11th Blind Chess Olympiad: Zakopane 2000

<< [ Information || The final group || Statistics ] >>

The final group

[ Standings | Crosstable | 1st | 2nd | 3rd | 4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th ]

4th round

1st September 2000, 1500

RUS Russia 2237 3 : 1 2162 Germany GER
Smirnov 2251 ½ - ½ 2192 Bischoff
IM Berlinsky 2352 1 - 0 2156 Dobierzin
IM Krylov 2344 1 - 0 2153 Müller
Guimadeev ½ - ½ 2146 Engl

ESP Spain 2164 2 : 2 2245 Poland "A" POL
Palacios Pérez 2147 1 - 0 2292 IM Dukaczewski
Enjuto Velasco 2172 0 - 1 2302 FM Żółtek
Draghici Flutur 2150 ½ - ½ 2224 Suder
Martínez García 2186 ½ - ½ 2160 Gunajew

DEN Denmark 2070 1 : 3 2208 Ukraine UKR
IM Bjerring 2279 1 - 0 2305 Vassin
Johansen 0 - 1 2273 WIM Zsiltsova
Kristensen 0 - 1 2254 Yatsishin
Klausen 0 - 1 Konev

YUG Yugoslavia 2082 1½ : 2½ 2025 Romania ROM
IM Čabarkapa 2213 0 - 1 2101 Pribeanu
Avram 2113 ½ - ½ Irimia
Ivanović ½ - ½ Piroşcă
Milosavljević ½ - ½ Dima

BEL Belgium 2045 2 : 2 2133 FYR Macedonia MKD
Devos 2179 1 - 0 2244 Trakaljanov
Maeckelbergh, A. 0 - 1 2288 FM Mitkovski
Van Duuren 0 - 1 Kalcovski
Maeckelbergh, G. 1 - 0 Kostadinovski

POL2 Poland "B" 2086 4 : 0 2000 Lithuania LTU
Tatarczak 2081 1 - 0 Smirnovas
Wojcieszyn 2153 1 - 0 Novikovas
Sajdych 2026 1 - 0 Kuvšinovas
Ruszczycki 2084 1 - 0 Rutkauskas

CRO Croatia 2121 2 : 2 2000 Estonia EST
Cajzler 2211 ½ - ½ Raigna
Šakić 2159 0 - 1 Kapp
Marendić 2113 1 - 0 Lember
Janković ½ - ½ Tsukanov

GBR Great Britain 2056 4 : 0 2037 Israel ISR
Lilley 2224 1 - 0 Akman
Ross 1 - 0 2148 Knafo
Chambers 1 - 0 Kaliner
Lovell 1 - 0 Crymsky

SLO Slovenia 2102 2½ : 1½ 2083 Hungary HUN
Mlačnik, F. 2162 1 - 0 2165 Erős
Muri 2058 ½ - ½ Rév
Hevir 2186 1 - 0 2165 Voján
Komovec 0 - 1 Nemes

NOR Norway 2000 ½ : 3½ 2088 Czech Republic CZE
Viken 0 - 1 2350 Olšar
Fesche ½ - ½ Kalík
Prytz, T. 0 - 1 Řehořek
Prytz, K. 0 - 1 Kopřiva

FIN Finland 2000 3 : 1 2000 India IND
Wikman 1 - 0 Bhatt
Tonteri ½ - ½ Bagayatkar
Holmela ½ - ½ Jadhav
Miettinen + w/o - -- empty board --

GRE Greece 2000 ½ : 3½ 2000 Austria AUT
Konstantinou 0 - 1 Kauzky
Papadopoulos ½ - ½ Pasteiner
Boudalakis 0 - 1 Unger
Triantafillou 0 - 1 Gerold

SVK Slovakia 2000 2 : 2 2075 Sweden SWE
Holeštak 0 - 1 2300 FM Magnusson
Muríň ½ - ½ Thomsson
Orviský 1 - 0 Engström
Škultéty ½ - ½ Vuković

ITA Italy 2000 2 : 2 2000 Peru PER
Antonini 1 - 0 Segura Lozano
Pugliese 0 - 1 Salazar Ticeran
Papa 0 - 1 Carbonelli Tuiro
Perfler 1 - 0 Quispe Caranza

RSA Republic of South Africa 2000 3 : 1 2000 Brazil BRA
Kotze 0 - 1 Martins
Grovè 1 - 0 Vilas Boas
Knutsen 1 - 0 Vaz
Lucas 1 - 0 Hengles

<< Standings after 4th round >>

See context-sensitive help
no. code pts MP Buch 1 2 3 4 5
1. RUS 14 8 41.0 ROM
CZE
UKR
4
GER
3
POL2
2. UKR 11 6 41.5 EST
4
GBR
4
RUS
0
DEN
3
GER
3. GER 11 6 38.0 HUN
SLO
YUG
3
RUS
1
UKR
4. POL2 11 6 30.0 GRE
POL
1
AUT
LTU
4
RUS
5. POL 10½ 7 35.0 ISR
POL2
3
CRO
3
ESP
2
GBR
6. GBR 10½ 6 30.5 RSA
4
UKR
0
CZE
ISR
4
POL
7. ESP 10 7 35.0 LTU
DEN
3
BEL
POL
2
ROM
8. ROM 10 6 33.5 RUS
½
ITA
4
ISR
3
YUG
ESP
9. MKD 9 5 31.0 SVK
CRO
1
FIN
BEL
2
YUG
10. CZE 9 4 35.5 ITA
RUS
½
GBR
NOR
BEL
11. YUG 9 4 33.5 BRA
4
BEL
GER
1
ROM
MKD
12. BEL 9 3 34.0 IND
4
YUG
ESP
MKD
2
CZE
13. CRO 5 35.5 FIN
MKD
3
POL
1
EST
2
SLO
14. EST 5 30.5 UKR
0
RSA
SWE
3
CRO
2
DEN
15. DEN 4 34.0 NOR
ESP
1
HUN
3
UKR
1
EST
16. SLO 8 4 30.5 PER
GER
½
LTU
HUN
CRO
17. FIN 4 29.5 CRO
SWE
MKD
½
IND
3
AUT
18. AUT 4 29.0 SWE
LTU
1
POL2
½
GRE
FIN
19. LTU 7 4 36.5 ESP
AUT
3
SLO
POL2
0
HUN
20. HUN 7 2 32.5 GER
½
GRE
4
DEN
1
SLO
LTU
21. NOR 6 4 29.0 DEN
½
PER
SVK
CZE
½
SWE
22. IND 6 4 25.5 BEL
0
BRA
PER
FIN
1
SVK
23. SWE 6 1 29.5 AUT
FIN
EST
1
SVK
2
NOR
24. SVK 6 1 26.5 MKD
ISR
1
NOR
SWE
2
IND
25. ISR 2 37.0 POL
SVK
3
ROM
1
GBR
0
PER
26. PER 1 25.0 SLO
½
NOR
IND
ITA
2
ISR
27. ITA 5 3 29.5 CZE
½
ROM
0
RSA
PER
2
BRA
28. GRE 5 2 29.0 POL2
HUN
0
BRA
3
AUT
½
RSA
29. RSA 5 2 27.5 GBR
0
EST
½
ITA
BRA
3
GRE
30. BRA 0 25.0 YUG
0
IND
GRE
1
RSA
1
ITA