5th Polish Team Chess Championship: Wrocław 1948

<< [ Information || The final group | Regional Championships || Statistics ] >>

Basic data

5th Polish Team Chess Championship
(see all-time tournament summary)
Date: 22nd - 29th September 1946
City: Wrocław, Poland
Venue: Klub Oficerski D.O.W. Wrocław
Tournament Director: N/A
Chief Arbiter: N/A
Teams participating: 12 regions
Players participating: 89
Games played: 396
Competition format: Each region was eligible to participate. There were no preliminaries.
Final order decided by: 1. Game points; 2. Number of wins
Time control: N/A




Standings

See context-sensitive help
no. team code 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 MP + = -
1. Kraków city KRAK 4 4 4 4 4 4 42½ 20 10 0 1
2. Pomorze region POMR 4 5 38½ 16 8 0 3
3. Warszawa city WARS 2 3 3 4 4 4 4 5 4 38 16 7 2 2
4. Wrocław city WROC 4 3 4 3 2 5 37½ 14 6 2 3
5. Łódź city LODZ 3 2 4 5 36½ 15 7 1 3
6. Poznań city POZN 2 3 3 4 2 5 33½ 8 3 2 6
7. Gdańsk city GDNS 2 2 2 4 2 5 32½ 10 5 0 6
8. Częstochowa city CZES 2 2 4 3 4 4 31½ 11 5 1 5
9. Katowice city KATW 2 2 2 1 29½ 4 2 0 9
10. Cieszyn city CESZ 2 2 2 3 4 3 2 5 28½ 6 2 2 7
11. Białystok city BLST 2 1 1 4 2 2 ½ 4 3 26½ 9 4 1 6
12. Szczecin city SZCZ 2 1 1 1 2 1 3 21 3 1 1 9

GAMES: DOWNLOAD | VIEW



Line-ups


Kraków: Śliwa, Tarnowski, Arłamowski, Ciejka, Tarkowski, Kwilecki, Gdański, Świniarski, Tkacz
Pomorze: Jurkiewicz, Szapiel, Czerniaków, Nowacki, Kowalski, Chybicki, Górny, Burdelak
Warszawa: Gawlikowski, Borowski, Granowski, Zapolski, Krulisch, Szukszta, Gayer
Wrocław: Błaszczak, Chądzyński, Goldminc, Gałęcki, Jaszczuk, Major, Leśniak, Waleń, Fluder, Sadowski
Łódź: Makarczyk, Kwapisz, Wróblewski, Rydel, Leszczyński, Uzarski
Poznań: Tylkowski, Mięsowicz, Widermański, Kaszowski, Różański, Stróżniak, Siadak, Kazimierski, Wierzejewski
Gdańsk: Dreszer, Sulik, Malinowski, Górkiewicz, Wismont, Szczepaniec
Częstochowa: Czarnota, Puczyński, Jemielita, Borkowski, Izdebski, Wieczorek, Szeląg
Katowice: Byrtek, Balcarek, Zakrzewski, Karch, Bolesławski, Śliwiński, Bąk
Cieszyn: Kukuczka, Pieprzyk, Russek, Kluż, Wenglorz, Kałuża, Kunz
Białystok: Radziszewski, Kołomecki, Zawarczyński, Szurkawski, Cylwik, Grodzki, Dziakowski
Szczecin: Łuczynowicz, Gniot, Jacewicz, Wendeker, Kaftal, Kadej



Best board results

bd name club pts gms
1. Makarczyk, Kazimierz LODZ 11
2. Borowski, Natan WARS 9 11
3. Arłamowski, Edward KRAK
...