OlimpBase :: Polish Team Chess Championship 2016, I liga
Polish Team Chess Championship 2016: First League

<< [ Information || Ekstraliga || First league || Second league || Statistics ] >>

Basic data

Polish Team Chess Championship (First league - second level)
(see all-time tournament summary)
Dates: 3rd - 11th September 2016
City: Poronin, Poland
Venue: OW Limba
Organizers: UKS SP 8 Chrzanów
Tournament Director: Mr. Marian Sadzikowski (POL)
Chief Arbiter: IA Zenon Chojnicki (POL)
Teams participating: 10
Relegated from 2015 Ekstraliga: LKS Chrobry Gniezno (9), KSz Silesia JAS-FBG Racibórz (10)
From 2015 first league: Akademia Szachowa Gliwice II (2) - decided to stay in the league, SSz Gminy Pawłowice Śląskie (4), LKSz Drakon Lublin (6), UKS Hetman Częstochowa (7)
Promoted from 2015 second league: WKS Kopernik Wrocław (1), OTSz Ostrów Wlkp. (2), Baszta MOS II Żnin (3), LZS Victoria Chróścice (4)
Did not arrive:
ASSz Miedź Legnica (3) - replaced Akademia Szachowa Gliwice II in 2016 Ekstraliga;
LKS Wrzos Międzyborów (5) - replaced UKS Rotmistrz Grudziądz in 2016 Ekstraliga
Players participating: 71
Games played: 270
Competition format: Six board round robin.
Top two teams were promoted to Ekstraliga and the bottom three were relegated to the second league.
Final order decided by: 1. Match points; 2. Game points; 3. Direct match result; 4. Better score on highest board; 5. Berger
Website: Official results
Time control: 40 moves in 90 minutes, then 30 minutes for the rest of the game + 30 sec. increment starting from move 1




Group standings

See context-sensitive help
no. team code flag 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 MP + = -
1. WKSz Kopernik Wrocław (P) KOPW Poland 3 4 3 4 4 5 16 34½ 7 2 0
2. UKS Hetman Częstochowa HTCZ Poland 3 3 4 3 5 13 31 5 3 1
3. LKSz Drakon SKOK Chmielewskiego Lublin DRLU Poland 2 3 4 5 4 11 31 5 1 3
4. Akademia Szachowa Gliwice II ASG2 Poland 2 2 5 3 4 4 11 29½ 5 1 3
5. KSz Silesia JAS-FBG Racibórz (R) SLRC Poland 3 3 1 2 5 3 4 11 28 4 3 2
6. LKS Chrobry Gniezno (R) CHGN Poland 1 3 4 3 3 4 9 26½ 3 3 3
7. ŻTMS Baszta MOS II Żnin (P) BSZ2 Poland 2 3 3 4 8 25½ 3 2 4
8. OTSz Ostrów Wlkp. (P) OTSZ Poland 2 2 1 3 7 26½ 3 1 5
9. GKS Gminy Pawłowice Śl. P74P Poland 2 3 3 3 3 21½ 0 3 6
10. LZS Victoria Chróścice (P) VCCH Poland 1 1 2 2 2 2 ½ 3 1 16 0 1 8

GAMES: DOWNLOAD | VIEW




Best board results

bd name club pts gms
=1. GM Vovk, Yury KOPW 9
=1. IM Urban, Klaudiusz ASG2 9
2. GM Stopa, Jacek KOPW 7 9
3. FM Mulet, Piotr P74P 7 9
4. FM Cukrowski, Filip KOPW 9
=5. FM Goluch, Piotr KOPW 9
=5. GM Schmidt, Włodzimierz ASG2 9
wom. WIM Lach, Aleksandra HTCZ 7 9