman; Honfi 10½½ Byvshev; Pogats ½½00 Cherepkov; Karakacs 00½0 Volpert; E.Bilek 1000 Dmitrieva; Sinka 0½0½ Bishard)
  • 20th-25th March, Magdeburg: East Germany-Poland 14-11 See results
  • 21st-23rd March, Belgrade: Yugoslavia-Hungary 11½-8½ (5½-4½, 6-4)
    (Gligoric ½½ Szabo; Matanovic 1½ Portisch; Trifunovic ½½ Barcza; Fuderer ½½ Bilek; Matulovic ½1 Dely; Milic 1½ Forintos; Bertok ½½ Florian; Karaklajic ½½ Haag; Udovic ½1 [Szily, Honfi]; [Janosevic, Rabar] 0½ Bely)
  • Vienna: Austria-Hungary 7½-12½ (3-7, 4½-5½)
    (Beni ½½ Szabo; Dückstein 00 Portisch; Prameshuber ½½ Barcza; Lokvenc 0½ Bilek; Stockl 01 Forintos; Busek ½½ Florian; Gragger 0½ Honfi; Winiwarter 0½ Haag; Orienter 01 Kluger; Palda ½½ Pogats)
  • 7th-9th May, Tallinn: Estonian SSR-Finland 13½-6½ (7½-2½, 6-4)
    (Keres ½½ Ojanen; Oossi ½½ Böök; Nei 1½ Rantanen; Randviir 01 Salo; Arulaid 1½ Fred; Tarve 11 Hallstrom; Luik 1½ Hanninen; Mikkov 1½ Niemelä; Heuer 10 Heinonen; Hermlin ½1 Saren)
  • Moscow: Moscow-Leningrad 10-10
    (Smyslov 1½-1 Spassky; Petrosian 1-1 Taimanov; Bronstein ½½ Korchnoi; Flohr ½½ Bondarevsky; Averbakh 1½-½ Tolush; Vasiukov 1½-½ Furman (...))
  • Vilnius: Lithuanian SSR-Latvian SSR 10½-7½ (Kholmov — Tal)
  • Tallinn: Estonian SSR-Latvian SSR 8½-9½ (Keres — Tal)
  • Vilnius: Lithuanian SSR-Byelorussian SSR 9-9
  • Tallinn: Estonian SSR-Byelorussian SSR 6½-11½
  • Warsaw (women): Poland-Romania 31-33
  • Bucharest (women): Romania-Poland 44-20
  • Moscow: Moscow-Byelorussian SSR 10½-7½
    (myskiv ½-1½ Boleslavsky; Petrosian 1-1 Suetin; Bronstein 1-1 Veresov; Averbakh ½-½ Sokolsky; Ragozin 1-1 Shagalovich (...))
  • 1st-15th July, Kyiv: Soviet Union-Yugoslavia 24½-15½ (5½-4½, 5-5, 7-3, 7-3)
    (Smyslov 0½1½ Gligoric; Petrosian 1½½1 Matanovic; Bronstein ½½00 Fuderer; Taimanov 1½½1 Milic; Averbakh ½½½1 Djurasevic; Geller 10½1 Bertok; Korchnoi ½111 [Karaklajic, Karaklajic, Karaklajic, Nedeljkovic]; [Gufeld, Yukhtman, Yukhtman, Gufeld] ½11½ [Matulovic, Matulovic, Matulovic, Janosevic]; (w)Bykova ½½1 Nedeljkovic; (w)Gaprindashvili 0 Timofeeva; (w)Volpert 0011 Lazarevic)
  • July, Amersfoort: Netherlands-West Germany 8½-11½ (4-6, 4½-5½)
    (Donner ½0 Unzicker; Prins 0½ Schmid; Bouwmeester ½0 Darga; Cortlever ½½ Niephaus; Van Scheltinga ½½ Pfeiffer; Kramer 0½ Teschner; Van den Berg ½1 [Keininger, Wolk]; Spanjaard 0½ [Wolk, Bialas]; Orbaan 11 [Bialas, Scheipl]; Van Donk ½0 [Eisinger, Joppen]) View games Download games
  • 1st-3rd October, Sofia: Bulgaria-East Germany 9-11 (4½-5½, 4½-5½)
    (Bobotsov ½½ Uhlmann; Vl.Popov 00 Fuchs; Padevsky ½½ Berthold; Minev 1½ [Franz, Pietzsch]; L.Popov 1½ Zinn; Milev 0½ Golz; [Bobekov, Kolarov] ½½ Liebert; Kolarov 0 Möhring; Prakhov 1 Zirngibl; (w)Todorova ½0 Keller-Herrmann; (w)Asenova ½½ Altrichter)
  • Bucharest: Romania-East Germany 9½-10½ (3½-6½, 6-4)
    (Soos 00 Uhlmann; [Reicher, Radovici] 00 Fuchs; Troianescu 11 Pietzsch; Drimer 11 [Franz, Berthold]; [Polihroniade, Nicolau 00 Keller-Herrmann (...))
  • Estonian SSR-Georgian SSR 9½-8½
  • 24th-25th October, Cheltenham: England-Netherlands 7½-12½ (3½-6½, 4-6)
    (Penrose ½½ Euwe, Clarke 0½ Donner; Alexander ½½ Bouwmeester; Barden ½½ Cortlever; Haygarth 0½ Van Scheltinga; Wade ½½ Kramer; Milner-Barry ½½ Van den Berg; Cafferty 0½ Barendregt; Mardle ½0 Spanjaard; J.Littlewood ½0 Roessel)
  • Budapest (women): Hungary-Yugoslavia 5½-10½ (1½-6½, 4-4)
  • 21st-22nd November, Deventer: Netherlands-Belgium 14-6 (7½-2½, 6½-3½)
    (Van Steenis ½½ Dunkelblum; Bouwmeester 1½ Van Seters; Cortlever 0½ Boey; Van Scheltinga ½½ Lemaire; Kramer 1½ Limbos; Van den Berg 11 [Van Schoor, Vandezande]; Spanjaard 10 Devos; Orbaan 11 Winants; Bredewout ½1 de Rijcke; Langeweg 11 Mollekens)
  • May, Gothenburg: Göteberg-Oslo 11½-8½
    (E.Jonsson 01 Barda, Ahman ½½ Myhre; (...))

1960

  • Leningrad (1959?): Leningrad-Moscow 46-34 (Spassky — Smyslov)
  • 7th February, Sofia: Bulgaria-Greece ???
  • 24th-26th April, Budapest: Hungary-Yugoslavia 8-12 (3½-6½, 4½-5½)
    (Szabo 0½ Gligoric; Barcza ½½ Matanovic; Portisch 0½ Ivkov; Bilek ½½ Trifunovic; Lengyel ½1 Bertok; Kluger ½0 Fuderer; Honfi ½½ Djurasevic; Navarovsky ½0 Milic; Szilagyi 0½ Nedeljkovic; Jeney ½½ Udovcic)
  • Tbilisi: Georgian SSR-Romania 18-14 (4-4, 3½-4½, 4½-3½, 6-2)
  • 14th-15th May, Helsinki: Finland-Estonian SSR 8½-13½ (5-6, 3½-7½)
    (Ojanen 10 Keres; Böök ½1 Nei; Salo 1½ Uusi; Pastuhoff 01 Arulaid; Koskinen ½0 Mikkov; Fred ½½ Luik; Niemelä 0½ Randviir; Hällström 00 Rosenfeld; Kanko ½0 Tarve; Westerinen 00 Nei; Vuorenpää 10 Rootare)
  • Halle (women): East Germany-Soviet Union 3½-14½
    (Keller-Herrmann, Baumann, Schamaitet, Heycke — Bykova, Volpert, Zvorykina, Zatulovska)
  • Reggio Emilia: Italy-Hungary 4½-15½
  • Hungarian tour around Italy: Turin-Budapest 1½-8½, Florence-Budapest 3-7, Naples-Budapest 1½-9½, Rome-Budapest 3½-6½
  • Kyiv: Ukrainian SSR-Russian SSR 18-22
  • June, Hamburg: West Germany-Soviet Union 13-51 See results
  • La Valletta: Malta-Italy 4½-7½
  • Tunis chess festival: Tunisia-Italy 4-6, Tunisia-Soviet Union 0-8 (0-4, 0-4), Soviet Union-Italy 4-0
  • Leningrad: Leningrad-Hungary 32-20 (Spassky — Barcza)
  • Santiago: Chile-Peru 10½-9½
  • Belgrade (women): Yugoslavia-Romania 12½-3½
  • Vlissingen: Netherlands-England 10½-9½ (4½-5½, 6-4)
    (Donner ½½ Penrose; Bouwmeester ½½ Alexander; Van Scheltinga ½-1½ Clarke; Cortlever 1½-½ Barden; Kramer ½½ Wade; Van den Berg 11 Milner-Barry; Barendregt 11 Loyd (...))
  • Germany (1961?): Berlin West-USA ½-4½
    (Darga 0 Fischer; Teschner 0 Byrne; Seppelt 0 Bisguier; Bialas 0 Weinstein; Lehmann ½ Lombardy)

1961

  • Moscow: Moscow-Leningrad 39½-40½
    (Botvinnik ½0 Korchnoi; Smyslov ½1 Spassky; Petrosian ½1 Bondarevsky; Bronstein 1½ Tolush; Averbakh 10 Cherepkov; Kotov ½½ Furman; Flohr 10 Shishkin; Simagin ½0 Osnos; Khasin 10 Reshko; Vasiukov ½½ Usov (...))
  • Budapest: Budapest-Leningrad 16½-31½ (2½-9½, 5½-6½, 3½-8½, 5-7)
    (Szabo, Portisch — Korchnoi, Spassky)
  • 8th-13th April, Belgrade: Belgrade-Sofia 11½-8½ (7-3, 4½-5½)
    (Gligoric 1½ Bobotsov; [Trifunovic, Vukcevic] ½½ Milev; Matulovic 10 Minev; Ciric 1½ Neikirch; Djurasevic ½½ Padevsky; Karaklajic ½½ Kolarov; Sokolov ½½ Radulov; Minic ½½ Prakhov; (w)[Jovanovic, Nedeljkovic] ½1 Asenova; (w)Lazarevic 10 Ivanova)
  • Brugge: Belgium-France 6-4
  • 10th-20th May, Belgrade: Yugoslavia-Soviet Union 28½-31½ (5-5, 6-4, 2½-7½, 5½-4½, 4-6, 5½-4½) See results
  • Bucharest: Romania-Georgian SSR 16-16 (Ciocaltea — Gurgenidze)
  • 1st-2nd August, Stockholm: Estniska CC-United States 2-12
    (Ridala 0-2 Lombardy; Hildebrand 0-2 Weinstein; Tamm 0-2 Kalme; Utuste 0-2 Sherwin; Sepp ½-1½ Mednis; Martinson 1-1 Gilden; End ½-½ Hearst; Kuuskmäe 0-1 Hearst)
  • Budapest: Hungary-Austria 14-6 (Portisch, Barcza — Prameshuber, Kinzel)
  • Munich: Munich-Amsterdam 11½-8½ (Unzicker — Prins)
  • Tallinn: Estonian SSR-Finland 14½-7½ (7½-3½, 7-4)
  • Tallinn: Estonian SSR-Latvian SSR 10½-9½
  • Rotterdam-Antwerp 4½-5½
  • Munich-Amsterdam 11½-8½ (Unzicker — Prins)
  • 7th-8th October, Cheltenham: England-Netherlands 13-7 (8-2, 5-5)
    (Penrose, Kottnauer, ½ — Cortlever, Kramer, Langeweg)
  • 24th-26th September, Sofia: Bulgaria-Russian SSR 6½-13½ (2½-7½, 4-6)
    (Bobotsov ½½ Polugaevsky; Minev 0½ Lutikov; Neikirch 00 Borisenko; Padevsky ½½ Nezhmetdinov; Kolarov ½1 Antoshin; Radulov ½0 Krogius; Prakhov 0½ Shestoperov; Bobekov ½½ Khodos; (w)Asenova 0½ Borisenko; (w)Ivanova 00 Tikhomirova)
  • 2nd-6th October, Warsaw: Warsaw-Budapest 18-30 (4-8, 5½-6½, 4½-7½, 4-8)
    (Plater, Grabczewski, Adamski — Pogats, Lengyel, Jeney)
  • Lima (1962?): Peru-Chile 4½-15½
  • 4th-5th November, Stockholm (junior teams): Sweden-Soviet Union 7-11

1962

  • La Valletta: Malta-Tunisia 4-4
  • East Germany: East Germany-Romania 10½-9½ (Uhlmann — Gheorghiu)
  • Minsk: Byelorussian SSR-Ukrainian SSR 9-15
  • Vienna: Austria-Tunisia 7-3 (Lokvenc ½-1½ Kchouk)
  • Budapest (junior match): Hungary-Yugoslavia 9-11
  • 28th-30th March, Bucharest: Romania-Bulgaria 9-11 (2½-7½, 6½-3½)
    (Ciocaltea 1½ Padevsky; Ghitescu ½0 Tringov; Radovici 0½ Minev; Gheorghiu ½1 Popov; Mititelu 0½ Kolarov; [Radulescu, Drimer] 01 Radulov; Szabo 0½ Prakhov; Georgescu ½½ Filipov; (w)Nicolau 01 Asenova; (w)Polihroniade 01 Ivanova)
  • Leningrad: Leningrad-Budapest 25½-22½
    (Tolush, Bondarevsky — Barcza, Bilek)
  • Minsk: Byelorussian SSR-Budapest 13½-8½
  • Minsk: Minsk-Ryga 37½-22½ (Suetin, Veresov — Klovans, Gipslis)
  • 3rd-6th May, Kyiv: Ukrainian SSR-Bulgaria 12-8 (5½-4½, 6½-3½)
    (Stein ½1 Padevsky; Sakharov 01 Tringov; Gufeld 11 Minev; Nikolaevsky 11 L.Popov; Koch ½1 Kolarov; Shianovsky ½0 Radulov; Makarov 0½ Prakhov; Kostenko 10 Filipov; (w)Malinova ½1 Asenova; (w)Benko ½0 Boneva)
  • 28th May-2nd June, Rostov na Donu: Russian SSR-Bulgaria 13-7 (7-3, 6-4)
    (Kholmov 00 Padevsky; Nezhmetdinov 1½ Tringov; Lutikov ½1 Minev; Antoshin 1½ L.Popov; Lein ½1 Kolarov; Krogius ½½ Radulov; Ilivitsky ½½ Prakhov; Shestoperov 1½ Filipov; (w)Kozlovskaya 11 Asenova; (w)Skegina 1½ Boneva)
  • Vilnius: Lithuanian SSR-Latvian SSR 8-12 (Mikenas — Klovans)
  • 16th-17th June, Oberhausen: West Germany-Netherlands 10-10 (6-4, 4-6)
    (Unzicker ½½ Van Scheltinga; Darga 1½ Bouwmeester; Joppen 1½ Cortlever; Teschner 1½ Langeweg; Hecht 10 Prins; Hottes 00 Kramer; Bachman ½0 Van den Berg; Pesch 1½ Roessel; Clemens 0½ Barendregt; [Eising, Pfeiffer] ½½ Van Oosterom; (w)Axt 01 Heemskerk) View games Download games
  • Lugano: Switzerland-Italy 13½-6½
    (Keller, Kupper — Giustolisi, Norcia)
  • Budapest: Hungary-Romania 10½-13½ (6-6, 4½-7½)
    (Barcza ½0 Ciocaltea; Haag 0½ Drimer; Honfi 00 Perevoznic (...))
  • 24th June-4th July, Lviv: Soviet Union-Yugoslavia 37-23 (8-2, 6½-3½, 6½-3½, 5-5, 4½-5½, 6½-3½) See results
  • Helsinki: Finland-Estonian SSR 7-15
    (Ojanen, Böök, Rantanen — Keres, Nej, Uusi)
  • Fürstenwalde: East Germany-Lithuanian SSR 10½-9½ (4½-5½, 6-4)
    (Uhlmann ½½ Mikenas; Pietzsch ½1 Vistanetskis; Malich ½½ Maslov; Zinn ½0 Chukaev; Liebert 0½ Ostrauskas; Golz ½1 Chesnauskas; Fuchs 1½ Lapienis; Baumbach 10 Krunevis; Fritsche 01 Kaunas)
  • Baku: Azerbaijani SSR-Byelorussian SSR 7-13
  • Zagreb: Yugoslavia-West Germany 8-12
  • 10th September, Warsaw: Poland-USA 2-3
    (Sliwa 0 Fischer; Balcerowski 1 R.Byrne; Doda 1 D.Byrne; Tarnowski 0 Mednis; Filipowicz 0 Hearst) View games Download games
  • The Hague: Netherlands olympic team-Soviet candidates 3½-8½ (1-5, 2½-3½)
    (Donner 0½ Petrosian; Bouwmeester ½½ Keres; Langeweg 0½ Geller; Prins 0½ Korchnoi; Kramer 0½ Tal; Van den Berg ½0 [Averbakh, Boleslavsky])
  • 8th-11th September, Belgrade: Yugoslavia-Hungary 11-9 (6½-3½, 4½-5½)
    (Gligoric 10 Szabo, Trifunovic 1½ Bilek; Matanovic ½½ Barcza; Ivkov 11 Lengyel; [Djurasevic, Parma] ½1 Honfi; Minic ½0 Haag; Udovcic 10 Kluger; Ciric ½½ Pogats; Bertok 0½ Forintos; Sokolov ½½ Szily)
  • Belgrade (women): Yugoslavia-Hungary 6-2 (3½-½, 2½-1½)
    (Lazarevic ½1 Karakas; Nadejlkovic 1½ Honfi; Stadler 10 Bilek; [Jovanovic, Piberl] 11 Finta)
  • Byelorussian tournee around Caucas: Georgian SSR-Byelorussian SSR 9-11, Azerbaijani SSR-Byelorussian SSR 7-13, Armenian SSR-Byelorussian SSR 6½-11½
  • 3rd-4th November, Vlissingen: Netherlands-England 8½-11½ (4-6, 4½-5½)
    ([Euwe, Van Scheltinga] 10 Penrose; Prins ½½ Kottnauer; Cortlever 1½ Alexander; Langeweg ½½ Golombek (...))
  • Leningrad: Leningrad-Moscow 39½-40½ (20½-19½, 19-21)
    (Spassky, Korchnoi, Taimanov — Smyslov, Bronstein, Averbakh)
  • 16th-23rd December, Budapest: Budapest-Warsaw 32½-15½ (7½-4½, 8½-3½, 8-4, 8½-3½)
    (Bilek ½½½1 Filipowicz; Barcza 11½0 Grabczewski; Lengyel ½111 A.Adamski; Florian ½½10 Witkowski; [Flesch, Haag, Haag, Flesch] 01½1 Szukszta; Forintos 11½½ Gawlikowski; Liptay ½0½1 Zabierzanski; Varnusz 1½01 Sztejn; Tompa 1111 Olejarczyk; [Lovas, Nagry, Nagry, Nagry] 0½½0 J.Adamski; Karakas ½½1 Litmanowicz; E.Bilek 11 Szota; Honfi 1 Szota; Karakas 1 Gos; Honfi 1 Gos)

1963

  • Lithuanian SSR-Azerbaijani SSR 11-5
  • Budapest: Hungary-Russian SSR 15½-32½ (3½-8½, 4½-7½, 2½-9½, 5-7)
    (Portisch ½½00 Polugaevsky; Szabo ½½½½ Kholmov; [Bilek, Barczay, Barczay, Barcza] ½0½½ [Krogius, Krogius, Krogius, Zagorovsky], Lengyel 1000 Nezhmetdinov; Forintos 0001 Antoshin; Flesch ½0½½ Lein; Dely 010½ Khodos; Honfi 0½01 Zaitsev; Karakas ½½00 Borisenko; [E.Bilek, E.Bilek, Gombas, E.Bilek] 0½00 Kozlovska; Tompa 0000 Zakharov; Szekely 0111 Cheshkovsky)
  • Tartu: Estonian SSR-Finland 14½-7½ (Keres — Ojanen)
  • February, Leningrad (junior teams): Soviet Union-Sweden 16½-3½ (9-1; 7½-2½)
    (Zakharov 11 Kinmark; Faibisovich 11 Dahl; Sosonko 11 Litsberger; Averkin 11 Esselius; Zilberstein 11 End; Boyarinov 1½ Wadensjö; Cheshkovsky 01 Holmstrand; Ilyaguev 1½ Wennerström; Mukhamedzyanov 1½ Wahlbom; Adzemyan 10 Malmdin)
  • Aalst: Flandres-Northern France 51-33
  • Belgrade (junior match): Yugoslavia-Hungary 10-10
  • Tunis/Soussa: Tunisia-France 7½-12½
    (Belkhadi 11 Thiellement; Kahia 00 Boutteville; Lagha ½½ Bergraser (...))
  • 23rd-26th June, Sofia: Bulgaria-Ukrainian SSR 6½-13½ (4½-5½, 2-8)
    (Tringov 0½ Geller; Padevsky ½0 Stein; Minev 10 Nikolaevsky; L.Popov 10 Bannik; Radulov ½½ Gufeld; Neikirch 00 [Kots, Lazarev]; Vl.Popov 00 Shianovsky; Dimitrov ½½ Kogan; (w)Asenova ½0 Yakir; (w)[Ivanova, Todorova] ½½ Benko)
  • Rijeka: Yugoslavia-Soviet Union 24½-35½ (3½-6½, 4½-5½, 3-7, 3½-6½, 4½-5½, 5½-4½) See results
  • Chile: Chile-Peru 5½-4½
  • Lens: France-Belgium 5-5
    (Thiellement, Mazzoni — Limboos, Van Seters)
  • Bucharest: Romania-Hungary 13-11
    (Gheorghiu 2-0 Portisch; Pavlov ½-1½ Szabo; Ciocaltea 1½-½ Barcza; Ghitescu 1-1 Lengyel; Drimer 1-1 Forintos; Soos ½-1½ Dely; Gunsberger 1½-½ Honfi; Troianescu 0-2 Flesch; Mititelu ½-1½ Barczay; Nicolau 1½-½ Karakas; Theodorescu 1-1 E.Bilek; Polihroniade 2-0 Langos)
  • Riga: Latvian SSR-Lithuanian SSR 17-17 (Gipslis-Mikenas)
  • Rezekne: Latvian SSR-Byelorussian SSR 11½-8½
  • Lisabon: Lisabon-Madrid 13-1
  • Timisoara (women): Romania-Yugoslavia 8-8
  • Germany: Berlin-Copenhagen 12½-7½ (Teschner, Bialas — Larsen, Enevoldsen)
  • 14th-15th September, Scheveningen: Netherlands-West Germany 7-15 (3½-7½, 3½-7½)
    (Donner 00 Unzicker; Kuijpers 1½ Teschner; Van den Berg ½0 Hecht; Van Scheltinga 0½ Bialas; Prins 0½ Wolk; Kramer 1½ Eisinger; Barendregt 00 Gerusel; Langeweg 0½ Bachman; Spanjaard 00 Besser; Le Rooi 0½ [Lohsee, Pfleger]; (w)Vreeken 1½ Axt) View games Download games Note that untypically the match was played over 11 boars.
  • 23rd-24th November, Birmingham: England-Netherlands 7½-12½
    (Penrose ½½ Van Scheltinga; Kottnauer ½½ Cortlever; Clarke ½½ Kramer; Littlewood 00 Barendregt Golombek ½-1½ Prins (...))

1964

  • telephone match (100 tables): Moscow-Leningrad 53½-46½
    (Brpmsteom, Vasiukov — Korchnoi, Vladimirov)
  • Vrnjačka Banja (women): Yugoslavia-Romania 12-4 (6½-1½, 5½-2½)
    (Lazarevic, Nedeljkovic, Jovanovic — Nicolau, Teodorescu, Polihroniade
  • Budapest: Hungary-Yugoslavia 11-9 (6-4, 5-5)
    (Portisch 11 Gligoric; Szabo 1½ Ivkov; Bilek ½½ Trifunovic, Lengyel 1½ Matanovic; Barcza 0½ Parma; Flesch 00 Matulovic; Forintos ½½ Ciric; Barczay ½½ Damianovic; Honfi ½0 Janosevic; Pogats 1 Marovic; Dely 1 Bukic)
  • Ordzhonikidze: Russian SSR-Hungary 28-20 (8½-3½, 6-6, 7½-4½, 6-6)
    (Kholmov ½½½½ Szabo; Polugaevsky ½½1½ Bilek; Antoshin 001½ Barcza; Lein 11½½ Flesch; Krogius ½½½½ Forintos; Zagorovsky 1001 Barczay; Zaitsev ½1½0 Honfi; Kotkov ½100 Szilagyi; Kozlovska 1011 Karakas; Skegina 1½½0 E.Bilek; Rashkovsky 111½ Tompa; Cheshkovsky 1011 Polgar)
  • Morocco: Morocco-Spain 0-6 ( — Perez, Medina)
  • Tunisia: Tunisia-Netherlands 5-5 (Belkhadi — Bouwmeester)
  • Budapest (junior match): Hungary-Yugoslavia 10-10
  • Tunisia: Tunisia-Belgium 9½-2½
  • Pfingsten: West Germany-Netherlands 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    (Hecht 0½ Donner; Pfleger 11 Kuijpers; Mohrlok ½½ Bouwmeester; Bialas 10 Van Scheltinga; Ellrich 00 Prins; Besser ½0 Langeweg; Bachmann 11 Kramer; Hodakowsky ½½ Barendregt; Bernhardt 11 Henneberke; [Degenhardt, Lohsee] 00 Ree) View games Download games
  • Belgium: Flandres-Northern France 64-48
  • Lille: France-Belgium 5½-4½
  • Warsaw: Warsaw-USA student team 1-5
    (Filipowicz 0 Lombardy; Adamski ½ Weinstein; Plater 0 Kalme; Gawlikowski ½ Zuckerman; Grabczewski 0 Valvo; Szukszta 0 Zweig)
  • 10th-15th June, Leningrad: Soviet Union-Yugoslavia 38½-21½ (7½-2½, 7-3, 5-5, 6½-3½, 7-3, 5½-4½) See results
  • Turku & Helsinki: Finland-Estonian SSR 7-15
    (Böök ½-1½ Keres; [Westerinen, Ojanen] 0½ Nej; [Räisä, Westerinen] 10 Arulajd (...))
  • Leningrad; Leningrad-Belgrade 8½-7½ (5-3, 3½-4½)
    (Spassky ½½ Ivkov; Korchnoi ½1 Matanovic; Taimanov 1½ Matulovic; Tolush ½½ Ciric; [Furman, Vladimirov] ½½ Djurasevic; Volpert 10 Lazarevic; Dmitrieva 10 Nedeljkovic; Bishard 0½ Jovanovic)
  • 18th-21st May, Kyiv: Ukrainian SSR-Bulgaria 11-9 (6-4, 5-5)
    (Bannik ½½ Kolarov; Sakharov ½½ L.Popov; Yukhtman 1½ Bobotsov; Nikolavesky 10 Minev; Shyanovsky ½1 Stefanov; Kogan ½½ Prakhov; Berezhnoy ½½ Bobekov; Zhidkov ½½ Neikirch; (w)Idelchik 1½ Ivanova); (w)Andreeva 0½ Todorova)
  • Yerevan: Armenian SSR-Iran 13-5
  • 20th-21st September, Vlissingen: Netherlands-England 8½-11½
    (Kuijpers 1½ Kottnauer; [Cortlever, Bouwmeester] ½½ Clarke; Van den Berg 0½ Littlewood (...))

1965

  • Münchenstein (1964?): Switzerland-France 10-10
    (Bhend, Blau, Walther — Boutteville, Roos, Castagna)
  • 24th-27th April, Bucharest: Romania-Poland 15½-8½ (10-2, 5½-6½)
    (Gheorghiu 1½ Balcerowski; Ciocaltea 1½ Doda; Ghitescu ½0 Sliwa; Soos ½½ Tarnowski; Stanciu ½½ Brzozka; Pavlov ½½ Pietrusiak; Radovici 10 Sydor; Szabo 10 Schmidt; Gunsberger 1½ Grabczewski; Nicolau 11 Konarkowska; Polihroniade 11 Jurczynska; Teodorescu 1½ Litmanowicz)
  • Courtrai Belgium-France 5½-4½
  • Stockholm: Sweden-Norway 10-10
  • 22nd-26th May, Sofia: Bulgaria-Ukrainian SSR 17-23 (5-5, 3½-6½, 3½-6½, 5-5)
    (Padevsky, Tringov, Bobotsov, Minev — Stein, Bannik, Gufeld)
  • Berlin Ost: East Germany-Byelorussian SSR 14-26 (2½-7½, 4½-5½, 2-8, 5-5)
    (Liebert, Malich, Fuchs — Suetin, Boleslavsky)
  • Tallinn: Estonian SSR-Finland 13-9 (7½-3½, 5-5)
    (Nei, Sutruk — Böök, Ojanen)
  • Vrnjacka Banja: Yugoslavia-Soviet Union 22-38 (2-8, 4-6, 4½-5½, 3½-6½, 3½-6½, 4½-5½) See results
  • Helsinki (student teams): Finland-Moscow 6-6 (Westerinen — Estrin)
  • Amsterdam: Netherlands-Tunisia 4½-1½ and Rotterdam: Netherlands-Tunisia 3-3
  • Belgrade: Belgrade-Leningrad 6-8 (3½-3½, 2½-4½)
    (Gligoric 0½ Korchnoi; Matanovic ½½ Taimanov; Matulovic ½½ Tolush; Janosevic ½0 Vladimirov; Rakic ½0 Osnos; Jovanovic 11 Volpert; Cvetkovic ½0 Lukin)
  • Belgrade: Partizan Belgrade-Vörös Budapest 12½-7½
    (Gligoric ½½ Portisch; Matanovic ½½ Forintos; Matulovic 11 Flesch (...))
  • Havana: Cuba-Mexico 9½-2½
  • Russe (junior match): Bulgaria-Romania 7½-12½
  • Budapest: Mladost Zagreb-Spartakus Budapest 5½-4½
    (Udovcic 1 Haag; Damjanovic 0 Csom (...))
  • 16th-17th October, London: England-Netherlands 8½-11½
    (Penrose 01 Donner; Kottnauer ½0 Bouwmeester; Lee 00 Prins (...))
  • Budapest (1966?): Vösös Meteor Budapest-Partizan Belgrade 10-10
    (Portisch ½½ Gligoric; Szabo 1½-½ Matanovic)
  • Moscow: Moscow-Leningrad 40½-39½
    (Petrosian 00 Korchnoi; Botvinnik 11 Tolush (...))
  • 27th-29th December, Lodz (junior teams): Poland-Hungary 7½-12½ (3½-6½, 4-6)
    (Lewi 0½ Tompa; Pytel 0½ Nagy; Konikowski 00 Jocha; Poltorak ½0 Szeles; [Ziemacki, Ledwon] 0½ Maraczi; [Ledwon, Gralka] ½½ Bodo; [Gralka, Jakubiec] ½½ Wollak; [Jakubiec, Luczak] 01 Ribli; [Luczak, Steczkowski] 1½ Hradeczky; [Steczkowski, Rapcewicz] 10 [Forro, Sax])
  • 3rd-4th July (student teams): West Germany-Netherlands 15½-4½ (7½-2½, 8-2)
    (Hecht 11 Van der Weide; Pfleger ½1 Ree; Bialas ½½ Van den Berg; Kestler 11 Roos; [Ostermeyer, Lieb] 11 De Graaff; Ellrich ½½ Scholl; Nonnenmacher 01 Nederkoorn; Weichert 10 Kohlbeck; Fahnenschmidt 11 Berg; Lehmann 11 Hoff) View games Download games

1966

  • Puteaux: France-Switzerland 6-14 (3-7, 3-7)
    (Mazzoni ½-1½ Kupper; Boutteville ½-1½ Keller (...))
  • Vrnjacka Banja: Yugoslavia-Hungary 15-9 (9-3, 6-6)
    (Gligoric ½½ Portisch; Ivkov ½½ Szabo; Parma ½0 Bilek; Matulovic 1½ Lengyel; [Matanovic, Minic] ½1 Honfi; Trifunovic ½0 Barcza; Ciric ½½ Barczay; Udovcic 11 Forintos; Velimirovic 11 [Csom,Haag]; Bertok 10 Dely; Nedeljkovic 1½ Karakas; Kovanovic 1½ Sillye)
  • Amsterdam: Netherlands-Indonesia 2-5
    (Prins ½ Ong Yok Hwa; Henneberke 0 Bachtiar; Crabbendam 0 Naingollan (...))
  • Prague: Czechoslovakia-Indonesia 2-2
    (Hort, Kavalek, Janata, Smejkal — )
  • Armentieres: Northern France-Flandres 37½-62½
  • 19th-20th March, The Netherlands: Netherlands-West Germany 12-10 (5-6, 7-4)
    (Donner ½1 [Darga, Rellstab]; [Ter Velde, Prins] 0½ Pfleger; [Bouwmeester, Cortlever] ½1 Kestler; Langeweg ½0 Gerusel; Van Scheltinga 0½ Hübner; Ree ½½ Hecht; Bredewout ½1 Bialas; Enklaar 10 Besser; Hartoch 0½ Eising; Van Wijngaarden ½1 Degenhardt; Timmer 11 Stibaner) View games Download games
  • 20th-22nd April, Kyiv: Ukrainian SSR-Bulgaria 12½-7½ (8-2, 4½-5½)
    (Geller — Bobotsov, Tringov, Padevsky)
  • Minsk: Byelorussian SSR-East Germany 19-21 (5½-4½, 4½-5½, 4½-5½, 4½-5½)
  • 10th-20th June, Sukhumi: Soviet Union-Yugoslavia 37½-22½ (8-2, 6-4, 6½-3½, 6-4, 5-5, 6-4) See results
  • October, Belgrade (University teams): Belgrade Academy-Moscow Academy 8-8 (2½-5½, 5½-2½)
    (Ostojic — Gulko)
  • Prague: Prague-Moscow 7-11
    (Hort 0½ Smyslov; Kavalek ½½ Vasiukov; Jansa ½½ Simagin; Smejkal ½½ Liberzon; Trapl 01 Bakulin; Janata ½½ Ignatiev; [Marsalek, Pribyl] 00 Kimenfeld; [Alster, Novak] 1½ Chistiakov; [Eretova, Malypetrova] 00 Kushnir)
  • Stockholm (junior teams): Scandinavia-Soviet Union 7-23
  • 17th-18th December, Vlissingen: Netherlands-England 11-9

1967

  • Baku: Azerbaijani SSR-Kazakhstani SSR 11½-8½
  • Baku: Azerbaijani SSR-Uzbekistani SSR 12½-7½
  • 18th-20th March, Warsaw: Polish Army-Bulgarian Army 11-9 (4½-5½, 6½-3½)
    (Bednarski ½1 Bobotsov; Filipowicz 1½ Orev; Plater ½½ Popov; J.Adamski 11 Malchev; Serwinski ½½ Ivanov; Gawlikowski ½½ Dymitrov; [Szukszta, Marszalek] 00 Mitov; [Marszalek, Nowak] ½½ Krezhev; Litmanowicz ½½ Ivanova; Szota 01 Kirova)
  • 11th-12th March, Eupen: Belgium-West Germany 4½-15½ (2½-7½, 2-8)
    (Limbos ½½ Pfleger; Soultanbeieff ½0 Gerusel; Cornelis 10 Hecht; Willaert 00 Hübner; Lemaire 00 Besser; Beyen 00 Eising; Molleckens 01 Eisinger; Debruycker 0½ Degenhardt; Schumacher ½0 Ellrich; Tonoli 00 Jahr) View games Download games
  • March, Helsinki: Finland-Sweden 10½-9½ (5½-4½, 5-5)
    (Ojanen 01 Kinnmark; Westerinen ½0 Lundin; Böök ½½ Höberg; Kanko ½0 Westman; Rantanen 1½ Olsson; Kiviaho 01 Berglund; Lahti 10 Litsberger; Vuorenpää-Naima 11 Johansson; Tompuri 00 Olansson; Sirkiä 11 Asplund)
  • Berlin West: Berlin West-Byelorussian SSR 3-7
    (Lehmann ½ Suetin; Teschner ½ Boleslavsky; Bialas ½ Veresov; Hecht 0 Kapengut; Duebal ½ Roizman; Lieb 0 Shagalovich; Dornieden ½ Kupreichik; Janus ½ Litvinov; Schröder 0 Zvorykina; Teschner 0 Golovieva)
  • Warsaw: Warsaw-Budapest 6-10 (2½-5½, 3½-4½)
    (Gromek 00 Honfi; Schmidt 0½ Dely; Grabczewski ½½ Navarovszky; J.Adamski ½½ Csom; Plater ½½ Sapi; Witkowski 0½ Gasztonyi; Brzozka ½1 Szilagyi; Lewi ½0 Vadasz)
  • April, Krefeld: West Germany-Netherlands 16-6 (8-3, 8-3)
    (Unzicker ½½ [Prins, Donner]; Darga ½½ [Zuidema, Prins]; Gerusel 11 Langeweg; Hübner ½1 Ree; Mohrlock 1½ Van Scheltinga; Hecht ½½ Scholl; Besser 11 Jongsma; Degenhardt 1½ Orbaan; Bernhardt 11 Spanjaard; [Jahr, Pfleger] 11 Kerhoff; Lucht 0½ Vreeken) View games Download games
  • April, Budapest: Hungary-Russian SSR 19½-28½ (6-6, 5½-6½, 2½-9½, 5½-6½)
    (Portisch 1½-2½ Spassky; Szabo ½-3½ Polugaevsky; Bilek 1-3 Antoshin; Barcza 2-2 Lein; Barczay 1½-2½ Doroshkevich; Forintos 2-2 Sergiyevsky; Karakas 1-3 Kozlovska; Bilekne ½-1½ Kuzmina; Sinka 1-1 Kuzmina; Tompa 1½-2½ Anikaev; Vadasz ½-1½ Sveshnikov; Jocha 0-2 Sveschnikov; Veröci 1½-2½ Usakova; Ivanka 4-0 Konstantinova)
  • 14th-16th May, Sofia: Bulgaria-Ukrainian SSR 6-14
  • Russe (junior match): Bulgaria-Romania 9½-8½
  • Smederevska Palanka (junior match): Yugoslavia-Hungary ???
  • 22th June-6th July, Budva: Yugoslavia-Soviet Union 28½-43½
    (There was a standard round robin tournament held separately for men, women and juniors with half of a pool fielded by Yugoslavia and the second half by the Soviets. Team results were extricated from individual overall scores). See results
  • 25th-27th June, Warsaw: Poland-Romania 10½-13½ (5-7, 5½-6½)
    (Sliwa ½½ Gheorghiu; Doda ½½ Ciocaltea; Kostro ½½ Ghitescu; Schmidt 1½ Mititelu; Filipowicz ½½ Soos; Sydor ½½ Drimer; Witkowski ½½ Partos; Grabczewski ½½ Pavlov; Balcerowski 0½ Ungureanu; Radzikowska 0½ Nicolau; Hellwig ½½ Polihroniade; Szota 00 Teodorescu)
  • Luxembourg: Luxembourg-Belgium 2-8
    (Feller ½ Soultanbeieff; Sadler 0 Beyen; Wantz 0 De Bruycker; Philippe 0 Rooze; Schneider 0 Schumacher; Diedrich ½ Wostyn; Conrady 0 Tonoli; Thill ½ Verstraeten; Schammon 0 Bonze; Rasquin ½ Everaert)
  • ?Antwerp: KASK Antwerp-Jean Jaurès Ghent 13-16
    (Dunkelblum 0 De Bruycker; Rooze 0 Willems; Borodin 0 Bonne; Magé ½ Goethals; Meulders ½ Criel; Mollekens ½ Mulkers; Smulders 0 Loocke; Baert ½ Van Acker; Bogaerts 0 De Martelaere; Beckers ½ Theys (...))
  • Riga: Riga-Tallinn 9½-10½ (3-7, 6½-3½)
  • Ystad: Sweden-Poland 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Martens 1½ Doda; Johansson ½½ Kostro; Nilsson ½½ Sliwa; Sköld 00 Sydor; Ek 0½ Filipowicz; Ekenberg 11 Grabczewski; Kinnmark 01 Witkowski; [Hörberg, Ljunquist] 0½ Balcerowski; Lundin 1½ Pietrusiak; Olsson 1½ Brzozka)
  • 28th-30th September, Sofia: Bulgarian Army Polish Army 9½-10½ (6-4, 3½-6½)
    (Orev ½½ Filipowicz; Dymitrov ½0 Adamski; Chipev ½1 Plater; Ivanov ½½ Serwinski; Krezhov 10 Szukszta; Khinkov 1½ Marszalek; Malchev ½0 Gawlikowski; Bakhchevansky 10 Pioch; Kirova 0½ Szota; Shikova ½½ Owczarek)
  • 2nd-3rd December, Harrogate: England-Netherlands 11-9 (4½-5½, 6½-3½)

1968

  • 15th-16th March, Hengelo: Netherlands-West Germany 10½-9½ (6½-3½, 4-6)
    (Donner ½½ Darga; Ree ½0 Pfleger; Bouwmeester 1½ Besser; Langeweg 10 Hecht; Kuijpers ½½ Tröger; Prins ½0 Eising; Van Scheltinga ½½ Gerusel; Van den Berg ½0 Ellrich; Vreeken 11 Jörger; Timman ½1 Kanonenberg) View games Download games
  • Pecs: Hungary-Yugoslavia 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Szabo ½½ Ivkov; Barcza 1½ Matanovic; Bilek 01 Matulovic; Dely ½½ Bertok; Lenygel ½1 Minic; Haag ½½ Bukic; Csom 0½ Rakic; [Barczay, Tompa] 0½ Ostojic; Forintos 1½ [Messing, Bradvarevic]; Honfi 10 Nikolic)
  • 23rd-27th April, Moscow: Moscow-Prague 13½-8½ (6½-4½, 7-4)
    (Bronstein ½½ Hort; Vasiukov ½0 Kavalek; Kholmov ½1 Jansa; Simagin 10 Smejkal; Shamkovich ½½ Janata; Liberzon 1½ Nowak; Volovich 11 Marsalek; Balashov 01 Alster; Razuvaev ½1 Pribyl; [Ageichenko, Zaitsev] 0½ Kupka; Kushnir 11 Malypetrova)
  • May, Minsk: Byelorussian SSR-East Germany 22½-17½
    (Suetin, Boleslavsky, Kapengut, Kupreichik — Pietzsch, Zinn, Malich, Liebert)
  • Budapest (junior match): Hungary-Yugoslavia 10-10
  • June, Bucharest: Bucharest-Leningrad 8½-11½ (3½-6½, 5-5)
    (Gheorghiu 0½ Korchnoi; Ghitescu ½1 Furman; Ciocaltea ½0 Osnos; Soos 00 Cherepkov; Drimer 01 Vladimirov; Radovici 11 Tseitlin; Ghizdavu 00 Lukin; Nicolau 1½ Volpert; Teodorescu ½0 Bishart; Perevoznic 01 Kristol)
  • Lipetsk: Russian SSR-Hungary 28½-35½
    (Polugaevsky — Portisch, Bilek, Barcza)
  • 1st-6th July, Odessa: Ukrainian SSR-Bulgaria 12½-7½ (5½-4½, 7-3)
    (Stein 0½ Bobotsov; Sakharov ½1 Padevsky; Gufeld ½1 Kolarov; Platonov 10 Minev; Nicolaevsky ½1 Popov; Kots 11 Peev; Vasiman ½1 Spiridonov; Alburt ½½ Daskalov; (w)Andreeva ½½ Assenova; (w)Rosentsveig ½½ Chikova)
  • 21st June-2nd July, Sochi: Soviet Union-Yugoslavia 30½-17½ (9½-2½, 9-3, 6½-5½, 5½-6½)
    (Geller ½½½½ Gliroric; Bronstein ½1½½ Ivkov; Kholmov ½½½½ Matulovic; Sakharov 111½ Ostojic; Platonov ½½0½ Minic; Zaitsev 11½½ Bukic; Gurgenidze ½½½1 Nikolic; (w)Ranniku 1100 Liljak; (w)Alexandria 1100 Zivkovic-Jocic; (w)Konopleva 111½ Belamaric; (j)Steinberg 101½ Fucak; (j)Karpov 111½ Vujakovic). Men: 17-11, women: 7½-4½, juniors: 6-2.
  • Madrid: Spain-Cuba 7-5 (3-3, 4-2)
    (Pomar ½½ Jimenez; Medina 11 Garcia; Toran ½½ Cobo (...))
  • Vienna: Austria-Cuba 6½-5½
    (Beni 1-1 Jimenez; Holaszek 1-1 Garcia; Winiwarter 1½-½ Cobo; Steiner 1-1 Rodriguez; Strauss 1½-½ Ortega; Strobel ½-1½ Diaz)
  • Tallinn (junior teams): Soviet Union-Scandinavia 20½-9½
  • 30th November-1st December, Vlissingen: Netherlands-England 12-8

1969

  • Siegburg & Bad Godesberg: West Germany-Czechoslovakia 11½-8½ (6½-3½, 5-5)
    ([Schmid, Unzicker] ½½ Filip; [Darga, Schmid] 1½ Jansa; Hübner 1½ Kozma; Hecht 11 Trapl; Eising 1½ Pribyl; [Tröger, Klein] 0½ Lechtynsky; Gerusel 1½ Augustin; Lehmann 00 Janata; Teschner 0½ Nowak; Kestler 1½ Hlousek) View games Download games
  • 22nd-23rd March, Krefeld: West Germany-Netherlands 11½-8½ (6-4, 5½-4½)
    (Darga 11 Donner; Pfleger 1½ Langeweg; Hecht ½½ Bouwmeester; Gerusel 11 Kuijpers; Eising 0½ Van Scheltinga; Bachmann ½½ Prins; Delander ½0 Barendregt; Degenhardt ½0 Hartoch; Wasnetzky 01 Tuk; Mäder 1½ Timman) View games Download games
  • Moscow (junior teams): Soviet Union-Yugoslavia 16-8
    (Timoschenko, Kupreichik, Karpov — Ljubojevic, Bujacic, Evrasimovsky)
  • Budapest: Budapest-Sofia 29-19 (Forintos — Bobotsov)
  • Finland: Finland-Swede 14½-7½
    (Westerinen 1-1 Janssen; Ojanen 1-1 Z.Nilsson; Böök 2-0 Martens; Kanko 1-1 A.Olsson (...))
  • 3rd-5th March, Sofia: Bulgaria-Estonian SSR 6-12
  • 29th March-5th April, Athens: Greece-Yugoslavia 6-14 (2½-7½, 3½-6½)
    (Kokkoris ½½ Minic; Siaperas ½½ Bukic; Rizopoulos ½½ Bertok; Trikaliotis ½½ Rabar; Anagnostou 00 Nicevski; Skalkotas 00 Cvetkovic; [Papapostolou, Vizantiadis] 0½ Messing; [Artemis, Ciknopoulos] ½0 Marangunic; [Flaskos, Paidousis] 01 Deze; [Ciknopoulos, Balaskas] 00 Ivanovic)
  • 9th-14th April, Moscow (junior match): Soviet Union-Yugoslavia 16-8
    (Timoschenko 2-2 Ljubojevic; Kupreichik 1½-2½ Vujacic; Karpov 3-1 Evrosimovski; Vaganian 2½-1½ Krzisnik; Sveshnikov 3½-½ Jakovljevski; Romanishin 3½-½ Hulak)
  • 23rd-29th April, Budapest: Budapest-Sofia 29-19
  • ?Antwerp: KASK Antwerp-Rotterdam 14-13
    (Limbos 0 Timman; Meulders ½ Böhm; J.Mollekens 1 Den Ouden; Magé 0 Doelman; De Baert 0 Hoogendoorn; Beckers ½ Verberg; Vandiest 1 Dries; Sayovits 1 Hagendijk; R.Mollekens 1 Van Geffen; Scott 0 Leemans (...))
  • Belgium: East Flanders-West Flanders 16½-10½
    (Bonne 1 P.Callens; Criel 1 A.Callens; Mauquoy 1 Missiaen; Van Loocke ½ Ottevaere (...))
  • Belgium: Belgium-France 8½-11½
    ([Ebrahimi, Van Nerom] ½½ Letzelter; Roose 00 Todorcevic; [Tonoli, Willaert] 0½ Huguet; [Limbos, Van Seters] 1½ Casa (...))
  • Antwerp & Brussels: Belgium-France 8½-11½
  • 17th-18th May, Como: Italy-Switzerland 10-12
    (Tatai 11 Glauser; Paoli 10 Kupper; Guistolisi ½½ Blau; Porreca ½½ Castagna; Scafarelli ½0 Schaufelberger; G.Cappello ½½ Lombard; Zichichi 01 Christoffel; Grassi ½0 Marthaler; Contedini 0½ Lerch; Palombi 0½ Hohler; Damele 01 Kobler)
  • Estonia: Estonian SSR-Finland 15-7
    (Keres 1½-½ Westerinen; Nei 2-0 Ojanen)
  • 1st-7th July, Skopje: Yugoslavia-Soviet Union 18-22 (5-5, 3½-6½, 4½-5½, 5-5)
    (Spassky ½½½ Gligoric; Gufeld 1 Ostojic; Petrosjan 01½ Matanovic; Gufeld 0 Matanovic; Geller ½½1½ Ivkov; Polugaevsky ½½½½ Parma; Stein 1½½ Minic; Gufeld ½½ Damjanovic; Zaitsev ½½½0 Bukic; Lutikov ½110 Planinc; Kholmov 00½1 Kurajica; Vasiukov ½½½½ Nicevski; Suetin 111 Cvetkovic)
  • 25th-27th July, Pancevo (junior match): Yugoslavia-Hungary 10-10 (5-5, 5-5)
    (Vujacic ½0 Sax; Ljubojevic ½1 Kende; Barle 1½ Lengyel; Hulak 10 Sinkovics; Cukic 0½ Lukacs; Perovic 01 Veress; Kovacevic ½½ Doery; Cekro 10 Hazai; Orlov ½ Lajos; Kosanovic ½ Sekelj; Radulovic 01 Varasdy)
  • Novi Sad: Yugoslavia-Romania 12-8 (5½-4½, 6½-3½)
    (Matanovic 1-1 Gheorghiu; Matulovic 1½-½ Ciocaltea; Parma 1-1 Drimer; Bukic 1½-½ Ungureanu (...))
  • Moscow: Moscow-Bucharest 11½-8½ (5-5, 6½-3½)
    (Smyslov 1½ Gheorghiu; Bronstein ½½ Ciocaltea; Shamkovich 11 Ghitescu; Khasin ½½ Drimer; Zaitsev ½1 Ungureanu; [Balashov, Gulko] 0½ Mititelu; Makarychev ½½ Zara; Kushnir ½½ Nicolau; Belavenets 0½ Polihroniade; [Ostrovska, Popova] ½1 Perevoznic)
  • 28th-29th September, Lodz: Poland-Sweden 12½-7½ (6-4, 6½-3½)
    (Doda 10 Andersson; Bednarski 1½ Olsson; Kostro 01 Z.Nilsson; Schmidt 11 Kinnmark; Grabczewski ½1 Ljunquist; Adamski ½1 Brustron; Filipowicz ½1 Platzak; Balcerowski ½½ Hjorth; Pytel ½½ Berglun; [Jedrzejek, Witkowski] ½0 Malmdin)
  • 25th-26th October, London: England-Netherlands 10-10
    (Penrose ½-1½ Ree; Keene 1½-½ Bouwmeester; Wade 00 Kuijpers; Lee 1½-½ Scheltinga (...))
  • Hungary: Hungary-Russian SSR 27-21 (men 12-12, women 9½-6½, junior 5½-2½)
    men:(Portisch 1½-2½ Polugaevsky; Lengyel 1-3 Geller; Barcza 2-2 Zaitsev; Barczay 1½-2½ Antoshin; Forintos 3-1 Avierkin; Csom 3-1 Yufierov), junior:(Adorjan 1½-½ Karpov; Ribli 1½-½ Karpov; Adorian ½-1½ Sveshnikov; Ribli 2-0 Sveshnikov), women: (Bilekne, Veröci, Karakasne, Ivanka — Bilunova, Tsifranska, Skegina, Alekhina)
  • Russian SSR-Latvian SSR 24-16
    (Polugaevsky 2½-1½ Gipslis; Zaitsev 1-1 Klovans; Antoshin 1-1 Schmit; Avierkin 1-1 Schmit; Zhukhovitsky 2½-1½ Petkevichs; Yuferov 3-0 Petersons; Avierkin ½ Petersons; Doroshkevich 2-2 Gutmans; Sveshnikovs (a Latvian himself!) 2½-1½ Levchenkovs; Kozlovska 3-1 Klovane; Skegina 2-2 Rozhlapa)

1970

  • 24th-30th January, Moscow (women): Soviet Union-Yugoslavia 17½-6½ (3½-2½, 5-1, 6-0, 3-3)
    (Gaprindashvili 111½ Lazarevic; Kushnir ½11½ Belamaric; Zatulovskaya 001½ Jovanovic; Rubtsvova 111½ Zivkovic-Jocic; Konopleva 011½ Vujanovic; Kozlovskaya 111½ Torma)
  • Paris: France-Belgium 13-11 (men 10-10, women 1-1, junior 2-0)
    (Plante 1-1 Limbos; [Muffang, Mazzoni] ½½ Willaert (...))
  • Prague: UDA Prague-Honved Budapest 10½-11½ (5½-5½, 5-6)
    (Jansa 1-1 Ozsvath; Smejkal 1½-½ Liptay)
  • 20th-22nd April, Tallinn: Estonian SSR-Bulgaria 10½-9½
  • 18th-19th April, Hengelo: Netherlands-West Germany 7½-12½ (5-5, 2½-7½)
    (Ree 00 Pfleger; Langeweg 00 Hübner; Bouwmeester 10 Hecht; Kuijpers 11 Gerusel; Timman 10 Christoph; Van Scheltinga ½½ Besser; Cortlever ½0 Eising; Prins 0½ Mäder; Witt 00 Juhnke; (w)Vreeken 1½ Jörger) View games Download games
  • 29th April-2nd May, Ulan Bator: Ulan Bator-Warsaw 11-9 (1-4, 4½-½, 2-3, 3½-1½)
    (Ujtumen ½1 Bednarski; Myagmarsuren 01 Bednarski; Tumurbator 01 Witkowski; Lhagva 10 Witkowski; Purevzhav 0½ Grabczewski; Zhigzidsuren 01 Grabczewski; Zorigt ½1 Sznapik; Gungaabazar ½½ Sznapik; Khandsuren 01 Pytel; Khulgana ½1 Pytel)
  • 2nd May, Rotterdam: Rotterdam-Ghent 8-2
    (Van Baarle 1 Meulders; Böhm 1 Criel; Van Wijgerden 1 Goethals; Riksen 1 Thijs; Sandifort ½ Warie; Hoogendoorn 1 Van Ackel; Koevermans ½ Mulkers; Mulder 1 Quintin; Westerveld 0 Goormachtigh; Leemans 1 Colders)
  • 12th-14th May, Poznan (women): Poland-Romania 5½-10½
    (Radzikowska, Erenska, Szota — Teodorescu, Nicolau, Makai)
  • Zagreb: Zagreb-Graz 7½-4½
    (Udovcic 1 Keller; Kurajica ½ Watzka (...))
  • July, Karlove Vary: Czechoslovakia-West Germany 10½-9½
    (Hort ½½ Unzicker; Filip ½½ Schmid; ... Kupka 11 Mäder ... Hlousch 11 Öchslein (...))
  • 3rd-5th July, Bucharest: Romania-Yugoslavia 8½-11½ (4-6, 4½-5½)
    (Gheorghiu ½½ Matulovic; Ghitescu ½½ Minic; Ungureanu 00 Planinc; [Voiulescu, Segal] 01 Ostojic; Drimer ½½ Bertok; Pavlov ½½ Bukic; Reicher ½0 Kovacevic; [Ghizdavu, Stanciu] 0½ Ljubojevic; Szabo ½½ Sahovic; [Deze, Neamtu] 1½ [Cvetkovic, Nicevski])
  • Sochi, Grandmasters Team-Masters Team 51½-46½
    GMs:(Tal 10½, Stein 8½, Sutein 7½, Shamkovich 7½, Liberzon 6½, Korchnoi 6, Lutikov 5)
    NMs:(Kuzmin 9½, Tukmakov 9, Kupreichik 7½, Podgaets 7, Cheshkovsky 5, Gulko 4½, Vaganian 3, Beliavsky 1)
  • 20th October-2nd November, Sofia: Sofia-Budapest 24½-23½
  • Athens: Greece-Yugoslavia 16-54
  • 31st October-1st November, Vlissingen: Netherlands-England 11½-8½
    (Donner 11 Wade; Scholl ½-1½ Keene; Kuijpers 00 Hartston (...) Vreeken 1½-½ Malypetrova-Hartston)

1971

  • Athens: Greece-Yugoslavia 7½-28½
  • 23rd-27th April, Warsaw: Poland-Mongolia 13-7 (3-2, 2-3, 4½-½, 3½-1½) See results
  • Cheltenham: England-West Germany 9½-10½ (4½-5½, 5-5)
    (Penrose 00 Hübner; Keene 1½ Darga; W.Hartston 0½ Pfleger; Wade ½1 Hecht; Markland ½½ Teschner; Botterill 0½ Klundt; Lee ½½ Kestler; Franklin ½0 Dueball; (w)Bellin ½½ Kiffmeyer; (w)J.Hartston 11 Laakmann) View games Download games
  • 26th-27th February, Bamberg: West Germany-Romania 8-12
    (Schmid ½½ Gheorghiu; Darga 10 Ciocaltea; Pfleger 11 Ghitescu; Mohrlok ½½ Pavlov; Kestler ½½ Ghizdavu; Mäder ½½ Ghinda (...) (w)Laakmann 00 Nicolau; (w)Kärner 00 Polihroniade) View games Download games
  • May, Hitzacker: West Germany-Netherlands 10-10 (3½-6½, 6½-3½)
    (Unzicker ½1 Donner; Pfleger ½1 Ree; Teschner 0½ Scholl; Dueball ½0 Kuijpers; Berner 01 Bouwmeester; Heilemann ½½ Van Scheltinga; Öchslein 0½ Cortlever; Ungnad 01 Van Geet; Borngässer 11 Witt; (w)Hensel ½0 Heemskerk) View games Download games
  • Brussels: Belgium-France 8-16
  • Kaufbeuren: Bayern-Switzerland 16½-19½ (Pfleger — Lombard)
  • Argentina: Argentina-Chile 29½-10½
  • Ljubljana: Slovenia-Czechoslovakia 4½-15½
  • France: France-Belgium 14-6
  • Smederevska Palanka (women): Yugoslavia-Bulgaria ???
  • Ljubljana: Ljubljana-Czechoslovakia 5½-14½ (3-7, 2½-7½)
  • Portoroz: Portoroz-Czechoslovakia 1½-18½ (½-9½, 1-9)
  • 22nd-28th September, Brasov (women): Romania-Poland 24-12 (Polihroniade — Radzikowska)
  • Pula: Yugoslavia-Hungary 10-10 (6-4, 4-6)
    (Gligoric ½1 Portisch; Ivkov 10 Barczay; Matanovic ½½ Lengyel; [Parma, Bukic] ½½ Bilek; Minic 1½ Forintos; Ljubojevic 10 Dely; Planinc 00 Csom; Velimirovic 1½ Ribli; Kurajica ½1 [Haag, Adorjan]; [Marovic, Vukic] 00 Sax)
  • Yerevan: Soviet Union-Yugoslavia 35-19 (6½-2½, 7-2, 5½-3½, 4½-4½, 6½-2½, 5-4) See results
  • Budapest: Spartacus Budapest-SG Solingen 7½-12½
    (Csom 1 Hecht; Honfi ½ Lehmann; Szilagyi 1½-½ Cristoph; Varnusz 1½-½ Capelan; Prelovsky ½ Eising)
  • 30th-31st October, London: England-Netherlands 11½-8½
  • 19th November, Moscow: Moscow-Budapest 25½-22½ (6½-5½, 5½-6½, 7-5, 6½-5½)
    (Bronstein 2½, Vasiukov 2, Lein 2, Liberzon 1½, Averbakh 2, Shamkovich 2, Zaitsev 2, Gulko 2½, (j)Makarichev, (j)Fedorov, (w)Lemachko, (w)Medianikova — Szabo 2, Forintos 2½, Adorjan 2, Farago 1½, Honfi 2, Sapi ½, Tompa 3½, Navarovszky 1½, (j)Ribli 2, (j)Sax 1½, (w)Veröci 1½, (w)E.Bilek 2)
  • Chile: Chile-Argentina 19½-20½ (11-9, 8½-11½)
  • West Germany: West Germany-Denmark 9-11

1972

  • Tbilisi: Georgian SSR-Russian SSR 29-29
  • 8th-9th April, Lund: Sweden-Poland 8½-11½ (4-6, 4½-5½)
    (Andersson 01 Bednarski; B.Jansson 0½ Schmidt; Malmgren 0½ Sznapik; Kinmark ½½ Kostro; Broström ½½ Filipowicz; Liljedahl 11 Sliwa; Ek 10 Sydor; Ivarsson 0½ Adamski; Akvist ½0 Balcerowski; Aspström ½0 Pietrusiak)
  • Attendorn: West Germany-England 11½-8½ (5½-4½, 6-4)
    (Hübner 11 Penrose; Hecht ½1 Keene; Dueball ½½ W.Hartston; Kunsztowicz ½½ Markland; Borngässer ½0 Mestel; Christoph 11 Wade; Nehmert 0½ Stean; Besser ½0 Eley; Süss ½1 Whiteley; (w)Laakman ½½ J.Hartston) View games Download games
  • France: France-Belgium 16-8 (men 12-8 [5-5, 7-3], women 2-0, juniors 2-0)
  • Arosa: Switzerland-Yugoslavia 9-11 (3½-6½, 5½-4½)
    (Hug 01 Janosevic; Schaufelberger ½½ Ostojic; Lombard 0½ Vukic; Bhend 1½ Masic (...))
  • Hungary (women): Hungary-East Germany 18-18
  • Prague: Czechoslovakia-Slovenia 10-10
  • Severne Moravsko(?): Slovenia-Czechoslovakia 7½-8½
  • Bucharest (women): Romania-Yugoslavia 16-16 (3-5, 5½-2½, 2½-5½, 5-3)
    (Lazarevic — Polihroniade)
  • Ohrid: Yugoslavia-Soviet Union 13½-26½ (men 10½-13½ [8-4, 2½-9½], women 2-6, juniors 1-7)
    men:(Ivkov ½½ Petrosian; Planinc 00 Petrosian; Matulovic ½100 Korchnoi; Ljubojevic ½½ Stein; Velimirovic 00 Stein; Planinc ½½ Gipslis; Matanovic ½½ Gipslis; Velimirovic 1½ Vaganian; Parma 0½ Vaganian; Rukavina 11½½ Cheshkovsky)
  • Erfurt: East Germany-Czechoslovakia 9-9 (4-2, 3-3, 2-4)
    (Uhlmann, Knaak, Hennings — Filip, Pribyl, Hort, Smejkal)
  • 28th-29th October, Vlissingen: Netherlands-England 7½-12½ (3½-6½, 4-6)
    (Bouwmeester 11 Eley; Hartoch ½0 Keene; Jansen 0½ Hartston; Kuijpers 0½ Wade; Scholl 1½ Markland; Cortlever ½½ Whiteley; Van Baarle ½0 Stean; Van der Weide 0½ Bellin; (w)Baljon 00 Miles; (w)Jansen 0½ Hartston)

1973

  • Karlovy Vary: Czechoslovakia-East Germany 9-3 (4-2, 5-1)
    (Hort 11 Malich; Filip ½½ Liebert; Jansa 01 Hennings; Pribyl ½1 Knaak; Plachetka 11 Zinn; Lechtynsky 1½ Grüneberg)
  • 17th-18th March, Amsterdam: Young Netherlands-Old Netherlands 11-9 (5½-4½, 5½-4½)
    (Ree 0½ Euwe; [Zuidema, Ghijsen] ½½ Bouwmeester; Hartoch ½0 Cortlever; Langeweg ½1 Van Scheltinga; Enklaar 11 Barendregt; Kuijpers ½0 Van Weezel; Scholl 0½ Spanjaard; Jongsma ½½ Van den Bosch; Bredewout 1½ De Groot; Roessel 11 Grappenhaus) Download details View games Download games
  • 14th-16th May, Warsaw: Poland-Sweden 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    (Schmidt ½½ Andersson; Bednarski 0½ B.Jansson; J.Adamski ½0 Ornstein; Filipowicz ½1 Liljedahl; Sydor 1½ Malmgren; Sznapik ½½ Uddenfeldt; Kostro 1½ Wahlbom; Maciejewski 0½ Lekander; Gasiorowski ½½ Ek; Marszalek 0 Kinnmark; Pinkas 1 Broström)
  • 7th-8th April, Hengelo: Netherlands-West Germany 10½-9½ (6-4, 4½-5½)
    (Donner 0½ Unzicker; Langeweg 1½ Teschner; Enklaar ½½ Dueball; Hartoch ½½ Gerusel; Bouwmeester ½½ Süss; Scholl 00 Scheipl; Van Scheltinga 1½ Kunsztowicz; Van Baarle ½½ Hermann; (j)Baljoon 10 Ackermann; (w)Timmer 11 Braunlin) View games Download games
  • Brasov (women): Romania-Hungary 19½-16½ (Baumstark — Ivanka)
  • Belgium: Belgium-France 11½-10½ (6-5, 5½-5½)
  • Karlove Vary: Czechoslovakia-East Germany 11-7 (5-4, 6-3)
    (Hort 11 Malich; Filip ½½ Liebert; Jansa 01 Hennings; Pribyl ½1 Knaak; Plachetka 11 Zinn; Lechtynsky 1½ Grünberg; Vokralova 1½ Nünchert; Hojdarova 00 Nowarra; Kratochvilova 0½ Hofmann)
  • 3rd-8th October, Zinnowitz: East Germany 15-17 (men 8-8, women 7-9) See results
  • Paris: France-Romania 3½-16½
  • Solingen: SG Solingen-Spartacus Budapest ???
    (Hübner 01 Honfi; O'Kelly 11 Haag; Hecht 11 Szilagyi; Gerusel ½1 Prelovszky; Westerinen ½½ Varnusz (...))
  • December, Tbilisi: Soviet Union-Yugoslavia 31-15 (7-5, 9½-2½, 8½-2½, 6-5), men 14-10, women 8½-1½, juniors 8½-3½
    (Petrosian, Geller, Kuzmin, Taimanov, Vasiukov, Vaganian, Dzindzichashvili, Razuvaev, (w)Gaprindashvili, (w)Shul, (w)Chiburdanidze, (j)Panchenko, (j)Mikhalchishin, (j)Machulski — Gligoric, Ivkov, Matulovic, Parma, Velimirovic, Rukavina, Ivanovic, Smederevac, (w)Zivkovic, (w)Konarkowska-Sokolov, (w)Kalchbrenner, (j)Marjanovic, (j)Milovanovic, (j)Djuric)
  • Radenci(?): Slovenia-Czechoslovakia 8-12 (3½-6½, 4½-5½)
    (Parma ½½ Hort; Planinc 11 Jansa; [Puc, Barle] ½0 Pribyl; [Barle, Krzisnik] 11 Mista; Bajec 0 Lechtynsky; Petekova 00 Vokralova (...))
  • 27th-28th October, Manchester: England-Netherlands 9½-10½

1974

  • (1973?) Paris: France(men)-Soviet Union(women) 5-7 (3-3, 2-4)
    ([Macles, Benoit] 1½ Kozlovska; Haïk ½½ Alexandria; Preissman ½0 Shul; Michalet 00 Levitina; [Giffard, Berges] 0½ Konopleva; Loheac 1½ Zatulovska)
  • 8th-10th February, Graz: Austria-Hungary 5½-14½ (2-8, 3½-6½)
    (Dückstein 00 Ribli; Prameshuber ½½ Adorjan; Janetschek 00 Sax; Glass ½½ Honfi; Wittmann 00 Farago; Hölzl ½0 Vadasz; Strobel 0½ Lukacs; Danner 00 Hazai; Klimitschek 01 Pinter; Steiner ½1 T.Horvath)
  • 23rd-24th February, Oslo: Norway-Sweden 5-7 (3-3, 2-4)
    (Zwaig 00 Ornstein; Kristiansen 10 Liljedahl; Wibe 0½ [Lekander, Kaiszauri]; Gulbrandsen 10 Akvist; Poulsen 0 Uddnfeldt; Hoen 1½ Kinnmark)
  • 26th-27th February, radio match: Denmark-Soviet Union ½-3½ (0-2, ½-1½)
    (Andersen 0 Bronstein; Haman 0 Smyslov; Andersen 0 Smyslov; Haman ½ Bronstein)
  • 9th-10th March, Lugano: Switzerland-Italy 13-7 (7½-2½, 5½-4½)
    (Lombard ½0 Zichichi; Hug 1½ Cosulich; Schauwecker 11 Micheli; Wirthensohn ½½ Paoli; Schaufelberger 1½ Porreca 0½; Kupper 11 Primavera; Keller ½1 Cappello; [Bhend, Roth] ½½ Contedini; Walther 10 Rosino; Hohler ½½ Romani)
  • 30th-31st March, Basingstoke, Elvetham Hall: England-West Germany 11-9 (5-5, 6-4)
    (Penrose ½½ Hübner; Basman 01 Schmid; Whiteley 10 Hecht; Miles ½1 Darga; Stean 1½ Dueball; Markland 1½ Mohrlok; Bellin 0½ Kestler; Nunn 0½ Schiffer; (j)Speelman 11 Podzielny; (w)Jackson 0½ Laakmann)
  • 8th-14th April, Strasbourg: France-International selection 11-31 See results
  • Bulgaria-Greece 14-6 (Padevsky 1½ Siaperas; Popov 11 Vizantiadis; Spassov 11 Skalkotas (...))
  • 13th-14th April, Neunkirchen: Austria-Switzerland 13-11 (6½-5½, 6½-5½)
    (Dückstein 11 Lombard; Prameshuber ½½ Hug; Glass 0½ Wirthensohn; Röhrl ½½ Hohler; Witmann 01 Huss; Hölzl 1½ Glauser; Danner 00 Känel; Klimitschek ½0 Gereben; Steiner 11 [Castagna, Marthaler]; Scheichel ½0 Amman; (w)Samt 11 Lussy; (w)Kattinger ½½ Burgin)
  • 16th-18th April, Lodz: Poland-Switzerland 7½-6½ (4-3, 3½-3½)
    (Schmidt 11 Hug; Doda 10 Lombard; Kostro ½0 Wirthensohn; Sznapik ½1 Hohler; Pokojowczyk ½½ Huss; Łuczak ½½ Gereben; [Witkowski, Sydor] 0½ Känel) View games Download games
  • 23rd-29th April, Budapest (women): Hungary-Romania 20-16 (Porubszky — Teodorescu)
  • 27th-28th April, Munich (Bad Aibling?): West Germany-Netherlands 11½-8½ (6-4, 5½-4½)
    (Unzicker ½½ Donner; Pfleger 11 Sosonko; Hecht 0½ Ree; Mohrlok 10 Enklaar; Eising ½½ Hartoch; Christoph ½½ Bouwmeester; Klundt 11 Marcus; Scheipl ½½ Vogel; Feustel 0½ Dieks; (w)Pfleger 1½ Van der Giessen 1½) View games Download games
  • 29th April-3rd May, Zakopane: Poland-East Germany 8½-7½ See results
  • 29th April-3rd May, Zakopane (women): Poland-East Germany 6½-9½
  • 30th April-2nd May, Marianske Lazne: Czechoslovakia-Slovenia 11½-8½ (5½-4½, 6-4)
    ([Pribyl, Jansa] 00 Planinc; [Mista, Pribyl] ½1 Parma; [Neckar, Mista] 11 Musil; [Lechtynsky, Neckar] ½½ Puc; [Meduna, Lechtynsky] 11 Barle; [Hausner, Meduna] 00 Osterman; [Votruba, Hausner] ½1 Jelen; [Dolezal, Votruba] 0½ Vospernik; Ambroz 1½ Supancic; (w)Vokralova 1½ Petek)
  • 18th-19th May, Paris: France-Belgium 13-9 (5½-5½, 7½-3½)
    (Macles 1½ Boey; Todorcevic 01 Van Seters; Seret 11 Bonne; Puhm 01 De Bruycker; Bessenay 01 Wostyn; [Benoit, Gifard] ½½ Van Schoor; Preissmann ½½ Willaert; Meinsohn 10 Rozze; Dussol 0½ Limbos; Boutteville ½1 Schumacher; Berthelot 1½ Kruggelmans)
  • 1st-2nd June, Solingen: SG Solingen-Philippines 6½-1½
    (Hübner 11 Cardoso; Hecht 10 Balinas; Pachman ½1 Lontoc; O'Kelly 11 Aznar)
  • Triest: Northern Italy-Slovenia 9½-10½
  • 3rd-4th June, Solingen: SG Solingen-Israel 9-9 (6-3, 3-6)
    (Hübner ½½ Liberzon; [Hecht, O'Kelly] ½0 Kraidman; Pachman 11 Czerniak; [O'Kelly, Westerinen] ½½ Kagan; Kurajica ½0 Bleiman; [Westerinen, Lehmann] 1½ Radashkovich; [Lehmann, Bachmann] ½½ Chessakov; [Christoph, Capelan] ½0 Stepak; [Bachman, Behling] 10 Smiltner)
  • 2nd-3rd June, Rapperswil: Switzerland-Poland 6-6 (3-3, 3-3)
    (Hug ½½ Schmidt; Lombard ½½ Doda; Schaufelberger ½0 Pytel; Schaywecker 01 Kostro; Keller 10 Pokojowczyk; Wirthensohn ½1 Witkowski) View games Download games
  • 9th-13th July, Timisoara (women): Romania-Yugoslavia 16-16 (Polihroniade — Lazarevic)
  • 7th-8th September, Dublin: Ireland-Wales 9-11 (4½-5½, 4½-5½)
    (MacGrillen ½0 Botterill; Cox 0½ Jones; Littleton ½0 Trevelyan; Dennehy 0½ James; Cassidy ½0 Vaughan; Kernan ½1 R.Miles; Murray 1½ Brangham; Byrne 01 Cadden; Kennefick 1½ Evans; Pye ½½ Taylor)
  • 13th September, Budapest: Spartacus Budapest-SG Solingen 8½-7½ (4-4, 4½-3½)
    (Csom 11 Hecht; Honfi 00 Capelan; Haag ½1 Besser; Varnusz ½0 Eising; Prelovszky 1½ Clemens; Pacsay 1½ Freihoff; [Besztercsenyi, Rigo] 01 Cording; [Rigo, Bosnyak] 0½ Behling)
  • 8th October, Solingen: SG Solingen-Spartacus Budapest 14½-7½ (7-4, 7½-3½)
    (Hübner ½½ Honfi; Hecht 11 Haag; Gerusel 11 Varnusz; Capelan ½1 Prelovszky; Lehmann ½0 Rigo; Besser 00 Pacsay; Christoph ½1 Bosnyak; Eising 11 Besztercsenyi; Freihoff 11 Steiger; Fappas 0½ Schneider; [Könner, Bachman] 1½ G.Honfi)
  • 26th-27th October, Flushing: Netherlands-England 10½-9½ (4½-5½, 6-4)
    (Donner ½½ Hartston; Sosonko ½½ Keene; Enklaar 0½ Stean; Kuijpers 11 Whiteley; Scholl 0½ Markland; Vogel 01 Mestel; Van Dop 1½ Bellin; Dieks ½0 Nunn; (w)Vreeken 0½ Hartston; (j)Van der Sterren 11 Speelman)
  • 3rd-12th November, Belgrade: Yugoslavia-Soviet Union 16½-19½ See results
  • 9th-11th November, Copenhagen & Malmö: Denmark-Sweden 12½-11½ (6½-5½, 6-6)
    (Hamann ½0 Ornstein; Jakobsen ½1 B.Jansson; Iskov ½0 Wahlbom; Moe 10 Liljedahl; Kristiansen 01 Kinnmark; Fedder 11 Niklasson; Bjerring 01 Kaiszauri; Ost-Hansen 1½ Ek; Hvenekilde ½1 Akvist; [Nørby, Bjerre] ½0 Schneider; Buch 00 Schüssler; Auchenberg 1½ Helmertz) (Note! Some sources claim it was not a national teams match)
  • Prague-Moscow 2-6 (2-2, 0-4)
    ([Meduna, Neckar] ½0 Balashov; Hausner ½0 S.Sokolov; (w)Eretova ½0 Madianikova; (w)Hajdarova ½0 Fatalibekova)
  • 13th-14th November, Prague: UDA Prague-CSKA Moscow 4½-7½ (1-5, 3½-2½)
    ([Jansa, Hort] ½1 Gipslis; [Neckar, Jansa] ½½ Podgaets; [Votruba, Alster] 0½ Klovans; [Modr, Neckar] 01 Karasev; [Vrabec, Votruba] 00 Sveshnikov; [Zajic, Hausner] 0½ Stecko) View games Download games

1975

  • 22nd-23rd February, Boras: Sweden-Norway 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    (Ornstein ½0 Øgaard; Uddenfeldt 0½ Zwaig; Jansson 10 Johannesen; Niklasson 0½ Poulsson; Schneider 00 Wibe; Kaiszauri 10 Heim; Liljedahl 11 Moen; Ek ½1 Gulbrandsen; Dahlin 11 Klingen; Ekström ½½ Helmers)
  • Alma Ata: Kazakhstani SSR-Azerbaijani SSR 10½-11½
  • Vilnius: Lithuanian SSR-Uzbekistani SSR 7½-10½
  • Tallinn: Estonian SSR-Lithuanian SSR 5½-8½ (3½-3½, 2-5)
  • Moscow: Moscow University-Vörös Meteor Budapest 19½-4½ (10-2, 9½-2½)
    (Gulko, Makarichev — Szabo, Lengyel)
  • 12th April, St.Peter Port (GCI): Guernsey-Jersey 8½-7½
    (Browing 0 R.Blow; Lainé 1 Le Feuvre; Savident ½ Bisson; Knight 1 D.Gibaut; Wallbridge 0 Joybe; Cummins 1 Durell; Digard 1 G.Girard; Gavey 1 Witts; Denning 1 Greier; Ingrouille 0 Le Rossignol; Moriarty ½ Charnley; J.Bisson 0 South; Wildig 0 Journeaux; De Sausmarez ½ Von Pantzer; Ogier ½ Sheehan; Rawlins-Duquemin ½ Medway)
  • 20th-21st April, Budapest: Hungary-Austria 11-9 (5-5, 6-4)
    (Ribli 1½ [Klimitscher, Dückstein]; Sax 0½ Janetschek; Adorjan 11 Stoppel; Farago 01 Hölzl; Hazai ½½ Wittmann; Tompa 01 Herzog; Pinter ½½ Watzja; Rajna ½0 Roth; Szekely ½1 Scheichel; Horvath 10 Danner)
  • 24th-25th May, Brussels: Belgium-France 8½-11½ (6-4, 2½-7½)
    (Beyen ½0 [Puhm, Seret]; Bonne 1½ [Bessenay, Puhm]; Van Seters 1½ [Giffard, Bessenay]; Limbos ½0 [Benoit, Giffard]; Roofthoofd ½0 [P.Meinsohn, Benoit]; Lemaire ½½ [L.Roos, P.Meinsohn]; Van den Broeck 00 [Goldenberg, L.Roos]; Wostyn 11 [Michalet, Goldenberg]; Schumacher 00 [F.Meinsohn, Michalet]; Monaville 10 [M.Roos, F.Meinsohn])
  • 1st-7th July, Zalaegerszeg (women): Hungary-Yugoslavia 21-15 (Karakas — Kalchbrenner)
  • 3rd-5th July, Karlovy Vary (U25): Czechoslovakia-East Germany 11-9 (4½-5½, 6½-3½)
    (Nekar, Hausner, Meduna — Vogt, Grünberg, Dietze)
  • Cardiff: Wales-Netherlands 5½-10½ (2½-5½, 3-5)
  • 17th-24th July, Satu Mare (women): Romania-Hungary 19½-16½ (Muresan — Karakas)
  • 26th July, Stockholm (U25): Sweden-US High School 6½-3½
    (Kaiszauri 1 Tisdall; Uddenfeldt ½ Diesen; Schüssler ½ Rohde; Karlsson 1 Regan; Ekström ½ Henley; End 1 Fedorowicz; Olofsson 1 Potts; Berkell ½ Cohen; Hedin ½ Moskow; Werner 0 Meskin)
  • 6th September, telex match: Netherlands-Sweden 4½-6½
    (Euwe ½ Arnlind; Sosonko ½ Andersson; Ree 0 Ornstein; Langeweg 0 Jansson; Kuijpers ½ Kinnmark; Zuidema 1 Liljendahl; Van der Vliet 0 Niklasson; Boersma ½ Kaiszuri; Haitsma ½ Ek; Dieks 0 Ekström; Nicolau-Van der Mije 1 Haraldsson)
  • 27th-27th September, Medulin: Yugoslavia-West Germany 15½-4½ (8½-1½, 7-3)
    (Minic ½½ Ostermeyer; Kovacevic 1½ Fahnenschmidt; Hulak 1½ Nonnenmacher; Rukavina 1½ Teschner; Raicevic 11 Klundt; Buljovcic ½½ Mallee; Rajkovic ½½ Podzielny; Sofrevski 11 Scheipl; Nemet 11 Bastian; Ivanovic 11 Reefschlager)
  • 2nd-3rd October, Portoroz: Slovenia-Czechoslovakia 6-14 (2-8, 4-6)
    (Planinc ½0 Augustin; [Musil, Puc] 00 Neckar; [Puc, Bajer] ½1 Lanc; Osterman 0½ Meduna; [Bajec, Mihevc] ½½ Kupka; Karnar 00 Prandstetter; Jelen ½1 Nun; [Mihevc, Slak] 00 Jankovec; Kosir 0½ Hojdarova; Polajzer 0½ Mokry)
  • 3rd-5th October, Helsinki: Finland-Poland 7½-12½ (6-4, 1½-8½)
    (Poutiainen ½½ Adamski; Rantanen ½½ Doda; Jouko Aijälä ½0 Sydor; Raaste 0½ Kostro; Jorma Aijälä 10 Sznapik; Venäläinen ½0 Filipowicz; Hurme 10 Bielczyk; Saren 10 Schinzel; Ristoja ½0 Radzikowska; Binham ½0 Borkowski)
  • October, Austria: Austria-Czechoslovakia "B" 4-16 (3-7, 1-9)
    (Wittmann ½½ Neckar; Danner 00 Lanc; Watzka 00 Meduna; Deutsch 00 Kupka; Nickel 00 Prandstetter; Wallner ½0 Nun; Lindmayr ½0 Jankovec; Gesztesy 1½ Dolezal; Malle 00 Mokry; Hönigl ½0 Hojdarova)
  • Moscow: Moscow University-Vörös Meteor Budapest 10-6 (4½-3½, 5½-2½)
    (Makarichev, Ivanov, Vatnikov, Dolmatov — Portisch, Szabo, Adorjan, Lengyel)
  • 19th-27th October, Beijing & Shanghai & Hangzhou: China-The Philippines 25-35 (4-6, 4½-5½, 4-6, 5-5, 3-7, 4½-5½)
    (Chih, Liu, Chen — Torre, Cardoso, Naranja)
  • 20th-22nd October, Athens: Greece-Bulgaria 2½-15½
  • 10-16th November, Belgrade (women): Yugoslavia-Romania 10-14
    (Jovanovic, Stadler — Polihroniade, Teodorescu)
  • Parma: Northern Italy-Slovenia 2½-5½
  • 11th-20th November, Odessa: Soviet Union-Yugoslavia 20-16 See results
  • 27th-28th December, Muttenz: Switzerland-Austria 13½-10½ (6-6, 7½-4½)
    (Keller 00 Robatsch; Lombard ½0 Hölzl; Hohler ½½ Wittmann; Huss 1½ Palme; Schauwecker ½1 Hackbarth; Bhend ½1 Opl; Glauser ½1 Baumgartner; Känel ½1 Danner; Hammer 1½ Mikenda; Ott ½½ Braun; Wettstein ½1 Kattinger; Ludwig 0½ Hennings)
  • Tallinn: Estonian SSR-Latvian SSR 5½-8½ (Nei — Klovans)

1976

  • 24th January, London (rapid match): "Young England"-Soviet Union 5½-12½
    (Stean, Goodman, Mestel — Korchnoi, Taimanov, Bronstein)
  • 14th-15th February, Oslo: Norway-Sweden 10½-9½ (5-5, 5½-4½)
    (Øgaard ½½ Wahlbom; Zwaig 10 Uddenfeldt; Poulsson ½1 Kinnmark; [Wibe, Kjølberg] ½1 Niklasson; Johannessen 01 Liljedahl; Hoen 1½ Lekander; Gulbrandsen 00 Wedberg; Ofstad ½1 Helmertz; Klingen 0½ Svensson; Trolldalen 10 Karlsson)
  • 3rd April, telex match: London-Belgrade 4-4
    (Nunn ½ Matanovic; Whiteley ½ Raicevic; Bellin ½ Karaklajic; Basman 1 Messing; Franklin 0 Marjanovic; Caldwell ½ Pihajlic; Goodman ?1 Katanic; Hodgson 1 Paunovic)
  • Rogaska Slatina: Slovenia-Croatia 7½-12½
  • 9th-13th April, Poznan (U25): Poland-East Germany 13½-22½ (3½-5½, 3½-5½, 3½-5½, 3-6)
    (Sznapik, Bielczyk, Skrobek — Vogt, Grünberg, Casper)
  • 9th-18th April, Singapore: Singapore-Indonesia 31-17 See results
  • 10th-11th April, Rogaska Slatina: Slovenia-Northern Italy 13½-6½ (6½-3½, 7-3)
    (Parma 11 Grinza; Planinc 11 Micheli; [Preinfalk, Puc] 0½ Taruffi; Osterman 1½ Trabattoni; Bajac ½½ Santolini; Jelen ½½ Olivotto; Marnar 11 Rupeni; Mihevc 0½ Braunberger; Slak ½½ Perinelli; Klemencic 11 Jerusalmi)
  • 1st May, St. Helier (JCI): Jernsey-Guernsey 7½-8½
    (Whetton ½ Browning; Gibaut ½ Palmer; Blow 0 Lane; Le Rossignol 1 Knight; Le Feuvre ½ Savident; H.Greier ½ Gavey; South 0 Wilding; Boxhall 0 Bisson; K.Greier 1 Cummins; Whitley ½ Wallbridge; Collins ½ Cutter; Witts ½ Taylor; Harris 0 De Sausmarez; Von Pantzer 1 Eker; Charnley ½ Nussbaumer; Sheehan ½ Aslett)
  • 3rd-5th May, Tunis: Tunisia-Luxembourg 16½-3½ (8-2, 8½-1½)
    (Bouaziz 11 [R.Schneider, Milbers]; Ben Rehouma ½½ [Milbers, R.Schneider]; Drira 1½ Philippe; [Tebourbi, Tabanne] 11 Specchio; [Ouechtati, Tebourbi] ½1 Biel; [Caabani, Najar] ½1 Ludewig; [Boughanemi, Ouechtati] 11 [Linster, Peffer]; [Hallaoui, Boughanemi] 1½ [Peffer, Linster]; [Belkahia, Kilani] ½1 Brück; [Kachbati, Hallaoui] 11 [Pizzaferri, Pletschet])
  • 27th May-2nd June, Krk (U30): Yugoslavia-Soviet Union 11-29 (3½-6½, 2½-7½, 3-7, 2-8)
    (Kurajica, Hulak, Barle — Vaganian, Romanishin, Tukmakov)
  • 29th-30th May, Paris: France-Belgium 15-5 (7-3, 8-2)
    (Todorcevic 11 Rooze; Preissmann 10 Meylders; Seret ½1 [Van Seters, Limbos]; Giffard ½½ Wostyn; Meinsohn ½1 Moyersons; Abravanel 11 Tonoli; Ferry 1½ Molekens; Lecuyer ½1 Schumacher; Giacomazzi 01 Tonoli; Merlini 11 Kirpag)
  • June, Baghdad: Iraq-Tunisia 3-3
  • 5th-6th June, Prague: Czechoslovakia-Staiermark (Austrian land) 13-7 (8-2, 5-5)
    (Prandstetter 1½ Wittmann; Sikora 10 Danner; Neckar 0½ Watzka; Lanc 11 Deutsch; [Spacek, Vokoun] 1½ Nickel; [Vokoun, Mokry] ½0 Lindmayr; [Mokry, Ambroz] ½½ Köhldorfer; [Ambroz, Modr] 1½ Gesteszy; [Modr, Benes] 11 Malle; [Benes, Zrzavy] 1½ Forstner)
  • 6th-7th June, Winterthur: Switzerland-Bayern 9-11 (4-6, 5-5)
    (Lombard ½½ Unzicker; Huss 00 Pfleger; Schaufelberger ½½ Kestler; Känel 0½ Klundt; Kupper ½½ Westermeier; Hohler ½½ Feustel; Glauser ½1 Saacke; Bhend ½1 Göhring; Hammer 0½ Meinberger; Ott 10 (Hartmann, Schlosser])
  • 18th June-26th September: Canada-USA 133½-93½
  • 19th-20th June, Malbork: Poland-Finland 12½-7½ (8-2, 4½-5½)
    (Sznapik ½½ Westerinen; Bednarski ½½ Poutiainen; Adamski 1½ Rantanen; Doda 10 Kanko; Sydor 1½ Saren; Pokojowczyk 10 Nykopp; Dobosz ½0 Sorri; Szymczak ½½ Havansi; Erenska-Radzewska 11 Ristoja; Borkowski 11 Pyhälä)
  • 20th-27th July, Nivice (women): Yugoslavia-Hungary 17½-18½ (Markovic — Krizsan)
  • 18th-22nd July, Berlin Ost (U25): East Germany-Czechoslovakia 25-15 (5-5, 6½-3½, 6-4, 7½-2½)
    (Knaak, Espig, Vogt, Bönsch — Ftacnik, Beil, Spacek, Petran)
  • 16th-22nd August, Gyula (women): Hungary-Romania 19½-16½ (Karakas — Baumstark)
  • August, Brasov (women): Romania-Bulgaria 14-11 (Baumstark — Asenova)
  • 2nd-5th September, Willemstad: Netherlands-Belgium 9½-6½ See results
  • 11th September, telex match: London-New York 4-8
    (Miles ½ Shamkovich; Hartston 0 Zuckerman; Mestel 0 Soltis; Nunn 1 Bisguier; Whiteley 0 Mednis; Bellin 0 Boskovic; (w)Caldwell 0 Crotto; (j)Goodman 0 Rohde; (j)Pigott 1 Moskow; (j)Hodgson 0 Wilder; (j)Short 1 Benjamin; (j)Carr ½ Jovanovic; (Board of Honour) Milner-Barry 1 Ed.Lasker; (U10)Howell 0 Le Donne)
    Results from boards 13-14 did not count.
  • 11th-12th September, Gent (junior teams): Belgium-Netherlands 4-16 (De Bruycker — Van der Weide)
  • 2nd-3rd October, Bucharest: Romania-West Germany 11-9 (5½-4½, 5½-4½)
    (Gheorghiu ½½ Schmid; Ciocaltea ½1 Pfleger; Ghitescu 0½ Darga; Suba 1½ Hecht; Pavlov 0½ Kestler; Urzica 11 Teschner; Vaisman 10 Wockenfuß; Polihroniade 1½ Weichert; Muresan ½1 Fendel; Foisor 00 Weidemann) View games Download games
  • 2nd-3rd October, Bangkok: Thailand-Singapore 5-7 (2-4, 3-3)
    (Darakorn 00 H.Lim; Sinprayoon 0½ L.O.Choong; Rasmussen 00 P.K.Chan; Sa-Nadsup 11 N.Y.Wong; Trisa-Ard 01 S.F.Quek; Kavakul 1½ Leong)
  • 4th-5th October, Brno: Brno city-Poznan city 11½-6½ (5½-3½, 6-3)
    ([Ryc, Augustin] 11 Doda; [Mozny, Ryc] 01 Bernard; Donnert ½½ Nowak; Vykydal 11 Pietrusiak; Machacek 10 Stypka; Ramik 1½ Stempin; Danek 11 Kujawski; (w)[Chalupova, Pihalova] 00 Erenska; (w)Zavodka 01 Dembecka) View games Download games See photo
  • 5th-6th October, Athens: Greece-Romania 3-11 (½-6½, 2½-4½)
    (Gregoriou 00 Gheorghiu; Vizantiadis 0½ Ciocaltea; Tsouros 0½ Ghitescu; Paidoussis 0½ Suba; Anastasopoulos ½½ Urzica; Petrovikis 0½ Pavlov; Balaskas 00 [Botez, Troianescu])
  • October, Singapore: Singapore-New Zealand 2½-2½
    (S.H.Lim 1 Green; O.Choong ½ Small; P.K.Chan 0 R.Smith; N.Y.Wong 0 Cornford; S.F.Quek 1 Leonhardt)
  • October, Bratislava: Czechoslovakia "B"-Finland 5½-2½ (3½-½, 2-2)
    (Kozma ½½ Palmo; Novak 1½ Kannonen; Franzen 1½ Piuva; [Ftacnik, Rückschloss] 1½ Lipsanen)
  • 26th-28th October, Matrahaza (junior teams): Hungary-Romania 11½-6½ (Groszpeter — Foisor)
  • 20th November, phone match: Netherlands-Sweden 7½-2½
    (Donner ½ Andersson; Böhm 1 Kaiszauri; Ligternik ½ Niklasson; Hartoch 1 Eslon; Enklaar ½ Karlsson; Van Wijgerden 1 Rörvall; Scheeren 1 Wedberg; Vogel 1 Hansson; Baart 0 Schüssler; Belle 1 Bengtsson)
  • Olomouc: Czechoslovakia-Slovenia 11½-8½

1977

  • 2nd-10th April, Hamburg: Favorite Hammonia chess club-International team 18½-62½ See results
  • 13th-14th May, Tangier: Morocco-Mauretania 5½-2½ (3½-½, 2-2)
    (Chorfi 11 M.A.Bonassia; Sbia 10 Sargos; Kadiri ½1 Radi; [Marakchi, Lamri] 10 M.S.Mokhtar)
  • 11th-12th June, Brussels: Belgium-France 8-12 (3-7, 5-5)
    ([Rooze, Rubinstein] ½0 Chevaldonnet; De Bruycker 00 Seret; Beyen 0½ Giffard; Meulders 01 Weil; Bonne 1½ Benoit; Weemaes ½1 Giacomazzi; Roofdhoofd 10 Sellos; Limbos 0½ Leski; Van Hoolandt 0½ Lejeune; Van der Beken 01 Tagnon)
  • September, Sinaia (women): Romania-Hungary 20-28 (Chis — Karakas)
  • 1st-10th July, Györ (women): Hungary-Yugoslavia 23½-12½ (Krizsan — Stadler)
  • 28th September-3rd October, Zinnowitz (U25): East Germany-Poland 21½-18½ (4½-5½, 4-6, 5½-4½, 7½-2½)
    (Vogt, Knaak, Casper — Szymczak, Bielczyk, Dobosz)
  • 23th October, Singapore: Singapore-Brunei 9-1
    (N.Y.Wong 1 A.Metahir; S.F.Quek ½ Damit; C.S.Chia 1 Limbang; Leong 1 Ismail; N.H.Koh 1 Sundaram; K.H.Koh 1 J.Lim; C.L.Lim ½ Yusoff; Raj 1 H.K.Chew; Seah 1 M.Metahir; S.K.Quek 1 A.Hassan)
  • 29th-30th October, Hartley Wintney: England-Netherlands 10-10 (4½-5½, 5½-4½)
    (Miles 0½ Timman; Hartston ½½ Sosonko; Nunn 1½ Donner; Mestel 10 Ree; Webb 0½ Langeweg; Bellin 01 Ligterink; Speelman ½1 Hartoch; Whiteley ½½ Kuijpers; Hartson ½1 Van der Mije; Taulbut ½0 Janssen)
  • 11th-17th November, Tallinn (U30): Soviet Union-Yugoslavia 31-9 (7-3, 8½-1½, 9-1, 6½-3½)
    (Romanishin 011½ Hulak; Vaganian 1½1½ Marjanovic; Beliavsky 111½ Rogulj; Dvoretsky 11½½ Simic; Mikhalchishin ½½11 Djuric; Zaichik 1111 Bjelajac; Alexandria 11½1 Macek; Fomina 1111 Dekic; Yusupov ½½1½ Popovic; Dolmatov 0110 Ristic)
  • 19th-20th November, Poznan: Poznan city-Brno city result unknown View games Download games
  • 23rd-30th November, Pernik (women): Bulgaria-Romania 13½-22½ (Shikova — Chis)
  • November-December, Manila & Cebu & Bacolod: The Philippines-China 29½-24½ (4-2, 2½-2½, 4½-2½, 1½-4½, 2-4, 3½-2½, 5-1, 3½-2½, 3-3)
    (Torre, Cardoso, Mascariñas — Chi, Chen, Chang)
  • 27th December, Singapore: Singapore-Hong Kong 3½-½
    (L.A.Tan 1 K.Jhunjhnuwala; P.K.Chan ½ N.Jhunjhnuwala; C.H.Goh 1 S.Jhunjhnuwala; C.W.Leong 1 R.Jhunjhnuwala)
  • (junior teams): Hungary-Romania 11½-8½ (Groszpeter — Foisor)
  • Brasov (junior teams): Romania-Bulgaria 8½-11½ (Foisor — Donchev)

1978

  • Næstved: Denmark-Sweden 12-4 (7-1, 5-3)
    (Hamann 1½-½ Ornstein; Jakobsen 2-0 Jansson (...) Kølvig 2-0 Ornstein)
  • Sinaia (women): Romania-Yugoslavia 16½-14½ (women 14-9, girls 2½-5½)
    (Polihroniade ½-1½ Macek; Baumstark 2½-1½ Markovic; Muresan 3-1 Prokopovic; Nutu 2½-1½ Pihajlic; Bogdan 3-1 Stadler; Jicman 2½-1½ Petrovic)
  • Borovets (junior): Bulgaria-Romania 9½-10½ (4-6, 5½-4½)
  • 23rd-25th September, Brno: Brno City-Poznan city result unknown View games Download games
  • Zinnowitz (U26): East Germany-Czechoslovakia 22-14 (men 12½-11½, women 9½-2½)
    (Knaak, Vogt — Ftacnik, Hausner)
  • Zakopane (U26): Poland-East Germany 15-25 (5-5, 4-6, 2½-7½, 3½-6½)
    (Szymczak, Dobosz, Tomaszewski — Knaak, Casper, Grünberg)

1979

  • Teslic: Yugoslavia-Soviet Union 15-25 (5-5, 3½-6½, 3-7, 3½-6½)
    (Velimirovic 001½ Tal; Ivkov ½½½0 Petrosian; Matulovic ½1½½ Balashov; [Knezevic, Bukic, Knezevic, Knezevic] ½0½½ Romanishin; Nemet 1½½½ Georgadze; Vukic 100½ Gufeld; Marjanovic 1100 Kupreichik; [Nikolic, Nikolic, Damjanovic, Nikolic] ½½01 Azmaiparashvili; (w)Prokopovic 0000 Alexandria; (w)Petronic 0000 Akhmilovska]
  • Belgrade: Serbia-Bayern 13-7 (5-5, 8-2)
    (Matulovic ½½ Kestler; Rajkovic 1½-½ Westermeyer; Nikolic 11 Schubert (...))
  • Arad (women): Romania-Hungary 20-16 (Muresan — Porubszky)
  • Denmark-Great Britain ???
  • Bensheim: West Germany-Romania 8½-11½ (4-6, 4½-5½)
    (Hecht 0½ Gheorghiu; Soos 0½ Suba; Borik ½1 Ciocaltea; Gerusel ½0 Ghinda; [Fahnenschmidt, Hess] ½0 Stoica; [Nonnenmacher, Fahnenschmidt] ½½ Grunberg; (j)Lobron 00 Negulscu; (w)Fischdick ½1 Polihroniade; (w)Hund 1½ Nutu) View games Download games
  • Zinnowitz (U26): East Germany-Poland 19-21 (3½-6½, 5-5, 5½-4½, 5-5)
    (Bönsch, Grünberg, Casper — Bielczyk, Dobosz, Borkowski)

1980

  • 15th-19th January, Warsaw: Warsaw-Moscow 8-16 (2½-5½, 3-5, 2½-5½)
    (Schmidt ½01 Smyslov; Sznapik 0½0 Vasiukov; [Kuligowski, Kuligowski, A.Adamski] 00½ Shpilker; J.Adamski ½½½ Moiseev; Filipowicz 0½½ Zlotnik; Sek ½½0 Kremenetsky; Staniszewski ½½0 A.Sokolov; Szyszko ½½0 Smelyi)
  • Oberhausen: West Germany-Hungary 6-14 (3-7, 3-7)
    (Unzicker 0½ Sax; Hess 00 Csom; Lau 00 Pinter; Kindermann ½0 Farago; Reefschläger 00 Vadasz; Fahnenschmidt 00 F.Portisch; [B.Schmidt, Borik] 01 Lengyel; Ostermeyer ½½ Hazai; (w)Fischdick 1½ Veröci-Petronic; (j)Lobron 1½ Karolyi) View games Download games
  • April, Leningrad: Leningrad University-Moscow University 16½-33½ (8-17, 8½-16½)
    (Taimanov, Vladimirov — Yusupov, Dolmatov)
  • Voitsberg(?): Staiermark (Austrian land)-Slovenia 7½-12½
  • 2nd-3rd October, Poznan: Poznan city-Brno city result unknown View games Download games
  • 27th October-3rd November, Zakopane: Poland-East Germany 6-10 (2½-1½, 2-2, 1-3, ½-3½)
    (Sznapik 2; Kuligowski 1½; Pokojowczyk 2; Przewoznik ½ — Knaak 2; Uhlmann 3; Vogt 2½; Espig 2½) See results
  • 1st-2nd November, Brussel: Brussels-Paris 8-12
    (Limbos 1½ Benoit; [Van den Broeck, Henris] 0 Derreumaux; Willaert 1½ Mercier; Luminet 2 Conan; Verhaegen 0 Nora; Rubinstein ½ Mazzoni; Lemaire 1 Berlacki; Varfis 1½ Nepomniachty; Delhaye 0 Lijot; Verwilghen 0 Birens)
  • Groningen (women): Netherlands-West Germany 5-7 (1½-4½, 3½-2½)
    (Van der Mije ½-1½ Fischdick; Wreeken 0-2 Hund; Belle 0-2 Feustel (...))

1981

  • Pärnu: Estonian SSR-Lithuanian SSR 59-41
  • 8th-23rd February, Mar del Plata: America-Europe 12½-19½ (5½-10½, 7-9)
    (Christiansen 4; Browne 3½; Quinteros 3; Seirawan 2 — Andersson 6; Ljubojevic 5; Larsen 4½; Portisch 4) See results
  • Switzerland (junior): Switzerland-Netherlands 8½-15½ (4½-7½, 4-8)
  • September, Platja D'Aro: Catalunya-Moscow city 2-8
  • 7th-10th August, Bošanska Krupa (U20): Yugoslavia-Poland 10-10 (5½-4½, 4½-5½)
    (Draško, Sulava, Cvetanovski — Strzelecki, Bany, Staniszewski). Poland were officially proclaimed winners on board count.
  • November, Paris: Paris-Brussels 10-10
    (Benoit 1½ Limbos; Lecuyer ½ Willaert; Fayard 1 Campos Ortega; Derreumaux 2 Van Hoolandt; Lebel ½ Rubinstein; Nora 1 Verhaegen; Conan ½ Lemaire; Birens 0 Wauthier; Berlacki 1½ Romanelli; Moingt 1½ Vingerhoets)

1982

  • Ruse (juniors): Bulgaria-Romania 13½-6½ (7-3, 6½-3½)
  • May, Baile Herculane (women): Romania-Poland 22-14 (Terescenko — Brustman)
  • Bosanska Krupa (junior match): Yugoslavia-Poland 10-10
  • Switzerland (junior): Switzerland-Netherlands 8½-15½ (4½-7½, 4-8)
  • 25th-30th September, Słupsk: Poland-East Germany 6½-9½ (1½-2½, ½-3½, 2½-1½, 2-2)
    (Sznapik ½; Schmidt 2½; Kuligowski 1; Sygulski 2; Pokojowczyk ½ — Knaak 2½; Uhlmann 2; Vogt 3; Malich 2) See results
  • Bugojno: Yugoslavia-Switzerland 10-6 (5-3, 5-3)
    (Velimirovic ½½ Hug; Kovacevic ½½ Wirthensohn (...))
  • Zinnowitz: East Germany-Bulgaria 17-15 (5-3, 2½-5½, 5½-2½, 2-6)
    (Vogt, Malich, Uhlmann — ?)
  • 26th-29th November, Warsaw (junior): Poland-Yugoslavia 5½-14½ (1-9, 4½-5½)
    (Staniszewski ½½ Franic; Strzelecki 00 Gicev; Zolnierowicz ½½ Zakic; Sapis 0½ Vratonjic; Kuczynski 0½ Kozul; Mannke 01 Mohr; (w)Rojek 01 Vujic; (w)Czarska 00 Petek; (w)Wieckiewicz 00 Verus; (w)Leszner 00 Bazaj)
  • Lucerne (juniors): Austria-Sweden 8½-11½ (3½-6½, 5-5)
  • Czechoslovakia-Denmark ???

1983

  • Zinnowitz: East Germany-Bulgaria 17-15

1984

  • Albena: Bulgaria-East Germany 15-17
  • 8th-12th December, Warsaw (junior match): Poland-Yugoslavia 8½-9½ (2½-6½, 6-3)
    (BOYS: Staniszewski 01 Lazic; Sapis 01 Djurovic; Kuczynski 10 Ilincic; [Woda, Matlak] 0½ Cigan; Weglarz ½1 Zelcic;
    GIRLS: Lissowska 0½ Markov; Leszner 01 Pejic; Rzeczycka 11 [Markov, Biocanin]; [Autowicz, Nowik] 00 Vuksanovic)

1985

  • Zinnowitz: East Germany-Bulgaria 12½-19½
  • Malaysia: Malaysia-Singapore 19-11
    See info on whole series here

1986

  • Plovdiv (women, ?1985): Bulgaria-East Germany 13-11 (5-1, ???, ???, 3-3)
    (Voiska — Heintze (...))
  • February, Reykjavik: Nordic Team-United States 12-12 (6½-5½, 5½-6½)
  • May, Norrköping: Sweden-Denmark 9½-6½ (5½-2½, 4-4)
  • May, Neuchâtel: Switzerland-France 7½-12½ (3½-6½, 4-6)
  • October, Sofia: Bulgaria-East Germany 21½-18½ (men 12-12; women 9½-6½)
    (...)

1987

  • Brussels, December: Men-Women 16-16
    (Gaprindashvili 5; Zsu.Polgar 3½; Chiburdanidze 4½; Cramling 3 - Lobron 4; Winants 4; Dlugy 4; W.Watson 4)
  • Nordhausen, November: East Germany-Bulgaria 12½-11½ (3½-2½, 3-3, 4-2, 2-4)

1988

  • Madrid (rapid): Soviet Union-World 32½-31½
    (Kasparov 5½, Beliavsky 4, Gurevich 5½, Sokolov 2½, Psakhis 2½, Chernin 5, Dolmatov 4½, Azmaiparashvili 3 — Ljubojevic 3½, Kortschnoj 5½, Andersson 4½, Speelman 3½, Portisch 4½, Hjartarson 3½, Nogueiras 3½, Illescas 3) See results
  • 3rd-4th September, Roncegno (ITA): Venice Chess League-Munich Chess League 19½-20½ View games Download games
  • Helsinki: Estonian SSR-Finland
  • Potsdam: East Germany-West Germany ???
  • Valkeakoski: Finland-Sweden ???

1989

  • Malmö: Sweden-Denmark 9½-6½ (5-3, 4½-3½)
    (Andersson 11 Hoi (...))
  • 1st-6th May, Venice: Venice-Tallin 9½-14½ (2½-3½, 2-4, 2-4, 3-3)
    (Rosino, Castagnetta, Santolini, Simoli, Perinelli Paolo, Fabris, Pastres, Guaglianone, Gibellato, Redo Nicola, Furlan — Veingold, Karner, Kiik, Oim, Luik, Pohla)
  • 2nd-3rd September, Roncegno (ITA): Venice Chess League-Munich Chess League 23-17 View games Download games
  • Nyköping: Sweden-Finland ???
  • Tallinn: Estonian SSR-Finland ???

1990

  • 12th-13th November, Zagreb: Croatia-Canada 9-7 (3-5, 6-2)
    ([Cvitan, Hulak] 1½ Hebert; [Lalic, Kovacevic] ½½ [Nickoloff, O´Donnell]; [Marangunic, Cvitan] 0½ [O´Donnell, Nickoloff]; [Rogulj, Lalic] ½½ Hergott; [Bukal, Komljenovic] 01 Taylor; (w)Macek 01 Baltgailis; Belamaric ½1 Mongeau; Zelic ½1 Palmarek)

1991

  • Leningrad (junior match): Soviet Union-Yugoslavia 42½-21½
    (Danielian 6½, Alexandrov 6½, Kramnik 6, Anapolsky 5½, Onischuk 5½, Lugovoi 4, Orlov 3½, Sakaev 3½, Yemelin 1½ — Kovacevic 4½, Ostojic 3½, Mitkov 3, Brenjo 3, Saric 2½, Popov 2, Burovic 2, Savicevic 1)

1992

  • Aruba, August-September: Men-Women 39-33
    (Polugaevsky 8½; Panno 7; Ivkov 6½; Geller 6; Smyslov 6; Uhlmann 5 - J.Polgar 7½; Zsu.Polgar 6½; Cramling 6; Galiamova 5; Arakhamia 5; Chiburdanidze 4)

1993

  • Lviv (junior match): Lviv city-Belgrade city 11½-8½ (7½-2½, 4-6)
    (Mikhalchishin 1½ Abramovic; Borulia 11 Nikolin; Beliavsky 1½ Cabrilo; Zheliandinov 00 Kosic; Levin 1½ Drasko; Lornye 00 Pavlovic; Golod 1½ Miladinovic; Romanishin 11 Ilincic; Vidoniak ½0 Ostojic; (w)Lelchuk 10 Vuksanovic)
  • Hajnarfjördur/Köparogur, March: Iceland-France 49-51

1994



1995



1996



1997



1998

  • 28th-29th January, Belgrade: Belgrade-Moscow 14-10 (6½-5½, 7½-4½)
    (MEN: Velimirovic ½½ Shipov; Ilincic ½1 Smagin; Damljanovic ½½ Piskov; Pavlovic ½0 Machulsky;
    SENIORS: Gligoric ½½ Smyslov; Ivkov ½½ Krogius; Matulovic ½1 Movshovich; (w)Lazarevic ½1 Belavenets;
    BOYS: [Perunovic, Prelevic] 1½ Kuznetsov; [Sedlak, Danilovic] 11 Berezovics;
    GIRLS: [Masovic, Stojanovic] ½½ Chasovnikova; [Popovic, Dimitrijevic] Viktorova 0½)
  • Skänninge: Sweden-Denmark 9½-6½ (4½-3½, 5-3) (Agrest — L.B.Hansen)
  • 17th-21st June, Radviliskis (junior teams): Lithuania-Poland 8½-11½ (Grigutavicius — Jasik)

1999

  • 30th May-1st June, Suwałki (junior teams): Poland-Lithuania 10-10 (Dziuba — Jatautas)
  • Zurich: Switzerland-Germany 23½-26½
    (Kortschnoj 7, Pelletier 4½, Jenni 4½, Züger 4, Hug 3½ — Hort 6, Tischbierek 6, Gabriel 5½, Lutz 5, Vogt 4)

2000

  • 26th-28th May, Przemysl (junior teams): Poland-Ukraine 7½-12½ (Owczarzak — Volokytyn)
  • 19th-20th May, Vilnius (junior teams): Lithuania-Poland 3½-16½ (Petuchowskis — Owczarzak)
  • 26th-27th June, Szeged (women): Hungary-Yugoslavia 7-5 (3-3, 4-2)
    (Madl ½1 Maric; Medvegy 0½ Bojkovic; Lakos 0½ Prudnikova; [J.Horvath, Farago] ½0 Chelushkina; T.Gara 11 N.Stojanovic; A.Gara 11 A.Stojanovic)

2001

  • Eupatoria (junior teams): Ukraine-Poland 12½-9½ (Areshenko — Heberla)
  • Batumi, rapid chess: Europe-Asia 58-46 (men 47½-24½, women 10½-21½)
    (Kasparov, Van Wely, Bacrot, Sutovsky, Gurevich, Azmaiparashvili, Lutz, Ioseliani, Kovalevska, Chiburdanidze, Gurieli — Kasimdzhanov, Adianto, Ye Jiangchuan, Vladimirov, Dao Thien Hai, Rogers, Zhu Chen, Xu Yuhua, Hoang Thanh Trang, Zhu Chen, Xie Jun)
  • Shanghai: China-Russia 30½-41½ (men 14½-21½, women 9-9, juniors 7-11)
    (Khalifman, Dreev, Svidler, Grischuk, Rublevsky, Motylev — Ye Jiangchuan, Xu Jun, Liang Chong, Peng Xiaomin, Zhang Zhong, Zhang Pengxiang)

2002

  • Caldes de Malavella: Catalonia-Iceland 10½-5½ (4½-3½ 6-2)
    (Magem Baldas ½½ J.Gunnarson; Comas 01 S.Sigfusson; Narciso Dublan 1½ B.Thorfinsson; Jerez 11 A.Gunnarson; Joan Fluvia 1½ Kjartarsson; Jordi Fluvia 11 H.Halldorsson; (w)Alfonso 0½ G.Thorsteinsdottir; (w)Hernando 01 A.Kristindsottir) See details