40th Chess Olympiad: Istanbul 2012

<< [ Information || The final group || Statistics || Women's Olympiad ]

Information

[ Basic data | Tournament review | Individual medals | Interesting games | Trivia | Books | Missing data ]


Basic data

40th Chess Olympiad
(see all-time tournament summary)
Date: 28th August - 9th September 2012
City: Istanbul, Turkey
Venue: Istanbul Expo Center
Tournament Director: Mr. Ali Nihat Yazıcı (TUR)
Chief Arbiter: IA Panagiotis Nikolopoulos (GRE)
Teams participating: 157 (incl. Congo did not arrive; Turkey fielded three teams)
Players participating: 779 (incl. 239 GMs, 127 IMs, 96 FMs and 50 CMs)
Games played: 3424 (47 games were forfeited)
Competition format: Four board eleven round Swiss.
Final order decided by: 1. Match points; 2. Deducted Berger; 3. Game points; 4. Deducted sum of match points (see explanations)
Time control: 40 moves in 90 minutes, then 30 minutes for the rest of the game; 30 sec. increment from move 1
Official logo: Olympiad logo
Website: http://www.chessolympiadistanbul.com
Other websites: Official results
Downloadable game file: 12olm.zip


Tournament review

N/A



Individual medals

1st Board
no. name flag code ELOp
1. GM Aronian, Levon Armenia ARM 2849
2. GM Wojtaszek, Radosław Poland POL 2844
3. GM Radjabov, Teimour Azerbaijan AZE 2813

2nd Board
no. name flag code ELOp
1. GM Navara, David Czech Republic CZE 2869
2. GM Filippov, Anton Uzbekistan UZB 2820
3. GM Kamsky, Gata United States USA 2796

3rd Board
no. name flag code ELOp
1. GM Mamedyarov, Shakhriyar Azerbaijan AZE 2880
2. GM Akopian, Vladimir Armenia ARM 2803
3. GM Karjakin, Sergei Russia RUS 2784

4th Board
no. name flag code ELOp
1. GM Tkachiev, Vladislav France FRA 2750
2. GM Gupta, Abhijeet India IND 2746
3. GM Fridman, Daniel Germany GER 2722

1st Reserve Board
no. name flag code ELOp
1. GM Yakovenko, Dmitry Russia RUS 2783
2. GM Macieja, Bartłomiej Poland POL 2712
3. GM Shanava, Konstantine Georgia GEO 2679




Nona Gaprindashvili International Trophy
no. country ∑ MP ∑ dSB ∑ pts ∑ dSMP
1. Russia 38 838.5 61½ 312
2. China 36 806.5 61 311
3. Ukraine 36 771.5 60 301
4. Armenia 35 710.0 55½ 295
5. United States 32 687.0 59½ 275
6. Romania 32 623.5 57½ 257

This trophy is awarded to the country with best combined score
(men + women).




Category Prizes
cat. seed range country MP dSB
A 1-31* China 17 390.5
B 32-62 Sweden 15 303.5
C 63-93 IBCA 13 249.0
D 94-124 Puerto Rico 12 200.0
E 125-156 Nigeria 10 175.5

Category prizes are awarded in separate categories
for best teams within selected seeding numbers.
*Medal winners do not apply.




Interesting games


N/A